Google

Informacje o zaszczepieniu już niedługo w systemie Android

Krzysztof Rojek
Informacje o zaszczepieniu już niedługo w systemie Android
13

Google wprowadza nowe rozwiązanie - już niedługo informacje o szczepieniach i testach na COVID będzie można przechowywać bezpośrednio w Androidzie.

Można się spierać, czy dziś żyjemy w rzeczywistości covidowej, czy post-covidowej. Z jednej strony - wspólne wysiłki ochrony zdrowia i firm tworzących szczepionki, a także wprowadzonych ograniczeń doprowadziły do tego, że dziś mamy sto, a nie  30 tys. zakażeń koronawirusem. Z drugiej strony - zagrożenie jest wciąż realne i wciąż część z ograniczeń nie została z tego powodu zdjęta. Trzeba pamiętać, że globalnie epidemia wciąż szaleje w takich krajach jak Indie czy Kolumbia, więc naturalne jest, że nie wszystkie restrykcje znikną od razu. Obecnie w sieci trwa bardzo zagorzała dyskusja na temat tego, czy to dobrze, że zaszczepieni obywatele nie są wliczani np. do limitu osób. Na te wydarzenia reaguje Google, które w ramach systemu Android wdraża specjalna funkcję, pozwalającą przechowywać informacje o szczepionce.

Cyfrowa karta szczepień testowana w systemie Android

Jak podaje samo Google - firma pracuje obecnie nad dodaniem do Androida funkcji, która pozwoliłaby przechowywać szczegółowe informacje o tym, czy jesteśmy zaszczepieni, ile dawek przyjęliśmy i jakiej firmy była to szczepionka. Oprócz tego mamy mieć możliwość przechowywania tam informacji o przebytych testach na COVID wraz z ich wynikami. Google zaznacza jednocześnie, że nie będzie wykorzystywać zebranych tam danych do celów reklamowych, jednak "jakieś" dane zostaną zebrane (prawdopodobnie chociażby częstotliwość użycia funkcji).

Obecnie Google współpracuje z organami odpowiedzialnymi za dystrybucje szczepionek na terenie Stanów Zjednoczonych nad tym, by potwierdzenia szczepień mogły być automatycznie przekierowywane do smartfona zaszczepionego. Dotychczas np. unijny certyfikat COVI można było pobrać przez specjalne aplikacje, np. mObywatel. Jeżeli testy w Stanach Zjednoczonych się powiodą, jest szansa, że wszyscy użytkownicy Androida zyskają prosty sposób na zweryfikowanie w dowolnym miejscu faktu zaszczepienia, co powinno ułatwić egzekwowanie przepisów dotyczących m.in. limitów osób. Globalny zasięg tej aplikacji może pozwolić także ułatwić chociażby podróże oraz być mechanizmem, który pomoże, jeżeli światu kiedykolwiek zagrozi podobna do koronawirusowej pandemia.

Źródło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu