Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Tesla

Superchargery niedostępne dla komercyjnych kierowców Tesli.

MS
Maciej Sikorski
26

To kiepska informacja dla osób, które posiadają samochód marki Tesla i wykorzystują go w celach komercyjnych. Firma wprowadza zmiany w polityce korzystania z superchargerów, czyli ładowarek umożliwiających szybki "tankowanie" energii elektrycznej. Wedle nowych przepisów, kierowcy zarabiający dzięki swoim autom, nie będą mogli korzystać z tej infrastruktury. Czy wynika to z cięcia kosztów? Raczej z zatorów, jakie mogłyby powstawać na stacjach wraz z rosnącą liczbą elektryków.

Supercharger nie dla każdego kierowcy Tesli

Tesla niektórym pewnie popsuła świąteczny nastrój - kilka dni temu firma poinformowała, że osoby wykorzystujące w sposób komercyjny samochód tej marki nie mogą korzystać z superchargerów. Te zostały pomyślane jako ładowarki dla kierowców, którzy nie mogą naładować auta w pracy czy w domu, miejsca umożliwiające przemieszczanie się na większe odległości. A jeśli ktoś jeździ tym samochodem jako taksówkarz, kierowca Ubera albo doręcza nim przesyłki, powinien sobie poszukać innego źródła energii elektrycznej.

Mogłaby się pojawić myśl, że firma w ten sposób tnie koszty, lecz przypomnę, że dla nowych klientów korzystanie z superchargerów i tak nie jest darmowe. Finanse schodzą tu na dalszy plan i pojawia się raczej problem tłoku: Tesla sprzedaje coraz więcej aut, a możliwości w zakresie stawiania nowych ładowarek są ograniczone. I nie zmieni tego fakt, iż przybywać zacznie naprawdę dużych stacji, na których pojawią się dziesiątki ładowarek, a do tego także sklep czy restauracja - w pewnym momencie te obiekty zaczną się po prostu korkować. Firma woli sobie oszczędzić sobie narzekań kierowców, którzy czekają w kilkugodzinnych kolejkach, by podładować akumulatory.

Ciekaw jestem, jak ta zmiana wpłynie na decyzje zakupowe klientów - zakaz jest argumentem przemawiającym na niekorzyść pojazdów marki Tesla, jeśli ktoś zamierza zarabiać wykorzystując auto. Trwające kilkadziesiąt minut ładowanie taksówkarz może zaakceptować, wycieczkę do domu i odstawienie auta na kilka godzin, już mniej...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: