Jeśli posiadacie jeden z nowszych procesorów Intela, czyli przynajmniej model z serii Core 7. generacji (Kaby Lake) i wyświetlacz wspierający standard HDR, to powinna was zainteresować ostatnia aktualizacja sterowników dla układu graficznego wbudowanego w ten procesor. Dzięki niej możliwe będzie wykorzystanie zalet technologii HDR w takich aplikacjach jak YouTube oraz Netflix.
HDR, czyli High Dynamic Range to funkcja, która została wprowadzona do komputerów z systemem Windows wraz z premierą aktualizacji Fall Creators Update (1709). Dzięki niej możliwe jest wykorzystanie zalet ekranów HDR podłączonych do komputera, mowa tu o specjalnie przystosowanych monitorach oraz telewizorach. Na dzień dzisiejszy nie jest to specjalnie popularny standard, ale z czasem pojawi się prawdopodobnie w większości telewizorów, bo efekty jakie daje są zauważalne.
Dzięki HDR jesteśmy w stanie dostrzec więcej szczegółów zarówno w scenach bardzo ciemnych, jak i tych prześwietlonych. Efekt jest widoczny gołym okiem i znacznie poprawia odbiór przede wszystkim filmów. Żeby jednak wszystko zagrało tak jak powinno, to poza odpowiednią wersją systemu Windows, potrzebujemy również materiał zgodny z tym standardem. Na ten moment filmy HDR oferuje np. Netflix, Amazon Prime, a nawet YouTube. Dostępne są również płyty Blu-ray z filmami w standardzie HDR. Szerzej na ten temat traktuje specjalny dokument Intela, który w bardzo przystępny sposób wyjaśnia jak można osiągnąć najlepsze efekty.
HDR z GPU od Intela
W kwestii sprzętowej, poza samym wyświetlaczem, potrzebujemy również odpowiedniej karty graficznej. Intel wraz z swoimi najnowszymi sterownikami, które możecie pobrać tutaj, wprowadza właśnie obsługę HDR. Na wszystkich procesorach wyposażonych w układy graficzne Intel UHD Graphics z serii 620 lub wyższy, po instalacji nowych sterowników możliwe jest korzystanie z technologii HDR. W uproszczeniu dotyczy to niemal wszystkich procesorów z 7. i 8. generacji architektury Core. Tutaj jest jednak mała uwaga. Poza GPU, potrzebujemy na płycie głównej również odpowiedni port wideo. HDR obsługuje w tej chwili HDMI w wersji 2.0a, DisplayPort 1.3 oraz USB Type C 3.1.
Aby HDR zadziałało, musimy spełnić szereg wymagań, diagram pochodzi z materiałów Intela.
Windows Mixed Reality
Nowa wersja sterownika wprowadza również obsługę Windows Mixed Reality, czyli technologii Microsoftu pozwalającej na korzystanie z gogli VR lub HoloLens. Dotyczy to jednak również tylko procesorów Core 7. i 8. generacji z GPU UHD Graphics 620 lub lepszym. Sterownik jest jednak kompatybilny również ze starszymi układami z 6. generacji architektury Core i dla niej wprowadza między innymi wspomaganie odtwarzania wideo przy wykorzystaniu DirectX 12.
Natomiast posiadacze procesorów graficznych Iris Pro mogą się cieszyć poprawkami wydajności i optymalizacjami dla takich gier jak Middle-earth: Shadow of War, Pro Evolution Soccer 2018, Call of Duty: WWII, Destiny 2 czy Divinity: Original Sin. Pytanie tylko czy są tacy śmiałkowie, którzy odpalają tytuły tego pokroju na zintegrowanym GPU ;-).
Tak jak już wspominałem wcześniej, sterowniki możecie pobrać bezpośrednio na stronie Intela.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu