Intel

Intel wyprodukuje procesor ARM taktowany zegarem 3.5 GHz

Kamil Pieczonka
Intel wyprodukuje procesor ARM taktowany zegarem 3.5 GHz
Reklama

Gigant z Santa Clara, który przez wiele lat był praktycznie niezagrożony w segmencie procesorów dla PC, gdzie zbudował sobie dużą przewagę nad konkurencją w postaci AMD, na rynku urządzeń mobilnych boleśnie zderzył się z rzeczywistością. Architektura ARM, która głównie dzięki swojej efektywności energetycznej podbiła segment mobilny storpedowała procesory x86 od Intela. Atom miał podbić rynek smartfonów, podobnie jak architektura Core opanowała rynek PC. Tak się jednak nie stało, a złożyło się na to wiele czynników.

Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów jest kwestia wydajności Atoma w porównaniu do rozwiązań bazujących na technologii ARM. Jednak pod tym względem w swoim czasie były to porównywalne produkty, ale Atom potrzebował więcej energii. Intel miał możliwość aby ten aspekt poprawić, bo posiadał najbardziej zaawansowane technologie produkcji układów scalonych. Mógł przenieść Atomy do mniejszego wymiaru znacznie wcześniej, ale pojawił się problem priorytetów.

Reklama

Jednostkowe zyski na procesorach dla PC były znacznie większe niż na mobilnych Atomach. Zwiększenie produkcji tego drugiego kosztem układów z rodziny Core mogło zachwiać pozycją giganta. Z tego powodu Atom był produkowany w starszej technologii i wyraźnie zaczął odstawać od produktów ARM. Co więcej występowały też problemy z kompatybilnością niektórych aplikacji. Kolejnym gwoździem do trumny Atoma był też słabszy układ graficzny. To wszystko złożyło się na porażkę Intela na tym polu.

Intel będzie produkował procesory ARM

Jak raportuje EE Times, podczas konferencji ARM Tech Con 2017, która odbywa się w Santa Clara (notabene to tam siedzibę ma Intel) ogłoszono rozpoczęcie ścisłej współpracy na polu produkcji nowych układów ARM przez Intela. Brytyjska firma przygotowuje projekt układu Cortex A55 pod kątem procesu produkcyjnego 22FFL (22 nm) jaki oferują Amerykanie. Według pierwszych zapowiedzi, owocem tej współpracy ma być oszczędny rdzeń Cortex A55 taktowany zegarem 2.35 GHz. Przejście na proces 22 nm z 28 nm (prawdopodobnie chodzi o porównanie do TSMC) pozwala na 30% oszczędność energii i 20% zmniejszenie powierzchni układu.

To jednak nie wszystko, ARM chce też przy współpracy z Intelem stworzyć układ Cortex z serii A należący do kolejnej generacji najwydajniejszych procesorów (nie jest jasne czy mowa o A75, czy o czymś jeszcze innym). Ten model ma być produkowany w najnowszym procesie technologicznym 10 nm. Układ, którego pierwsza wersja ma powstać jeszcze w tym roku, będzie podobno w stanie pracować z zegarem na poziomie 3.5 GHz. W razie potrzeby może być także bardzo oszczędny, przy zasilaniu 0,5V będzie miał wskaźnik zużycia energii na poziomie 0,25 mW/MHz. Nie oznacza to jednak, że przy taktowaniu 3.5 GHz będzie potrzebował tylko 875 mW.

Intel otwiera swoje fabryki

Już jakiś czas temu Intel zapowiedział, że zamierza rozpocząć produkcję układów scalonych na zlecenie innych podmiotów. Do tej pory skupiał się raczej na wytwarzaniu własnych układów. Umowa z ARMem jest jednym z pierwszych poważnych kontraktów w tym segmencie rynku. Na tym się jednak prawdopodobnie nie skończy. Według slajdów z prezentacji Intel powalczy też na polu produkcji pamięci LPDDR4/5, a także modemów LTE dla smartfonów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama