Mobile

Microsoft widzi jeszcze nadzieję w projekcie Surface Phone. Odrobinę jednak poczekamy...

Jakub Szczęsny
Microsoft widzi jeszcze nadzieję w projekcie Surface Phone. Odrobinę jednak poczekamy...
55

Surface Phone do niedawna był jeszcze sprzętem znajdującym się w sferze głębokich przypuszczeń. Wiedzieliśmy na pewno o tym, że Microsoft testuje takie urządzenie wewnątrz firmy, ale jak to bywa z testami, to nigdy nic pewnego. Od teraz wiadomo, że z projektem supersmartfona z Windows na pokładzie, Microsoft wiąże dużo większe nadzieje.

Odkrywają się karty. Surface Phone ma do spełnienia ważne zadanie.

Za długo? Mnie również tak się wydaje. Czkanie z tym projektem tak długo, w warunkach hamowania rynku technologicznego aż prosi się o zruganie. Jednak warto powiedzieć, iż sam Microsoft nie jest do końca gotowy na takie urządzenie. Co to oznacza? Trzeba poczekać na odpowiedni rozwój mobilnego Windows tak, aby supersmartfon giganta był tym, czym miał być w swoim pierwotnym założeniu. Siłą Surface Phone ma być absolutne bezpieczeństwo oraz ogromna elastyczność. Te cechy są szczególnie ważne w kontekście biznesów, gdzie Microsoft ma nadzieję jeszcze sporo ugrać.

To również dobre wiadomości dla fanów platformy Windows dla telefonów. Oznacza to wszystko, iż przynajmniej do premiery tego sprzętu, Windows 10 Mobile nie zostanie porzucony, a tym samym nie ziści się marzenie przeciwników smartfonowego rozwiązania Microsoftu. Potwierdzają się moje analizy mówiące o tym, że choćby z przyzwoitości Microsoft nie pozwoli sobie na odpuszczenie Windows 10 Mobile. Trzeba to jakoś umotywować - dlatego Surface Phone, podobnie jak i tablety tej marki będzie pozycjonowany jako rozwiązanie biznesowe.

Dalsze informacje, które pojawiły się na Windows Central wskazują, że idea jednego Windows cały czas jest aktualna, a Surface Phone ma być jej ważnym elementem. Mocnym argumentem za Surface Phone ma być uruchamianie aplikacji Win32 - mityczna funkcja, która raz na zawsze miałaby się rozprawić z faktem braku aplikacji w Windows 10 Mobile. Jak by to miało wyglądać? Dowiemy się... za jakiś czas. Trudno określić, kiedy Microsoft zacznie otwarcie mówić o Surface Phone, kiedy w ogóle będziemy mogli powiedzieć, że w ostatnim momencie ktoś z tego nie zrezygnuje. Wiele mówiło się o takich projektach, które następnie lądowały w śmietniku.

Jednak czy Microsoftowi uda się powtórzyć sukces tabletów z serii Surface? Te urządzenia z początku wyśmiewano po to, by następnie okazały się być naprawdę udanymi sprzętami. Zresztą, Surface'y są powielane przez innych producentów, Microsoft zapoczątkował grupę urządzeń hybrydowych i to jemu zawdzięczamy wysyp, również tych tańszych konstrukcji łączących w sobie zalety typowego komputera i tabletu. Jednak rynek PC, a rynek smartfonowy to zupełnie co innego. W dziedzinie Windows Microsoft konkurencji nie ma i tak raczej zostanie. Co do smartfonów... cóż. Surface Phone może i będzie genialnym sprzętem. Ale może się zwyczajnie nie sprzedać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu