YouTube

Sztuczki i porady YouTube (nie tylko) dla początkujących

Kamil Świtalski
Sztuczki i porady YouTube (nie tylko) dla początkujących
18

YouTube to niewątpliwie największa platforma do streamingu wideo. W każdej minucie w serwisie pojawia się 300 godzin nowych materiałów, o które dbają użytkownicy z całego świata. I nie ważne czy oglądasz YouTube na komputerze, smartfonie czy tablecie — oto kilka porad, które sprawią, że korzystanie z platformy będzie jeszcze przyjemniejsze. A jeżeli znasz je wszystkie, to może sam masz jakieś porady związane z serwisem, którymi chciałbyś się podzielić z innymi? Śmiało!

Jak wygenerować link do filmu YouTube, aby ten nie był odtwarzany od początku?

Chcielibyście się z kimś podzielić konkretnym fragmentem filmu? Nic trudnego, serwis pozwala wygenerować linki do materiałów tak, aby film rozpoczynał się od wybranego przez nas czasu. W tym celu wystarczy skorzystać z polecenia Udostępnij, a następnie musimy zaznaczyć pole Zaczynaj od. W polu formularza wpisujemy godzinę / minutę / sekundę, po czym potwierdzamy nasz wybór enterem. Widoczny link będzie rozpoczynał się od wpisanej przez nas wartości.

Współtworzone playlisty na YouTube

YouTube, podobnie jak Spotify, od jakiegoś czasu pozwala na współtworzenie list odtwarzania z innymi użytkownikami. Jak to działa? Po utworzeniu nowej playlisty otwieramy ją, a następnie wchodzimy w Ustawienia Playlisty. Następnie przechodzimy do zakładki Współpraca, gdzie aktywujemy opcję Współpracownicy mogą dodawać filmy na tej playliście. Poniżej znajdziecie link, który możecie posłać osobom, których chcielibyście zaprosić do wspólnego tworzenia listy odtwarzania. Od teraz wszyscy z linkiem mogą dodawać do niej własne materiały.

Jak pobrać wideo z YouTube na dysk?

Na ten moment w YouTube nie umożliwia w Polsce pobierania materiałów na dysk, abyśmy mieli do nich dostęp również wówczas, gdy nie mamy połączenia z internetem. Są jednak zewnętrzne narzędzia, które w tym pomogą, m.in. OnlineVideoConverter czy ClipConverter. Pamiętajcie jednak o obowiązujących tam prawach autorskich — i zanim pobierzecie jakiekolwiek materiały upewnijcie się, że aby na pewno możecie to zrobić.

Jak zużywać mniej transferu oglądając YouTube na telefonie?

Korzystanie z YouTube na telefonie potrafi być sprawą dość kosztowną. I jeżeli martwi was znikający w mgnieniu oka transfer, a przy okazji korzystacie z Androida, to może warto zaprzyjaźnić się z aplikacją YouTube Go. To oficjalny wariant odtwarzacza, który firma zaprezentowała kilka miesięcy temu z myślą o krajach rozwijających się — pozwoli on nie tylko przebierać w jakości materiału, ale też pobrać je do pamięci urządzenia. Niestety, na ten moment wersja z Google Play jest niedostępna w Polsce, jeżeli jednak bardzo wam zależy na skorzystaniu z niego — to na własną odpowiedzialność można go pobrać i zainstalować np. na APKmirror.

Gdzie znaleźć darmową muzyką i efekty dźwiękowe, które można wykorzystać w filmikach?

Nie wszyscy twórcy o tym wiedzą, ale YouTube oferuje także pakiet darmowych dźwięków oraz melodii, które bez najmniejszego problemu można wykorzystać we własnej twórczości. Można je przeglądać według kategorii, a w razie potrzeby możemy także skorzystać z tamtejszej wyszukiwarki. Darmowe jingle jeszcze nigdy nie były tak blisko na wyciągnięcie ręki!

Jak słuchać YouTube na zablokowanym ekranie?

Na ten moment platforma nie pozwala domyślnie korzystać ze swoich zbiorów na zablokowanym ekranie — i po zmianach w regulaminie wiąże się to z łamaniem licencji, na którą zgadzamy się przystępując do korzystania z serwisu. Wiele odtwarzaczy YouTube musiało zatem zrezygnować z tej funkcji, ale nie wszystkie — wciąż znajdziecie ją np. w Autobeat (Android) i Musi (iOS). A jeżeli nie chcecie korzystać z takich rozwiązań, to podpowiem, że na ten moment całkiem nieźle radzą sobie z tym również wybrane mobilne przeglądarki — m.in. Safari na iOS czy Firefox na Androidzie.

Jak wyszukiwać filmy na YouTube bez wyłączania odtwarzanego materiału?

Niektóre rozwiązania na YT mimo upływu lat wciąż pozostawiają wiele do życzenia — wśród nich niewątpliwie jest konieczność otwierania nowej karty, aby wyszukać kolejny interesujący nas film. Z tym ograniczeniem pomoże nam się uporać wtyczka do YouTube dla Google Chrome: QueueTube. Kiedy jest aktywowana, po wpisaniu wyszukiwanej frazy — wyniki wyświetlane będą w miejscu, gdzie normalnie czekają na nas polecane materiały.

 Jak przewijać film w aplikacji YouTube?

Przewijanie materiałów w aplikacjach YT w przypadku dłuższych materiałów potrafi być, delikatnie mówiąc, mało wygodne i o precyzji nie ma tam mowy. Bo milimetr ekranu potrafi być nawet kilkuminutowym przeskokiem. Jak zatem sprawnie przewinąć materiały? Od niedawna zarówno na Androidzie jak iOS wystarczy dwukrotnie stuknąć w prawą bądź lewą krawędź ekranu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTube