Poradniki

Świąteczne filmy animowane: co warto obejrzeć?

Kamil Świtalski
Świąteczne filmy animowane: co warto obejrzeć?
2

Świąteczne filmy animowane to produkcje, które w każdym potrafią obudzić dziecko. Nie ważne czy mamy lat kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt — animowane filmy świąteczne mają pewną magię, której próżno szukać gdziekolwiek indziej. Przygotowaliśmy dla was zestaw filmów animowanych na święta, które zdecydowanie warto znać!

Ekspres Polarny

Przepiękna i niezwykle malownicza produkcja o chłopcu, który nie wierzy w istnieje Świętego Mikołaja. Ku jemu zdziwieniu w Wigilię nadjeżdża tajemniczy pociąg, którego dość nietypowy konduktor, zaprasza chłopca na pokład. Tak rozpoczyna się wielka podróż Krzysia, podczas której poznaje całe grono nowych znajomych, przeżywa przygody o których nawet mu się nie śniło, no i ostatecznie nie pozostaje mu nic innego, jak tylko uwierzyć! Jeden z najlepszych i najbardziej efektownych filmów animowanych o świętach, jaki kiedykolwiek powstał!

https://www.youtube.com/watch?v=4LLHTTML2Sk&t=21s

Zobacz też: Polecane filmy animowane — co trzeba obejrzeć?

Gwiazdka Charliego Browna

Krótka animacja, która zadebiutowała w 1965 roku o tytułowym Charliem, który ma dość świątecznej komercji. Wybiera się więc na poszukiwanie odpowiedzi co faktycznie mają oznaczać święta. Reżyserowanie świątecznego przedstawienia nie jest sprawą łatwą, ale — akurat temu bohaterowi — wyjątkowo potrzebną!

Zobacz też: Najlepsze filmy animowane w 2018 roku

Jak Grinch ukradł święta

Prawdziwa klasyka wśród świątecznych filmów animowanych — i to spod rąk mistrza Chucka Jonesa (twórcy takich hitów jak Tom i Jerry czy Królik Bugs). Animacja z 1966 roku opowiada historię o nieznoszącym świąt zielonym potworze, Grinchu. Ten charyzmatyczny bohater najzwyczajniej w świecie nie może przetrawić wszędobylskiej radości i klimatu, którego próżno szukać kiedykolwiek indziej. Postanawia więc przebrać się za Świętego Mikołaja i... pod osłoną nocy ukraść czekające na nich upominki. Jego plan działa, ale do czasu — bo Boże Narodzenie to na tyle magiczny czas, że nawet w takich złośnikach budzą emocje ;-).

Magiczna zima Muminków

Niesamowity film animowany polsko-fiński, który zadebiutował raptem w zeszłym roku, ale od wejścia skradł serca widzów. Animowana adaptacja jednego z opowiadań Tove Jansson. To film w której malowniczo przeplatają się zimowe krajobrazy, dziecięce marzenia i jedyna w swoim rodzaju magia, którą znają wszyscy miłośnicy opowiadań i animacji o Muminkach i spółce.

Opowieść wigilijna Myszki Miki

Myszka Miki i przyjaciele doczekali się całego zestawu przyjemnych filmów świątecznych (patrz: Mickey: Bajkowe święta, Mickey: Bardziej bajkowe święta), jednak moim faworytem od lat pozostaje Opowieść wigilijna Myszki Miki. Animacja z 1983 roku to po prostu adaptacja wspaniałej historii z kart książki Charlesa Dickensa. Paleta bohaterów Disneya jest na tyle bogata, że bez problemu znaleziono bohaterów którzy doskonale wpiszą się w charaktery tamtejszych postaci. I tak oto zobaczymy Sknersua McKwacza w roli Ebenezera Scrooge'a. Fantastyczna adaptacja z doskonałym udźwiękowieniem i magią, której próżno szukać gdziekolwiek indziej!

Rudolf Czerwononosy Renifer

Historia Rudolfa Czerwononosego Renifera podobnie jak Opowieść Wigilijna, jest większości prawdopodobnie doskonale znana. Moja dzisiejsza propozycja to kolejna z adaptacji opowiadania R. Maya — tym razem z 1998 roku. Historia uroczego, wyróżniającego się swoim czerwonym nochalem, renifera to ponadczasowa historia, którą z przyjemnością ogląda się w wielu wydaniach. Sam jednak mając wybór — zawsze stawiam na tę. Fantastyczna muzyka, ciesząca oko animacja, no i świetna polska wersja, która niewątpliwie zasługuje na uwagę!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu