Microsoft

System zarządzania plikami w Windows Phone 8.1 nieco inny niż się spodziewamy?

Konrad Kozłowski
System zarządzania plikami w Windows Phone 8.1 nieco inny niż się spodziewamy?
47

Jednymi z głównych zarzutów wobec systemów iOS i Windows Phone to brak dostępu do standardowego systemu plików, dzięki któremu możliwy byłby wygodny dostęp do danych pobranych z sieci oraz tych, których nie obsługują dostępne na telefonie aplikacje. Już niedługo sytuacja ta może ulec zmianie w mobil...

Jednymi z głównych zarzutów wobec systemów iOS i Windows Phone to brak dostępu do standardowego systemu plików, dzięki któremu możliwy byłby wygodny dostęp do danych pobranych z sieci oraz tych, których nie obsługują dostępne na telefonie aplikacje. Już niedługo sytuacja ta może ulec zmianie w mobilnym systemie Microsoftu.

Konceptów i mockupów przedstawiających system plików w Windows Phone znajdziemy w sieci dziesiątki. Jakie są szanse na to, że jeden z nich stanie się rzeczywistością? Szanse te maleją z każdym dniem, ponieważ zbliżająca się premiera aktualizacji dla Windows Phone oznaczonej numerkiem 8.1 jest powodem dla kolejnych rewelacji.

Oprócz jednej z najbardziej wyczekiwanych nowości, czyli centrum powiadomień, użytkownicy mobilnych okienek wyczekują możliwości typowego zarządzania plikami. Czy doczekają się dokładnie tego, czego sobie życzą? Ciężko udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wielce prawdopodobne jest, że Windows Phone 8.1 będzie dzielił z jego "większym" bratem możliwości aplikacji SkyDrive. Ta, w systemie Windows 8.1 umożliwia nie tylko przeglądanie oraz zarządzanie plikami znajdującymi się w chmurze, ale także danymi lokalnymi. Jedyne co musimy zrobić to wybrać opcję "Ten komputer" po jej uruchomieniu.

Jestem bardzo ciekaw czy taka odpowiedź na potrzebę użytkowników będzie w pełni satysfakcjonująca. To co oferuje SkyDrive w wersji Modern powinno sprawdzić się także w wydaniu mobilnym, lecz możliwe że pojawią się związane z tym rozwiązaniem dwie przeszkody. Pierwszą z nich jest myląca nazwa i ikona aplikacji, która jednoznacznie sugeruje opcję zarządzania danymi w usłudze SkyDrive. Po drugie, nie wiemy czy pełna funkcjnalność aplikacji zostanie przeniesiona na smartfony - opcja "otwórz za pomocą" może się wcale nie pojawić, co będzie sporym ograniczeniem.

Aktualnie pozostaje nam jedynie zaczekać do momentu oficjalnej prezentacji uaktualnienia, która spodziewana jest podczas lutowego Mobile World Congress 2014. Wtedy powinniśmy otrzymać choć część odpowiedzi na pytania o przyszłość platformy Windows Phone. Pogłoski twierdzą, że 8.1 otrzymają wszystkie urządzenia z Windows Phone 8 - Microsoft jak na razie milczy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu