Telewizory poprawiają od lat swoje parametry, koncentrując się głównie na jakości wyświetlanego obrazu. Sposób sterowania nadal pozostaje w zasadzie n...
Telewizory poprawiają od lat swoje parametry, koncentrując się głównie na jakości wyświetlanego obrazu. Sposób sterowania nadal pozostaje w zasadzie niezmieniony – od dawna jest to standardowy, nijaki pilot z masą przycisków. Google może jednak pracować nad rozwiązaniem, które zmieni nasze przyzwyczajenia. Do sieci wyciekły bowiem ilustracje ze złożonego w ubiegłym roku patentu, pokazującego nowy pomysł na sterowanie telewizorem. Wydając komendy głosowe do smartfona z Androidem polecimy telewizorowi zmianę kanału lub nagranie ulubionego programu o zaplanowanej godzinie.
Opublikowane w sieci ilustracje, dotyczące złożonego patentu, nie zostały oficjalnie skomentowane przez Google. Na ich podstawie możemy jednak sporo dowiedzieć się o nowym sposobie sterowania telewizorem. Obrazki przedstawiają człowieka wydającego komendy głosowe do smarfona, tabletu lub pilota zdalnego sterowania. Głos jest rozpoznawany, zamieniany na polecenie i przesyłany do TV, który ma za zadanie je wykonać. Patent opisuje wiele wariantów poleceń, w tym komendy dotyczące nagrywania programów (np. „nagraj Klan dzisiaj”). Komunikacja odbywa się na linii smarfon-internet-telewizor, z dodatkową opcją tłumaczenia poleceń głosowych na inne języki za pomocą zewnętrznych serwerów. Oznacza to, że będąc daleko od domu, dzięki prostym poleceniom głosowym, nagramy na naszym telewizorze odcinki ukochanego serialu lub mecz drużyny, której kibicujemy.
Opatentowany pomysł na wydawanie poleceń głosem i przekazywanie komend do telewizora drogą internetową dotyczy także muzyki. Sprawi to, że w szybki i łatwy sposób, za pomocą dosłownie kilku słów, odsłuchamy wcześniej zaprogramowane listy utworów. Wszystko dzięki systemowi audio podłączonemu do TV. Właśnie skończyliście romantyczną kolację z ukochaną osobą? Wystarczy szepnąć „graj przytulańce” do smartfona…
Już niebawem Samsung wprowadzi do swojej oferty pilota zdalnego sterowania, wyposażonego w system rozpoznawania mowy oraz panel dotykowy. Jest całkiem możliwe, że jako pierwszy wykorzystuje on rozwiązanie Google. Co jeszcze ciekawe, patent na sterowanie głosowe Google TV złożony został sześć dni przed oficjalną premierą Siri w telefonach Apple.