Microsoft

Microsoft Project Spark pozwoli każdemu na stworzenie gry na Windows oraz konsole Xbox

Tomasz Popielarczyk
Microsoft Project Spark pozwoli każdemu na stworzenie gry na Windows oraz konsole Xbox
15

Microsoft ogłosił uruchomienie wersji beta aplikacji Project Spark służącej do tworzenia własnych gier. Rozwiązanie to ma umożliwić użytkownikom na różnym poziomie zaawansowania wykreować własne mniejsze lub większe światy, osadzić w nich bohaterów, przygotować animacje oraz zaprojektować gameplay....

Microsoft ogłosił uruchomienie wersji beta aplikacji Project Spark służącej do tworzenia własnych gier. Rozwiązanie to ma umożliwić użytkownikom na różnym poziomie zaawansowania wykreować własne mniejsze lub większe światy, osadzić w nich bohaterów, przygotować animacje oraz zaprojektować gameplay. Powstała w ten sposób produkcja ma działać zarówno na Windows 8.1 jak i konsolach Xbox.

Project Spark został po raz pierwszy zaprezentowany na targach E3 w czerwcu br. Microsoft przedstawiał go jako uniwersalną platformę dla gracz oraz twórców, którzy mogą liczyć tutaj na niepowtarzalną swobodę, ogrom narzędzi oraz możliwość prostego kreowania światów oraz idących za tym gier. Na pierwszy rzut oka wygląda to trochę jak odpowiedź na LittleBigPlanet, która była ekskluzywną produkcją dla użytkowników PlayStation. Okazuje się jednak, że rozwiązanie giganta z Redmond może dać o wiele większe możliwości. Tylko spójrzcie.

Project Spark już dziś rusza jako zamknięta beta w Windows Store. Mogą ją zainstalować użytkownicy wersji 8.1 systemu (i tylko niej... dlaczego pominięto RT?). Z uwagi na blokadę regionalną aplikacja nie jest dostępna w naszym kraju, ale mam nadzieję, że szybko to ulegnie zmianie. W końcu Microsoft nie ma żadnego interesu ani potrzeby, żeby zamykać ją tylko dla wybranych rynków. Na początku przyszłego roku ma też pojawić się wersja dla Xbox One.

Gracze mogą tworzyć produkcje, które będą działały zarówno na konsolach jak i pecetach. Microsoft pozwala także na współpracę podczas procesu tworzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy z poziomu tabletu, budowali świat wspólnie ze znajomym siedzącym właśnie przed konsolą z padem w ręku (choć może do tego celu użyć też Kinecta, aby wprowadzić np. dialogi i odgłosy do gry). Platforma ma oferować szereg funkcji społecznościowych oraz być zintegrowana z Xbox SmartGlass.

Początkowo miałem pewne obawy, czy aby to całe tworzenie nie będzie polegało na projektowaniu kalek robionych "na jedno kopyto" i niczym się od siebie praktycznie nie różniących. Na szczęście jest inaczej. Project Spark ma nam pozwalać na tworzenie zwykłych slasherów, FPS-ów, platformówek, gier logicznych, produkcji typu tower defense czy chociażby prostych zręcznościówek. Liczba możliwości ma być ogromna, a dzięki funkcji udostępniania swoich projektów społeczności, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Patrząc na klipy wideo prezentujące Project Spark, odnoszę wrażenie, że zastosowany przez Microsoft silnik jest szalenie elastyczny. Modele graficzne oraz cała oprawa prezentują się tutaj naprawdę dobrze, a przykładowe postaci oraz urywki z powstałych gier robią wrażenie i przykuwają uwagę. Zanosi się na coś naprawdę ciekawego.

Jeżeli chcecie zapisać się do testów beta, należy wypełnić formularz na stronie Project Spark. Na razie nie wiadomo, kiedy Microsoft zdejmie blokadę regionalną (i czy w ogóle to zrobi), ale zdecydowanie warto spróbować.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu