Facebook

Facebook uruchamia swój własny system płatności

Paweł Winiarski
Facebook uruchamia swój własny system płatności
6

Korzystacie z zakładki Marketplace w serwisie Facebook? Jeśli tak, to wygląda na to, że serwis chce Wam udostępnić własne narzędzie do płacenia za przedmioty kupione właśnie w tym miejscu. Logiczne, ale czy godne zaufania?

Gdybym miał aktualnie wskazać jedną najbardziej wkurzająca mnie rzecz w serwisie Facebook - nie miałby wątpliwości. To Marketplace, czyli wewnętrzny rynek FB. Oczywiście nie negują pomysłu - może i faktycznie to dobra inicjatywa, która cieszy się popularnością i jest ciekawą alternatywą dla serwisów aukcyjnych. Niestety algorytm od miesięcy usilnie i dość agresywnie podrzuca mi przedmioty, które kompletnie nie leżą w zakresie moich zainteresowań. Dzięki temu widzę jednak jak dużą popularnością cieszy się ta funkcja na naszym rodzimym podwórku - zauważyłem nawet, że na przykład wiele kobiet tworzy specjalne konta w serwisie tylko po to, by móc za ich pomocą wystawiać ubrania. Skoro interes się kręci, to znaczy, że wszystko jest ok.

Tym bardziej rozumiem kolejne posunięcie Facebooka, który chce by transakcje nie wychodziły poza serwis. A czego w nich brakowało? Własnego systemu płatności, który właśnie pojawia się u użytkowników korzystających z aplikacji FB na urządzeniach z Androidem i iOS. Jak to w przypadku Facebooka bywa, zdarzały się już sytuacje kiedy nowa funkcja nie była jeszcze oficjalnie ogłoszona, ale została zauważona przez niektórych użytkowników, którzy dostali ją bez wcześniejszej zapowiedzi - tak właśnie jest w tym przypadku. Pod przyciskiem "Zapłać Facebookiem" widnieją logotypy różnych operatorów płatności, będzie to więc zapewne funkcjonować jak klasyczny agregat oferujący różne rodzaje płatności (coś jak PayU), w tym kryptowaluty, a nie jakiś dziwny wymysł z wewnętrzną walutą kupowaną za realne pieniądze. Jakkolwiek głupio to brzmi - nie zdziwiłbym się, gdyby FB wpadł na taki właśnie pomysł.

Na chwilę obecną nie wygląda to jednak specjalnie wygodnie - kupujący musi najpierw wysłać prośbę do sprzedającego by ten zaakceptował lub odrzucił ofertę, a dopiero potem następuje akceptacja płatności. Na chwilę obecną funkcja wygląda również na darmową, co na pewno będzie bardzo istotne i mam nadzieję, że zostanie zapowiedziane w oficjalnym ogłoszeniu systemu płatności. Będziecie korzystać?

grafika

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu