Startups

Stwórz umowę w mgnieniu oka

Krzysztof Wąsowski
Stwórz umowę w mgnieniu oka
7

Słowo przeciwko słowu, a właściwie interpretacja szczegółów przez jedną stronę kontra interpretacja szczegółów przez drugą stronę. Tak zazwyczaj powstają sprzeczki na polu umawiania się na „gębę”. Zasadniczo nie mam nic przeciwko zawieraniu umów na przysłowiowe słowo honoru, problem pojawia się w mo...

Słowo przeciwko słowu, a właściwie interpretacja szczegółów przez jedną stronę kontra interpretacja szczegółów przez drugą stronę. Tak zazwyczaj powstają sprzeczki na polu umawiania się na „gębę”. Zasadniczo nie mam nic przeciwko zawieraniu umów na przysłowiowe słowo honoru, problem pojawia się w momencie gdy któraś strona nie dotrzyma warunków. A jak to najczęściej z takimi umowami bywa diabeł tkwi w szczegółach i ich interpretacji przez obie strony.

Oczywiście najlepiej wszystko spisać na papierze, ale co zrobić gdy nie mamy pod ręką długopisu i kartki, lub co gorsza druga strona walidująca dokument znajduje się po drugiej stronie kabla od internetu? Najlepiej skorzystać z Bypact, dzięki któremu możemy w szybki sposób zawrzeć umowę i ustalić jej warunki.

Bypact to platforma, dzięki której praktycznie każdy z nas może stworzyć pakt. Tyczy się to osób indywidualnych, biznesmenów (startupowców), grup ludzi (przyjaciół) czy też członków rodziny. W pakcie określamy warunki umowy i obowiązki/zobowiązania obu stron. Dzięki czemu w jednym miejscu mamy spisane jasno co stanie się jeżeli umowę zerwiemy lub jej nie dotrzymamy.

Używkonicy Bypact mają do wyboru cztery rodzaje umów, paktów. Są to pakty przyjacielskie, pakty biznesowe, pakty związane z różnego rodzaju kampaniami oraz pakty dziecięce. Warunki paktów można ustalać samodzielnie, poprzez negocjację stron lub jeżeli mamy je wcześniej przygotowane możemy je wrzucić do przygotowanego formularza. Dalej wystarczy tylko podać imiona i nazwiska stron, oraz ich adresy e-mail, bo to właśnie na nie zostanie wysłany dokument. Jeżeli jedna ze stron zgadza się na warunki dokumentu, wystarczy, że odpowie na otrzymaną wiadomość. Twórca paktu zostanie poinformowany, że warunki oraz sam dokument zostały zaakceptowane. Za niewielką opłatą serwis oferuje  możliwość dodawania e-podpisów pod każdym paktem.

Serwis ten oferuje nie tylko możliwość tworzenia umów, ale prowadzi on też kalendarz. Tworząc pakt mamy możliwość skorzystania z opcji powiadomień. Przykładowo, jeżeli przygotowana przez nas umowa świadczy o pożyczce pieniężnej, którą jedna ze stron zobowiązuje się spłacić do dnia X, to dzięki Bypact będziemy mogli przygotować serię powiadomień dla strony pożyczającej. Strona ta będzie otrzymywała informację o tym, że np. zostało jej 5 dni do spłaty pożyczki, a dodatkowo możemy do powiadomień dołączyć część podpisanej umowy. Czyli, jeżeli za 5 dni nie spłaci tego co pożyczył automatycznie zostaną naliczone odsetki w wysokości X. Jak wiadomo, ciężko prosić przyjaciela o spłatę pożyczki, bo sam powinien o takich rzeczach pamiętać, więc Bypact oferuje ciekawą opcję. Jednak to tylko przykład do czego można wykorzystać ten serwis.

Jak już wspominałem startup ten oferuje cztery rodzaje, a może raczej gatunki paktów.

Pakty przyjacielskie

Wielu z Was na pewno mieszkało ze swoimi przyjaciółmi, czy to podczas wakacyjnych wypadów zarobkowych do UK lub USA, czy też podczas lat studenckich na stancji. Problemy zawsze pojawiają się podczas dzielenia kosztów, wspólnych zrzutek czy dzielenia obowiązków co do sprzątania mieszkania. Zazwyczaj jest tak, że jedna strona dopłaca do interesu lub sprząta cały dom, gdy druga strona tylko kręci nosem i nie ruszy nawet palcem. Co powoduje niepotrzebne spięcia, awantury i nerwowe sytuacje. Warto więc ustalić jasne zasady wspólnego mieszkania, dzielenia kosztów i sprzątania barłogu. Dzięki paktom przyjacielskim oferowanym przez serwis Bypact od dziś możemy ustalać:

- Wszelakie umowy osobiste np. wypożyczenie samochodu, użyczenie garnków etc.

- Organizowanie działalności grup np. wspólne wyjazdy, mieszkanie, podział obowiązków i kosztów

- Umowy finansowe

- Umowy pomiędzy współlokatorami

Pakty biznesowe

Ten rodzaj paktów czy umów powinien zawierać w sobie wszelakie informacje czy też obostrzenia na temat transakcji czy wymian pomiędzy stronami. Ten rodzaj paktów, powinien szczególnie zainteresować freelancerów. Dzięki temu startupowi będą mogli oni stworzyć sobie jeden szablon umowy, który mogą w szybki sposób edytować i przesyłać swoim kontrahentom. Tyczy się to szczególnie osób, które działają w internecie, a swoich klientów nigdy nie widzieli na oczy. Ciekawą opcją jest  też to, że Bypact można połączyć z różnego rodzaju Craiglistami. Dzięki temu, użytkownik może zapisać ogłoszenie razem ze zdjęciami, na  które aplikuje. Oznacza to tyle, że portal zabezpiecza użytkownika przed ewentualnymi zmianami ogłoszenia, czyli oszukaniem go.

Pakty dla dzieci

Ilu z nas pamięta, gdy rodzice obiecywali nam zabawkę lub jakiegoś smakołyka za zrobienie np. zadania domowego lub posprzątania pokoju? Ilu rodziców pamięta, że dzieci często zapominają o złożonych obietnicach lub po prostu mają słomiany zapał i czegoś nie dokończą? Pakty pomiędzy dzieckiem, a rodzicem to nic innego jak umowa, dzięki której obie strony jasno zobowiązują się do czegoś. Dla mnie to ciekawy sposób na nauczenie dziecka bycia obowiązkowym i dotrzymywania obietnicy, a dla rodzica gotowy  kalendarz, dzięki któremu nigdy nie zapomną o obietnicy, którą złożyli swojemu dziecku.

Pakty o kampanii

Tych paktów można używać np. w pracy jeżeli chcemy powiadomić współpracowników np. o prowadzeniu jakiejś zbiórki na szczytny cel czy ruszeniu nowej kampanii reklamowej na Facebooku. Dodatkowo, dzięki tym paktom można zbierać środki na cel, który wpisuje się w sam dokument. Ten rodzaj paktów może się przydać np. studentom, którzy planują przeprowadzić zbiórkę pieniędzy czy ciuchów na osoby potrzebujące.

Bypact to ciekawy startup, dodatkowo jest on darmowy. Co prawda pojawiają się niewielkie opłaty jeżeli chcemy dodać e-podpis do naszych umów, jednak są to groszowe sprawy. Nie jest to startup, z którego miliony użytkowników będą korzystać dzień w dzień i tydzień w tydzień. Jest to raczej twór, o którym warto pamiętać i mieć go na uwadze w kluczowych momentach – ustalania warunków umowy.  Przyznaję, mnie on pozytywnie zaskoczył swoim pomysłem i prostotą. 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startup