Microsoft

October Update dla Windows 10 wstrzymany. Powodem są znikające z komputerów pliki

Kamil Świtalski
October Update dla Windows 10 wstrzymany. Powodem są znikające z komputerów pliki
32

Microsoft wstrzymuje dystrybucję najnowszej aktualizacji. Powodem są niedociągnięcie, które powodują m.in. znikające z dysków użytkowników pliki.

Microsoft z racji tego że chce być coraz bliżej modelu subskrypcji (zobacz też: Cena Office 2019 to zdzierstwo. W szaleństwie Microsoftu jest metoda) — regularnie serwuje mniejsze lub większe usprawnienia dla swojego systemu Windows 10. To wygodniejsze i dla nich, i dla użytkowników, aniżeli nowy system co kilka lat, którzy przyniesie szereg nowości. October Update ma być drugą dużą w tym roku aktualizacją dla systemu firmy. Nie dalej niż w minioną środę informowaliśmy was, że jest już dostępna do pobrania (zobacz też: Windows 10 October 2018 update już dostępny. Co nowego?) — sami zresztą w komentarzach wspominaliście, że u was dostępny był już z poziomu Windows Update i jesteście w trakcie instalacji łatki z całym zastępem nowości. Mam zatem nadzieję, że aktualizacja nie nabroiła wam w komputerach — bo z powodu zgłaszanych przez użytkowników z całego świata błędów, firma zdecydowała się wstrzymać October Update do czasu, aż nie upewni się, że wszystko działa jak należy.

Aktualizacja Windows 10 i znikające pliki

Przerwaliśmy wdrażanie aktualizacji dla systemu Windows 10 October 2018 Update (wersja 1809) dla wszystkich użytkowników, ponieważ z informacji od użytkowników wynika, że po jej instalacji brakuje u nich niektórych plików.

– czytamy na stronie poświęconej aktualizacji. Platformami które zostały objęte tym błędem są:

  • Windows 10, wersja 1809
  • Windows Server, wersja 1809
  • Windows 10 IoT Core, wersja 1809
  • Windows 10 Enterprise LTSC 2019
  • Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2019
  • Windows Server 2019.

Znikające z dysku pliki po aktualizacji systemu? Brzmi przerażająco, jednak druga strona medalu jest taka, że sam — nauczony doświadczeniem — nie wyobrażam sobie podejść do aktualizacji bez upewnienia się, że mam gdzieś kopię wszystkich najważniejszych dokumentów. Ale na tym problemy po instalacji Windows 10 October 2018 Update się jeszcze nie kończyły. Zgłaszano także problemy żywotnością komputerów na baterii czy bardzo wysokie zużycie CPU. Praca nad załataniem tych problemów była głównym powodem, dla którego tyle czekaliśmy na aktualizację.

Mleko się już rozlało, Windows 10 October Update skasował mi pliki, co teraz?

Jeżeli jesteście jednymi z tych, których po instalacji łatki dotknął problem znikających po aktualizacji plików — firma zachęca do telefonicznego kontaktu ze wsparciem technicznym (polskie numery: +48 801 802 000 lub +48 22 594 19 99) tudzież skorzystania z formularza kontaktowego. Wygląda bowiem na to, że Microsoft ma sposób, by pomóc odzyskać stracone pliki, czyli... owszem, to problematyczne, ale sytuacja jest mniej groźna, niż można było się spodziewać. 

Na tę chwilę nie wiemy co powoduje problem (choć rzekomo miałaby to być to kwestia OneDrive) — Microsoft jednak robi co w ich mocy, by pomóc dotkniętym problemem użytkownikom. To cieszy, chociaż do tej sytuacji nigdy nie powinno było dojść — nie u tak dużego i doświadczonego gracza. No nic, pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że nie zdążyliście jeszcze zainstalować nowej łatki — albo, po prostu, że u was wszystko działa jak należy.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu