Seriale

Oczekiwania są ogromne. 4. sezon Stranger Things - zwiastuny, zapowiedzi. Co już wiemy?

Konrad Kozłowski
Oczekiwania są ogromne. 4. sezon Stranger Things  - zwiastuny, zapowiedzi. Co już wiemy?
15

Stranger Things to jeden z największych hitów Netfliksa i najchętniej oglądanych produkcji. Nowy 4. sezon zmierza na platformę - czego możemy się po nim spodziewać i kiedy pojawi się na Netfliksie?

a

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym mieście Hawkins w stanie Indiana w USA. Czas akcji to lata 80., co w dużym stopniu sprawiło, że serial cieszy się tak dużą popularnością - twórcom udało się fantastycznie odwzorować lokalizacje, styl i atmosferę czasów. Główni bohaterzy serialu to grupka uczniów lokalnej szkoły podstawowej: Mike, Will, Dustin i Lucas. Fabuła pierwszego sezonu  dotyczy zaginięcia jednego z nich, dlatego najbliżsi przyjaciele postanawiają go odnaleźć. Z pomocą przyjdzie im nowa znajoma, do której zwracają się Eleven (w skrócie El, czyli Nastka). Dosyć szybko okazuje się, że Will zaginął w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach, a sprawa jest powiązana z lokalnym ośrodkiem badawczym, który skrywa tajemnicę.

Drugi sezon jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej serii, dlatego większość wątków jest po prostu rozwinięciem poprzednich wydarzeń. Nie zabrakło jednak nowych postaci oraz miejsc, które odwiedzamy w kolejnych odcinkach. Sezon trzeci rozgrywa się w wakacje 1985 roku, a nasi bohaterowie zaczynają dojrzewać. To oczywiście oznacza więcej wątków romansowych, a to przekłada się na konflikty wewnątrz grupy. Siły zła jednocześnie rosną w siłę i stanowią jeszcze większe zagrożenie - nie tylko dla miasta ale i świata.

Nany z Jonathanem próbują rozwijać swoje kariery w lokalnej gazecie The Hawkins Post, a Dustin wraca do domu z obozu utrzymując, że związał się Suzie, w co oczywiście nikt nie chce uwierzyć. Lucas stara się zainteresować sobą Max, a związek Mike'a z Eleven staje się coraz bardziej konkretny, a w mieście pojawia się nowa atrakacja Starcount Mall - galeria handlowa. Will przeczuwa, że po awarii sieci elektrycznej sytuacja staje się coraz bardziej poważna i wszystkim grozi niebezpieczeństwo. Okazuje się też, że w sprawy związane z Drugą Stroną związani są Rosjanie, któym udało się uknuć spisek na terenie USA.

Czy  4. sezon "Stranger Things" to ostatni sezon?

Takie były dotychczasowe plany, ale entuzjazm Netfliksa oraz ekipy spowodował, że producenci bardzo prawdopodobnie przygotują także historię na 5. sezon "Stranger Things". Pierwotnie zakładano, że całość zakończy się na czterech sezonach.

Obsada 4. sezonu "Stranger Things"

Po wydarzeniach z poprzednich trzech serii jasne jest, że nie powinniśmy spodziewać się powrotu Boba, którego grał Sean Astin, natomiast mało prawdopodobne wydaje się też, że miałby wrócić Billy grany przez Dacre Montgomerego. Do swoich ról powrócą oczywiście Millie Bobby Brown jak Jedenastka, Finn Wolfhard jako Mike, Winona Ryder jako Joyce, Noah Schnapp jako Will, Caleb Mclaughlin jako Lucas, Gaten Matarazzo jako Dustin, Natalia Dyer jako Nancy, Charlie Heaton jako Jonathan, Maya Hawke jako Robin oraz Joe Keery jako Steve. Według źródeł Variety do głównej obsady miała awansować Priah Ferguson wcielająca się w Ericę - młodszą siostrę Lucasa. Podobny los miał spotkać gwiazdę serialu "Fleabag" Bretta Gelmana.

Poza tymi informacjami nie wiemy na razie wiele więcej, ponieważ pełna obsada nie była jeszcze ujawniona. Spekuluje się, że Tom Wlaschiha, którego pamiętamy z "Gry o tron", może odegrać większą rolę w 4. sezonie po tym, jak zagrał jednego z rosyjskich żołnierzy w końcówce 3. serii.

4. sezon "Stranger Things" - ile odcinków?

Ani Netflix, ani producenci nie zdradzili oficjalnie tej informacji, dlatego musimy polegać na podejrzeniach i dedukcji. Te mają jednak solidne fundamenty, ponieważ scenarzyści umieścili na Twitterze zdjęcie ze stosem spiętych kartek - czujni fani doliczyli się dziewięciu zestawów, co ma sugerować, że nadchodzący 4. sezon "Stranger Things" będzie liczył 9 odcinków.

Data premiery 4. sezonu "Stranger Things"?

Na ujawnienie tej informacji z pewnością będziemy musieli jeszcze sporo zaczekać, ponieważ po okresie izolacji społecznej z powodu pandemii COVID-19 prace na planie będą wznowione dopiero 17 września. Na tę chwilę zagraniczne media wspominają o okresie lipca-sierpnia 2021 roku, lecz byłby to naprawdę prędki termin. Według Collidera zdjęcia do poprzenich sezonów zajmowały 6-7 miesięcy, a post produkcja trwała kolejne 4. Przy takiej agendzie okres wakacyjny w przyszłym roku nie wydaje się taki niemożliwy do osiągnięcia.

IMDb informuje, że 1. odcinek 4. sezonu będzie nosił tytuł "Chapter One: The Hellfire Club", a krótki opis głosi "We’re not in Hawkins anymore". To może sugerować, że akcja na dłużej oddali się amerykańskiego miasteczka i możliwe, że ukaże wydarzenia z mroźnych rejonów Rosji już na samym początku sezonu.

Oczekiwania wobec 4. sezonu "Stranger Things"

Serial Netfliksa zdołał przyciągnąć przed ekrany miliony widzów swoim pierwszym sezonem, a widownia nie malała z kolejnymi odcinkami. Trzeba sobie jednak powiedzieć jasno, że dopiero w 3. sezonie twórcom udało się wskoczyć na okolice poziomu 1. serii. Drugi sezon wydaje się jedynie uzupełnieniem i pomostem pomiędzy pozostałymi seriami, więc chyba można być już dzisiaj pewnym, że popełnienie tego błędu jeszcze raz nie wchodzi w grę.

To wcale nie oznacza, że serial podąży we właściwym kierunku. Wyprowadzenie akcji "Stranger Things" z miasteczka Hawkins z pewnością przyniesie wiele świeżości, ale czy produkcja nie straci na uroku, którym raczyła nas w dotychczasowych seriach? Nieco się tego obawiam, ponieważ już nieraz przekonywaliśmy się o tym, jak uczynienie serialu większym odbierało mu klimat i psuło całą frajdę z oglądania. Wprowadzanie nowych postaci wychodziło do tej pory scenarzystom bardzo sprawnie, więc nie obawiałbym się tego aspektu w kontekście nowych 4. i 5. sezonu.

Zwiastuny i zapowiedzi 4. sezonu "Stranger Things"

Netflix udostępnił dotychczas klip potwierdzający powstanie 4. sezonu serialu oraz tak zwane Pozdrowienia z rosji, które nie wprost potwierdzają, że Hopper przeżył finał 3. sezonu. Dodatkowo opublikowano krótkie nagranie ukazujące kulisy odczytu scenariusza 4. sezonu przez obsadę serialu.

Na podstawie: radiotimes.com

https://www.youtube.com/watch?v=pdMmajYwWEw&feature=youtu.be

Stranger Things - powrót na plan 4. sezonu

Wiemy, że produkcja 4. sezonu Stranger Things zalicza opóźnienie, a wszystko spowodowane jest naturalnie obecną sytuacją z epidemią. Na początku października ogłoszono jednak, że ekipa wróciła na plan i wznowiła zdjęcia do 4. sezonu serialu. Opublikowane na profilu serialu na Twitterze zdjęcie może, choć nie musi niczego sugerować.

Znajdujący się w kadrze klaps częściowo zasłania stary, klasyczny zegar - czy taka kombinacja miałaby sugerować, że otrzymamy flashbacki na przykład z 19 sierpnia 1979 roku? A może w Stranger Things pojawią się podróże w czasie? To byłby na pewno ciekawy zabieg, który mógłby solidnie namieszać w fabule, ale będąc zupełnie szczerym wolałbym, żeby ekipa się na to nie zdecydowała, ponieważ wprowadzenie takich wątków może zaszkodzić produkcji.

?

Według informacji na stronie Netfliksa serial jest przeznaczony dla widzów od 16. roku życia (kategoria 16+).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu