Wywiady

Strach przed analizą danych i kolejna rewolucja w postaci beaconów - rozmawiamy z Arturem Kurasińskim

Konrad Kozłowski
Strach przed analizą danych i kolejna rewolucja w postaci beaconów - rozmawiamy z Arturem Kurasińskim
5

Podczas konferencji Microsoft Expert Summit w Lublinie miałem przyjemność porozmawiać z gośćmi, którzy stanowili o treści tego wydarzenia. Jednym z moich rozmówców był Artur Kurasiński z Fokusa - naturalnie tematem naszej rozmowy było to, czym Artur zajmuje się na co dzień, a co ja chciałbym dokładn...

Podczas konferencji Microsoft Expert Summit w Lublinie miałem przyjemność porozmawiać z gośćmi, którzy stanowili o treści tego wydarzenia. Jednym z moich rozmówców był Artur Kurasiński z Fokusa - naturalnie tematem naszej rozmowy było to, czym Artur zajmuje się na co dzień, a co ja chciałbym dokładniej poznać.

Paradoksem naszych czasów jest strach przed brakiem prywatności i ogromna ochota dzieleniem się niemal wszystkim. Centrum tego zawirowania to oczywiście Internet i serwisy społecznościowe, które każdego dnia przyjmują miliardy, a pewnie i więcej, statusów tekstowych i zdjęć. Wszystkie te informacje lądują w Sieci z naszej własnej woli, choć nie da się również uciec przed pewnego rodzaju "inwigilacją" i śledzeniem czynności wykonywanych przez nas w Internecie.

Wszystko to może zostać wykorzystane przeciwko nam, ale bardzo często zapoiminamy o tym, jak te podstawowe i ogólnie znane informacje na nasz temat, mogą stać się źródłem zwiększenia swobody i przyjemności na przykład podczas zakupów w Internecie. Te z pozoru niewielkie i mało istotne dane mogą znacznie wpłynąć na naszą codzienność, lecz gdy stajemy się świadkami tego procesu, okazuje się, że w większości sytuacji nie jesteśmy na to gotowi i obawiamy się tego, czym mogłoby się to skończyć.

Analiza zebranych danych na nasz temat jest podstawą tego, by te skrawki informacji stały się przydatne. Dlaczego boimy się analizować dane, w jakich konkretnych sytuacjach analiza tych danych zaowocuje i wpłynie pozytywnie na naszą codzienność, czy niewielka świadomość na temat potencjalnych konsekwencji braku ostrożności podczas działań w Sieci kiedykolwiek wzrośnie oraz czy beacony mają szansę stać się rewolucją? O tym dyskutowałem z Arturem Kurasińskim, zapraszam do obejrzenia wywiadu poniżej.

Na oficjalnym kanale konferencji na YouTube znajdziecie także pozostałe wywiady. Był to mój debiut w tej roli, więc zdarzyły mi się pewne potknięcia. Dodam też, że w dniu wydarzenia nadawaliśmy na żywo, stąd taka, a nie inna forma nagrań:)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wywiadartur kurasińskiwywiady