Internet

Szok!? Onet nadal liderem wśród portali

Grzegorz Marczak
13

No i mamy nowy megapanel w którym niewiele się zmienia (a miało). Onet nadal zasiada na tronie wyprzedzając Grupę Wirtualna Polska o niecałe 500 tysięcy realnych użytkowników. Połączenie WP i o2 w grupę Wirtualna Polska miało być dla branży istnym trzęsieniem ziemi. Jak się jednak okazuje, trzęs...

No i mamy nowy megapanel w którym niewiele się zmienia (a miało). Onet nadal zasiada na tronie wyprzedzając Grupę Wirtualna Polska o niecałe 500 tysięcy realnych użytkowników.

Połączenie WP i o2 w grupę Wirtualna Polska miało być dla branży istnym trzęsieniem ziemi. Jak się jednak okazuje, trzęsienie ziemi jest przełożone na kolejny okres. Mimo iż w nowych wynikach mamy połączone wyniki WP i o2, osobno wyniki dla Orange to jednak nadal niewiele się zmieniło.

O co walczą portale? O bonus pierwszeństwa i premię z tego tytułu. Jest to ważne i każdy pilnuje „swojej” pozycji lidera. Grupa WP nie dodała jednak jeszcze do swoich wyników Dobreprogramy.pl co teoretycznie dałoby im szanse na pierwsze miejsce pozwalając zasiąść na portalowym tronie w Polsce.

Dlaczego tego nie zrobili?

Oficjalnie nadal trwają sprawy organizacyjne czyli na przykład nie przekazali papierów uprawniających do sumowania wyników. Nie oficjalnie - na razie i tak nie ma to znaczenia. Budżety z domami mediowymi już dawno są podopinane i zmiana na pozycji lidera w ciągu roku nie ma tutaj większego znaczenia. Co innego kiedy zacznie się nowy „sezon” budżetowy.

Jest jeszcze jedna możliwość, której wykluczyć nie można i która jest równie prawdopodobna jak dwie powyższe. Wirtualna Polska po dodaniu Dobreprogramy.pl nie będzie większa niż Onet (nawet gdyby to się komuś wydawało na dziś niemożliwe to tak może być). Owszem, wcześniej mieliśmy kalkulacje pokazujące, że Dobreprogramy wystarczą. Sytuacja jednak może się zmienić kiedy dokona się faktycznego połączenia i serwisy znajdą się w tej samej gałęzi.

Gdyby ten ostatni scenariusz okazał się prawdziwy byłby to duży cios dla całego przedsięwzięcia bo przecież między innym o pozycję lidera chodziło (a przypomnijmy, że jeśli w planach jest giełda i takie hasło jak "lider" byłoby bardzo dobrze odebrane przez akcjonariuszy).

Gra „kto ma większego” nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Nawet jeśli GWP ostatecznie przeskoczy Onet to pamiętajmy kto jest jeszcze na rynku do kupienia. Podpowiem jedynie, że poza Wykopem z tej samej stajni mamy jeszcze 2 duże i znaczące serwisu. Tak więc wyścig ciągle trwa i czeka nas kolejny gorący okres zakupowy.

Poza tym w megapnalu po staremu :)

Źródło: Megapanel PBI/Gemius, maj 2014 (od kwietnia 2013 r. wyniki uwzględniają nowe zasady grupowania witryn i aplikacji; więcej na: http://www.audience.gemius.pl)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu