Moje przemyślenia

Szalone wyniki - Apple miało w kwartale więcej zysku niż Google przychodu

Grzegorz Marczak
43

Mamy kryzys, iPhone 4S nie był rewolucją w porównaniu do swojego poprzednika, Apple ma też coraz silniejszą konkurencję nie tylko na rynku smartphonów ale również jeśli chodzi o tablet. Wydawać więc by się mogło, że ostatni kwartał nie będzie dla tej firmy łatwy. Tymczasem ogłoszone wczoraj kwa...

Mamy kryzys, iPhone 4S nie był rewolucją w porównaniu do swojego poprzednika, Apple ma też coraz silniejszą konkurencję nie tylko na rynku smartphonów ale również jeśli chodzi o tablet. Wydawać więc by się mogło, że ostatni kwartał nie będzie dla tej firmy łatwy. Tymczasem ogłoszone wczoraj kwartalne wyniki pokazują, że Apple znowu to zrobiło. Pobiło swoje własne rekordy jeśli chodzi o przychody, zyski i sprzedaż.

Apple sprzedało 37 milionów iPhonów w ostatnim kwartale, dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Sprzedaż iPada również się podwoiła osiągający wynik 15 milionów sztuk. Sprzedaż komputerów Mac wyniosła ponad 5 milionów, całkiem nieźle też cały czas sprzedają się iPady osiągając w kwartale kończącym się 31 grudnia poziom 15 milionów (choć oczywiście sprzedaż tych urządzeń mocno spada). Słabo?

Efekty tak dobrej sprzedaży widać oczywiście w wynikach finansowych spółki, która w raportowanym kwartale osiągnęła 46 miliardów dolarów przychodu i 13 miliardów dolarów zysku. Jeśli chodzi o o dochody to jest to wynik o aż 73% lepszy porównując do analogicznego okresu rok wcześniej (który dla przypomnienia był również rekordowy bo aż o 71% większy od analogicznego okresu w poprzednim roku).

Wspomniane 13 miliardów dolarów zysku w kwartale jakie osiągnęło Apple jest to więcej niż całkowite kwartale przychody Google.

Jeśli zastanawialiście się jak znaczącym źródłem przychodów dla firmy jest iTunes. To niech przemówią liczby. Firma osiągnęła 1,2 miliarda przychodów z iTunes w raportowanym kwartale. Apple chwali się też, że jeszcze w tym miesiącu zarobki zarobki developerów iOS osiągną 4 miliardy dolarów. Oznaczałoby to, że App Store od początku wygenerowało ok 5,7 miliarda dolarów a firma zarobiła na nim 1,7 miliarda dolarów (30% prowizji).


Przychody z podziałem na kategorie - wykres pochodzi z macrumors.com

Z ciekawostek też dowiedzieliśmy się, też że z iCloud korzysta w tej chwili 85 milionów użytkowników, a ostatnio wprowadzone iBook Author zostało pobrane 600 tysięcy razy.

Obrazek z wykresem pochodzi z geekwire.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Apple