Linux

Świat Linuksa stracił bardzo ważnego człowieka – nie żyje Ian Murdock, założyciel Debiana

Jakub Szczęsny
Świat Linuksa stracił bardzo ważnego człowieka – nie żyje Ian Murdock, założyciel Debiana
33

To bardzo smutna wiadomość z Ameryki - nie żyje Ian Murdock, założyciel projektu Debian. Urodzony 28 kwietnia 1973 w Kontanz (Niemcy) informatyk zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w San Francisco. Wokół jego śmierci narosło sporo kontrowersji po tym, jak TechCrunch opublikował informacje, wedle...

To bardzo smutna wiadomość z Ameryki - nie żyje Ian Murdock, założyciel projektu Debian. Urodzony 28 kwietnia 1973 w Kontanz (Niemcy) informatyk zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w San Francisco. Wokół jego śmierci narosło sporo kontrowersji po tym, jak TechCrunch opublikował informacje, wedle których mogło się okazać, że w jego śmierć jest uwikłana policja.

Informacja o śmierci Murdocka została podana z pewnym opóźnieniem - śmierć miała miejsce 28 grudnia. Kontrowersyjny jest fakt, iż ostatnimi czasy Murdock zachowywał się dziwnie - pisał między innymi bardzo niepochlebnie o policji ogłaszając, że nie należy wierzyć służbom i sugerował, że funkcjonariusze zachowują się brutalnie. Pisał również, że zamierza popełnić samobójstwo - ta kwestia w dalszym ciągu nie jest wyjaśniona i rzecz jasna jest przedmiotem wielu dyskusji w Internecie. Wszystko wskazuje na to, że Ian Murdock rzeczywiście targnął się na swoje życie - pytanie tylko, czy został do tego zmuszony, czy też miał jakiś większy zatarg z prawem, który go do tego skłonił. Te informacje jako pierwszy podał TechCrunch, natomiast w Internecie można znaleźć zrzuty ekranu prezentujące rzekomą wiadomość na Twitterze. Konto Ian'a zostało prawdopodobnie usunięte.

Historia Debiana rozpoczyna się w 1993 roku od prac zdolnego informatyka - swój projekt ochrzcił korzystając z imiona swojego oraz żony. W szybkim tempie Debian zaskarbił sobie rzeszę oddanych fanów - miał swój wkład w organizowaniu pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale także stał się bazą dla innych projektów Linuksowych. Z dziedzictwa Debiana korzysta niezwykle lubiany przeze mnie Ubuntu, który niejako "wprowadził Linuxa pod strzechy". Debian nieodłącznie kojarzy się z pakietami APT, które odpowiadają za instalację programów oraz komponentów systemowych - nad tą implementacją Murdock również aktywnie pracował.

Manifest Debiana stał się natomiast jednym z ważniejszych dokumentów dla świata wolnego oprogramowania, a sam Murdock był związany ze światem technologii cały czas - również jako CTO w fundacji Linuxa, jeden z kierowników w Sun Microsystems oraz jako pracownik wysokiego szczebla w ExactTarget (SalesForce).

Jak podaje The Register, bardzo prawdopodobną przyczyną śmierci Murdocka są jego problemy osobiste. Policja w San Francisco otrzymała 26 grudnia informację, że ktoś zamierza włamać się do jednego z domów w mieście. Mężczyzna zastany na miejscu zdarzenia został zidentyfikowany jako Ian Murdock, wdał się w bójkę z policją (przy okazji znieważył jednego z nich) i ostatecznie został przewieziony do szpitala, gdzie opatrzono jego rany. Za ten wybryk otrzymał mandaty karne, po czym - kilka godzin później ponownie przyłapano go na próbie włamania do domu. Policja zdecydowała o umieszczeniu go w więzieniu - po wpłaceniu kaucji w wysokości 25 000 dolarów i wypuszczeniu go 27 grudnia, nazajutrz znaleziono go martwego w swoim domu. Według policjantów mężczyzna podczas zatrzymań był kompletnie pijany.

Grafika wprowadzająca: „IanMurdock” autorstwa Ilya Schurov , Computerra Weekly - początkowo opublikowany na Flickr jako 9722_00_23_14. Licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons

Grafika w tekście: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu