Sztuczna Inteligencja

CEO SoftBanku: AI z IQ 10000 powstanie w ciągu 30 lat

Marcin Hołowacz
CEO SoftBanku: AI z IQ 10000 powstanie w ciągu 30 lat
11

Przeglądając stronę Futurism natknąłem się na wzmiankę o tym, iż Masayoshi Son, CEO firmy SoftBank jest bardzo oddany temu, żeby stworzyć technologiczną osobliwość.

“SoftBank CEO Promises Super Artificial Intelligences With IQ of 10,000 in 30 Years”, czyli CEO SoftBanku obiecuje superinteligentne AI z IQ na poziomie 10000 w przeciągu 30 lat. Łał, to całkiem bliskie tego o czym mówił Ray Kurzweil:

Osobiście jestem zdumiony tym, że futurolog widzi nadejście komputerów posiadających inteligencję na ludzkim poziomie jeszcze przed 2030 rokiem. To zaskakująco szybko… Oswoiłem się już myślą o powstaniu super świadomości, która jest wynikiem połączenia umysłów wszystkich ludzi na świecie i stanowi zupełnie nowy rodzaj inteligencji. Oswoiłem się z tym i innymi tego typu ideami, przy okazji traktując je jako fajne pomysły na fabułę gier, filmów i ew. scenariusz mogący mieć miejsce w bardzo, bardzo odległej przyszłości. Jednak słuchanie o czymś podobnym, jak o potencjalnej ewentualności mogącej mieć miejsce jeszcze za mojego życia? No ciekawe.

Ray Kurzweil: do roku 2029 komputery będą wyposażone w inteligencję na ludzkim poziomie.

Intrygująca opinia CEO SoftBanku

Masayoshi Son był obecny na Future Investment Initiative, które odbyło się w Arabii Saudyjskiej… Tak, to ten sam event, na którym roboty otrzymują obywatelstwo: Arabia Saudyjska po raz pierwszy przyznała obywatelstwo robotowi. Son wspomniał wtedy, że tzw. osobliwość mogłaby nadejść w ciągu najbliższych 30 lat, kiedy sztuczna inteligencja doczeka się IQ w wysokości 10000 (SoftBank inwestuje w temat grube miliardy dolarów, więc można powiedzieć, że coś o tym wiedzą).

Osobliwość to koncepcja oparta na tym, że ludzki mózg zostanie wyprzedzony, to punkt zwrotny, punkt przecięcia, w którym sztuczna inteligencja, komputerowa inteligencja wyprzedzi mózg człowieka i stanie się to w tym stuleciu, na pewno. Powiedziałbym, że nie ma żadnej debaty, nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Powyższe to słowa miliardera, Masayoshi Sona, o czym donosi Futurism, powołując się na CNBC (jedno i drugie podaję jako źródło na dole wpisu).

Bardzo często czytam komentarze o tym, że takie przewidywania to bzdury wyssane z palca. Jednak ciężko z taką łatwość uznać mi słowa CEO SoftBanku za bajeczki. A wy co o tym myślicie?

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu