Microsoft

Microsoft staje się marzycielem. Mityczny Surface Phone dalej powstaje

Albert Lewandowski
Microsoft staje się marzycielem. Mityczny Surface Phone dalej powstaje
43

Surface Phone czy też Project Andromeda są gwiazdami wielu doniesień, wiadomości, przecieków. Trzeba przyznać, że od początku wydawał się być czymś wyjątkowym, choć z drugiej strony trudnym do wykonania z racji zaawansowania technicznego. Czy jednak w końcu się go doczekamy?

Będzie, nie będzie, będzie

Fakt jest taki, że Surface Phone powstaje kilka lat. Ostatnio wydawało się już, że nic z tego nie wyjdzie, przedstawiciele firmy nie odpowiadali tak na pytania o to urządzenie, co nie dawało wielkich nadziei na jego powstanie. Bardzo dobrze sens istnienia takiego modelu przeanalizował Kuba, który podkreślał trzy poważne powody przeciw: niedostosowany Windows pod coś z pogranicza smartfonów i tabletów, brak Uniwersalnych / Progresywnych Aplikacji oraz potencjalnie niewielkie zainteresowanie.

Trzeba przyznać, że dotychczas w rynku mobilnym Microsoft nie grał pierwszych skrzypiec. Najlepiej pokazuje to seria Lumia, która została na końcu zniszczona i mnie to wcale nie dziwi - po prostu Amerykanie nie byli w stanie znaleźć sposobu na walkę z Androidem i iOS. Mimo to że sam pomysł na system był bardzo dobry.

Surface Phone na pewno nadal jest wyczekiwany. Pytanie tylko, do jakiego odbiorcy będzie skierowany, co w takim przypadku odgrywa niezwykle istotną rolę. Firma z Redmond dokładnie musi się zastanowić, która grupa będzie najliczniejsza. Moim zdaniem taki sprzęt mógłby oferować naprawdę ogromne możliwości i z racji wsparcia dla aplikacji z Windowsa byłby w stanie zrobić wiele. Podstawa to jednak porzucenie skupiania się wyłącznie na UWP/PWA, które pozostają niewypałem.

Surface Phone / Project Andromeda - funkcjonalnie i stylowo

Ostatni wniosek patentowy, opublikowany wczoraj, prezentuje urządzenie, które byłoby rozkładane jak książka. W tym przypadku Surface Phone byłby do złożenia tylko w jedną stronę. Wcześniej pojawiały się informacje o większej elastyczności, ale wątpię, że byłoby to tak ważne. Co ważniejsze, podobny system zawiasów oraz zwijania ekranu mógłby pojawić się w wielu urządzeniach i tu pojawiają się następujące pomysły: smartfon, laptop, wearables, tablety i inne nadchodzące rodzaje sprzętu.

Myślę, że w 2019 roku będzie dobry czas na debiut Surface Phone. Przede wszystkim chodzi o wydajności - nowy Snapdragon 8150 powinien zaoferować przyzwoite osiągi i poradzić sobie z w miarę płynną obsługę dedykowanego Windowsa. Do tego wsparcie dla rysika i klawiatury, dzięki czemu otrzymalibyśmy pełnoprawną hybrydę z wysokiej półki. To byłoby dużo lepsze niż Surface Go!

Seria Surface należy obecnie do jednych z ciekawszych, bo nie stara się iść po utartych ścieżkach. Mnie to bardzo cieszy i widać ich innowacyjność po Surface RT, Surface Pro, Surface Studio czy Surface Hub. Intrygujące urządzenie z pogranicza smartfonów i tabletów naprawdę dobrze by się uzupełniało z resztą. Nie byłby to hit sprzedaży, ale jako element promocji i podwyższenia prestiżu marki, stanowiłoby genialne rozwiązanie.

Na razie Surface Phone kontynuuje karierę bycia mitem, legendą, ale może to nawet wyjść mu na dobre.

źródło: Digital Trends

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu