Świat

Piątek w sieci: Google, leczenie przez sieć oraz konsole i netbooki

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Piątek w sieci: Google, leczenie przez sieć oraz konsole i netbooki
16

Rozpoczynamy dzisiaj nowy cykl codziennych przeglądów prasy internetowej oraz blogów poświęconych tematyce internetowej. W każdym wydaniu przeglądu znajdziecie (subiektywnie) wybrane przez nas wiadomości opatrzone własnym komentarzem. Jeśli cykl ten przypadnie Wam do gustu to zagości on na Antyweb n...

Rozpoczynamy dzisiaj nowy cykl codziennych przeglądów prasy internetowej oraz blogów poświęconych tematyce internetowej. W każdym wydaniu przeglądu znajdziecie (subiektywnie) wybrane przez nas wiadomości opatrzone własnym komentarzem. Jeśli cykl ten przypadnie Wam do gustu to zagości on na Antyweb na stałe. Zachęcam do lektury oraz komentarzy.

Ile Google wie o Tobie?

http://blogoscoped.com/archive/2008-11-1...
Na blogu Google Blogoscoped pojawiła się informacja o dostępnej w sklepie Amazon książce "Googling Security: How Much Does Google Know About You?". Jest to według mnie bardzo ciekawa pozycja, gdyż porusza ona ważny temat (obecny często na Antyweb) gromadzenia przez koncern z Mountian View informacji na temat swoich użytkowników. Autor Greg Conti analizuje w niej jakie dane Google jest w stanie pozyskać za pomocą oferowanych przez siebie usług takich jak GMail, Google Maps, Google Groups itp. Conti wskazuje również jak dane te mogą zostać użyte przez osoby przez osoby trzecie. Jeśli więc znasz dobrze angielski, masz kartę płatniczą oraz interesuje Cię tematyka ochrony danych, sięgnij koniecznie po tę książkę.

Lekarze 2.0

http://paweltkaczyk.midea.pl/2008/11/14/cora...
Mój imiennik Paweł Tkaczyk pisze dzisiaj na swoim blogu o lekarzach, którzy coraz częściej komunikują się ze swoimi pacjentami przez internet. Moim zdaniem choć nie unikniemy takiego "postępu" w komunikacji to nic nie zastąpi kontaktu między żywymi ludźmi. Nie wyobrażam sobie diagnostyki medycznej na podstawie dolegliwości opisanych w mailu. Wydaje mi się jednak, że w jakichś drobnych dolegliwościach lub wizytach kontrolnych, komunikacja przez komunikator lub mail może być dobrą alternatywą, w szczególności gdy wizyta u lekarza wiąże się z jakimiś trudnościami.

Nowa Opera dla Wii

http://www.idg.pl/news/174074/Oper...
Już od dawna, posiadacze konsoli Wii oczekują na nową wersje przeglądarki internetowej dla tego urządzenia. Według informacji podanych przez IDG, za miesiąc udostępniona zostanie Opera 2.0 dla Wii, którą posiadacze poprzedniej wersji będą mogli ściągnąć za darmo można w formie aktualizacji. Sam mam zamiar kupić sobie Wii na gwiazdkę w tym roku. Mój test wypożyczone konsoli znajdziecie tutaj. Mam nadzieje, że nowa przeglądarka będzie miała obsługę nowego Flasha, gdyż jednym z największych atutów Wii jest możliwość oglądania plików wideo w tym formacie.

Google i wyszukiwarka głosowa dla iPhone

http://www.nytimes.com/2008/11/14/technology/internet/14...
Internetowe wydanie The New York Timesa poinformowało dzisiaj o aplikacji przygotowanej Google dla iPhone, która pozwala korzystać i zadawać pytania wyszukiwarce Google za pomocą głosu. Rozpoznawanie mowy zawsze stanowiło trakcyjną usługę lecz jak dotychczas interpretery głosu nie działały najlepiej. Aplikacja Google pozwala w tej chwili zadać pytanie typu "Gdzie jest najbliższa restauracja XXX?", które następnie za pomocą transmisji danych zostanie przesłane na serwer firmy w celu analizy. Po kilku sekundach użytkownik otrzymuje odpowiedź na swoje pytanie. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to bardziej ciekawostka i próba pokazania, że Google potrafi, niż autentycznie przydatna aplikacja.

Netbooki z procesorami ARM w 2009

http://www.dailytech.com/ARM+Plans+to+Enter+Netb...
Choć nie jest to informacja stricte dotycząca internetu, to jednak powiązana jest z korzystaniem z sieci. DailyTech poinformował, że firma ARM, producent układów do urządzeń mobilnych, ma zamiar w przyszłym roku zaoferować netbooki oparte na swoich procesorach. ARM chce w ten sposób wejść na rynek małych, energooszczędnych komputerków służących do korzystania z sieci oraz prostych operacji biurowych. Osobiście jestem zwolennikiem takiego rozwoju sytuacji, gdyż z własnej obserwacji oraz doświadczenia wiem, że układy ARM nadają się świetnie do takich zadań. Większość z nas może się o tym przekonać na co dzień w iPhone'ach, smartphone'ach z Symbianem oraz wielu palmtopach. Urządzenia te bardzo często oparte są właśnie na procesorach ARM i na przykładzie mojej Nokii E51 mogę powiedzieć, że daje rade. Jeśli tylko firma Canonical przygotuje Ubuntu dla tych układów, możemy się spodziewać atrakcyjnych netbooków w przyszłym roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleiPhonekonsolenetbook