Microsoft

Surface Laptop jest praktycznie nienaprawialny. Nadchodzi era jednorazowej elektroniki?

Tomasz Popielarczyk
Surface Laptop jest praktycznie nienaprawialny. Nadchodzi era jednorazowej elektroniki?
160

Nie jest nowością, że współczesne smartfony, tablety i komputery jest bardzo trudno naprawić. Dotąd jednak nie było jeszcze sprzętów, które są jednorazowe...

Serwis iFixit nie pozostawia na Microsofcie suchej nitki. Nowy Surface Laptop otrzymał od redakcji ocenę 0/10, jeśli chodzi o możliwości naprawy. Słowem, mamy do czynienia z urządzeniem, którego nie da się naprawić. Szczególną uwagę zwraca tutaj bateria przyklejona do obudowy, co sprawia, że samo otwieranie jej jest bardzo ryzykowne. Oczywiście zapomnijcie o jakichkolwiek śrubkach - konieczne było tutaj podgrzewanie kleju, bez którego komputera nie dało się rozebrać. Twórcy nie pozostawili też możliwości wymiany procesora ani pamięci RAM - wszystkie komponenty zostały zamocowane na stałe przy użyciu dużej ilości kleju. Co ciekawe, dotyczy to również matrycy - po prostu nie ma możliwości jej odpięcia bez uzyskania dostępu do płyty głównej, a ten, jak już wykazano, wiąże się z koniecznością uszkodzenia sprzętu.

Microsoft nie pierwszy raz otrzymuje tak niską notę od iFixit. Wcześniej ocenę 1/10 otrzymał Surface Book, którego naprawa również graniczyła z cudem. Wychodzi na to, że powinniśmy się zacząć przyzwyczajać do jednorazowych urządzeń. Po ewentualnej awarii po zakończeniu okresu ochrony gwarancyjnej czeka nas wymiana na nowy sprzęt. O ile jeszcze da się to zrozumieć w przypadku małej elektroniki za kilkaset złotych, to trudno tłumaczyć producenta laptopa wycenianego na blisko 5 tys. złotych.

Problemem nienaprawialnych urządzeń zajmuje się Unia Europejska. Pierwsze plany zakładają narzucenie producentom obowiązku produkcji części zamiennych oraz serwisowania sprzętów. Użytkownicy mieliby też mieć prawo do samodzielnej naprawy urządzeń. Sęk w tym, że w przypadku takich konstrukcji, jak Surface Laptop na nic się to nie zda.

Żeby jednak być sprawiedliwym, trzeba dodać, że Apple również idzie podobną drogą. Tegoroczne Macbooki otrzymały od iFixit oceny 1/10. Wszystkie poprzednie modele były oceniane podobnie. To samo dotyczy iPadów oraz smartfonów iPhone. W segmencie z Androidem zresztą dzieje się podobnie. Galaxy S8 otrzymał ocenę 4/10, a jego poprzednik 3/10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot