Poczta email

Superhuman - nowy webowy klient poczty Gmail dla miłośników skrótów klawiaturowych

Grzegorz Ułan
Superhuman - nowy webowy klient poczty Gmail dla miłośników skrótów klawiaturowych
17

Google, zdaje się, że zapomniał o Gmailu, przynajmniej tym webowym, od dawna nie udostępniając w nim oczekiwanych zmian. Już bardziej dba o drugie swoje dziecko, czyli Google Inbox, które ma na przykład od nowości zaimplementowaną funkcję odkładania przychodzącej korespondencji na później. Na Gmailu tego nie uświadczymy, na szczęście powstają inne rozwiązania, które te niedobory uzupełniają. Jest nim Superhuman - nowy webowy klient poczty Gmail, mocno zorientowany na obsługę skrótami klawiaturowymi.

Gmail wprawdzie też ma, ale tu jest ona mocno eksponowana i pozwala szybko nauczyć się ich wszystkich, dzięki czemu w krótkim czasie można bez dotykania myszki zarządzać swoją pocztą, no prócz pisania, choć formatowanie również obsługują dedykowane skróty.

Skrzynka główna została podzielona na dwie części (można to wyłączyć) - Ważne wiadomości i Inne, czyli różnego rodzaju newslettery czy inna seryjna korespondencja.

Wyświetlanie treści wiadomości rozwiązano inaczej niż początkowo planowano (widać to na coverze wpisu), miała być w centralnej części, po lewej lista wiadomości, po prawej szczegóły kontaktu. Ostatecznie wiadomości wyświetlają się wyskakującej nakładce na pocztę, przykrywając listę wiadomości.

Podobnie sprawa się ma z nowymi wiadomościami, również w nakładającym się okienku. Możemy tu wybrać też późniejszy termin wysyłki wiadomości czy przypomnienie w przypadku, gdy nie otrzymamy odpowiedzi na naszego emaila.

Lista folderów schowana jest z lewej strony. Tutaj też widać mocny nacisk na obsługę skrótami, każdy główny folder ma przyporządkowaną literę, wystarczy wybrać ją na klawiaturze, by przejść do właściwej skrzynki z wiadomościami.

Na głównej liście wiadomości mamy 3 główne skróty klawiaturowe do zarządzania przychodzącą korespondencją - ikona "ptaszka" to klawisz z literą "E", odznacza daną wiadomością jako załatwioną i przenosi do archiwum, ikona zegara - "H", służąca do odkładania poczty na później, nadajemy jej wybrany termin, kiedy ponownie ma pojawić się w skrzynce odbiorczej, do tego czasu przeniesiona będzie do folderu "Snooze" oraz trzecia ikona - CTRL, rozwija nam inne opcje i skróty.

To oczywiście nie wszystkie skróty, to tylko te mocno eksponowane, reszta ukryta jest w opcjach, ale jak widać jest dość obszerna i naprawdę pozwala na dość zaawansowaną obsługę poczty, tylko przy użyciu klawiatury.

Za to najmniej obfity w funkcje jest panel z ustawieniami, możemy tam jedynie wyłączyć podział skrzynki odbiorczej i wyświetlać tylko jedną listę z wszystkimi nowymi wiadomościami, włączyć powiadomienia oraz opcję archiwizacji emaila od razu po wysłaniu.

Są też ustawienia sygnatury, czyli podpisu pod wiadomościami, ale możemy tu jedynie wyłączyć bądź włączyć dodatkowy podpis, że email wysłany był z tego klienta poczty. Wszystkie podpisy pobierane są bezpośrednio z Gmaila.

Całość wygląda dobrze, obsługa jest intuicyjna, mnogość skrótów klawiaturowych ucieszy tych, co z myszką nie są za pan brat, osobiście mi jednak czegoś brakuje. Na stronie Superhuman, gdzie możecie się zapisać do testów, ładniej to wszystko wyglądało. Być może zrezygnowanie z tej środkowej kolumny z treścią wiadomości popsuło mi ten efekt, a może ta surowa kolorystyka, sprawia, że mam pewien niedosyt z efektu końcowego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu