Ciekawostki technologiczne

Sztuczna inteligencja dokończy twoje rysunki - fajna zabawa

Marcin Hołowacz
Sztuczna inteligencja dokończy twoje rysunki - fajna zabawa
2

Algorytmy AI to nie tylko poważne zastosowania w biznesie i nauce... to również zabawy we wspólne rysowanie, które tak czy inaczej mogą stanowić dobry trening w interpretowaniu różnych rzeczy.

Bazgroły i sztuczna inteligencja

W jaki sposób można zrozumieć parę kresek? Kreska tu, kreska tam… jedna może być prosta, inna będzie zagięta, a czasem trafi się nawet jakieś kółko albo trójkąt. Co wynika z tych bazgrołów? W sumie nic szczególnego, ale gdyby zapytać o to jakiegoś człowieka, ten dopatrzy się w nich zamku hrabiego Draculi, ludzkiej twarzy, albo może swojego pupila w postaci kota? Niesamowite, że wystarczy parę kresek abyśmy dostrzegli to co wymieniłem, a nawet więcej (lista może być nieskończona).

Czy komputery potrafią zrobić to samo? Kilka kresek mogłoby mieć dla nich takie znaczenie, jakie przypisują im ludzie? Czy gdybym chciał coś narysować (nic szczególnie zaawansowanego pod kątem techniki rysowania…) to odpowiedni program mógłby dokończyć za mnie rysunek? No pewnie, że tak! Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji od Google powstaje pełno takich „zabawek”.

Sketch-rnn

Najnowszy interaktywny eksperyment Google, o którym się dowiedziałem, pozwala właśnie na wspólne rysowanie z siecią neuronową sketch-rnn, która została nauczona szybkiego rysowania. Dokładniej mówiąc, to dzięki odpowiedniemu treningowi, sketch-rnn posiadło zdolność kończenia rysunków rozpoczętych przez człowieka. Żeby dojść do aktualnego etapu potrzebnych było przerobienie milionów przykładów, a efekty… hmm, delikatnie mówiąc nie są doskonałe. Niestety ja mam słabość do takich rzeczy i spędziłem już trochę czasu na wspólnym rysowaniu…

Zasady są proste: zacznij coś rysować, a udostępnione demo sketch-rnn dokończy to za ciebie! Jest możliwość włączenia trybu „everything”, ale najlepiej abyś wcześniej wybrał z listy to co chcesz narysować. Może to być kaktus, kot, twarz, pszczoła, autobus… trochę tego jest. Kiedy już dokonasz wyboru, możesz zabrać się za tworzenie bazgrołów, a gdy tylko skończysz, zobaczysz jak pozostała część rysunku jest tworzona przez program. Efekty nie są doskonałe, często wydają się być bardzo nietrafione, ale sketch-rnn miewa też bardzo trafione propozycje. Czasem może też po prostu rozbawić.

Ja udokumentowałem kilka z naszych wspólnych rysunków, ponieważ chciałem się nimi pochwalić. Na wszelki wypadek wstawię podpisy:

Kot

Twarz

Zamek

Quick, Draw!

Do wytrenowania tego programu, posłużyły rysunki z innego eksperymentu o nazwie Quick, Draw! W tym wypadku ludzie byli proszeni o rysowanie różnych obiektów, podczas gdy program próbował odgadnąć ich intencje… no, takie kalambury! Swoją drogą powstało również AutoDraw, które było w stanie zastąpić nasze brzydkie bazgroły czymś znacznie lepszym. Wszystko sprowadza się do interpretowania tego co stworzył człowiek, ale w sketch-rnn chodzi o dokończenie rysunku, podczas gdy jego temat najlepiej podać na samym początku.

Ponieważ takie program mogą się nieustannie rozwijać i z czasem są coraz lepsze… jestem przekonany co do tego, iż w końcu będziemy mogli się pobawić czymś naprawdę imponującym… Przykładowo taki sketch-rnn powinien samodzielnie rozpoznawać nasze rysunki, a później proponować idealnie dopasowane zakończenie naszego dzieła.

Sprawdziłem jeszcze demo o nazwie Multi Predict i musze przyznać, że dokończenie mojego rysunku ptaka wygląda całkiem nieźle. Na pewno będę czekał na doskonalsze wersje tego oprogramowania i z ciekawością je testował.

Dokończony rysunek ptaka z Multi Predict:

Jeżeli chcesz coś narysować: Draw Together with a Neural Network

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu