Startups

Startup Excalibur zwycięzcą TIC organizowanego prze T-mobile

Paweł Aleksandruk
Startup Excalibur zwycięzcą TIC organizowanego prze T-mobile
11

10 Czerwca w Berlinie odbył się Telekom Innovation Contest organizowany przez Deutsche Telekom czyli T-mobile. Konkurs był zorganizowany w ramach promocji innowacyjności mobilnej. 12 uczestników, którzy brali udział w TIC to głównie startupy z Europy, jednak do konkursu zgłoszono w sumie 444 pomysłó...

10 Czerwca w Berlinie odbył się Telekom Innovation Contest organizowany przez Deutsche Telekom czyli T-mobile. Konkurs był zorganizowany w ramach promocji innowacyjności mobilnej. 12 uczestników, którzy brali udział w TIC to głównie startupy z Europy, jednak do konkursu zgłoszono w sumie 444 pomysłów z 4 kontynentów i 45 krajów.

Uczestnicy konkursu walczyli o nagrodę o łącznej wartości 500 tys. euro w zasobach telekomunikacyjnych i gotówce na wdrożenie gotowego produktu na rynek. Konkurs był organizowany z inicjatywy polskich, węgierskich i niemieckich przedstawicieli działu badań i rozwoju DT, którzy szukają nowych i innowacyjnych rozwiązań do rozwoju usług mobilnych.

Pokrótce, kto i z jakimi projektami brał udział w konkursie?

W finale brało udział 12 zespołów, wszystkie z ciekawymi pomysłami na zmianę otaczającego nas otoczenia, lub ułatwienie życia z wykorzystaniem technologi telekomunikacyjnych. Jurorzy ocenili jednak najwyżej projekty związane z bezpieczeństwem.

Chciałbym przybliżyć wam wszystkie pomysły jakie były prezentowane, zaczynając od zwycięzcy czyli słowackiego startupu Excalibur, reprezentowanego przez Petera Luptaka oraz Ivana klimka.

Excalibur - “Seamless authentication”. To system który przekształci Twój smartfon w narzędzie do łatwej i bezpiecznej autoryzacji dostępu. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz w stanie w łatwy sposób zalogować się wszędzie tam gdzie do tej pory musiałeś wpisywać hasło, lub korzystać z innych rozwiązań takich jak choćby LastPass, ale tym razem przy wykorzystaniu swojego smartfona, który znajdzie się w zasięgu Twojego laptopa lub innego urządzenia. Dzięki temu rozwiązaniu zalogujesz i wylogujesz się automatycznie po skończonej pracy, nie zostawiając po sobie śladu dla innych użytkowników. Dzięki smartfonowi, który może korzystać z różnych sposobów identyfikacji, wykorzystanie go jako identyfikatora jest bezpieczne i nieskomplikowane w użyciu.

http://vimeo.com/64024419

Excalibur posiada również dodatkowe unikalne zabezpieczenie kryptograficzne, które zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych na nim informacji. Od teraz aby zalogować się do poczty musisz mieć przy sobie swój telefon, a nie musisz już pamiętać haseł i nikt nie będzie miał dostępu do Twoich danych.

Cubilog - “Cloud-based, ultra-modular, universal measurement, data acquisition and control system”. Kolejnym prezentowanym projektem było Cubilog. Startup reprezentowany przez Zsolta Szigetlakiego i Zoltana Rendesa. To niewielkie urządzenie, składa się z różnego rodzaju modułów, które mieszczą w sobie różne porty, nadajniki, mierniki i inne elektroniczne komponenty w zależności od tego to czego chcemy wykorzystać Cubilog i jakie dane chcemy zbierać, przesyłać lub analizować. Cubilog służy do konstrukcji, zarządzania i kompleksowej analizy danych, ale również do przetwarzania danych i kontroli innych urządzeń bez konieczności integracji z innymi systemami. Dzięki swojej modularnej budowie, nie wymaga również od użytkowników wyspecjalizowanych umiejętności inżynierskich. Cubilog może być wykorzystywany wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba zbierania i analizowania danych, czyli w zasadzie wszędzie Przede wszystkim jest on obecnie promowany jako idealne rozwiązanie na farmach, oraz w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Rozbudowywanie systemu jest intuicyjne dzięki modułowej budowie - wystarczy jedynie dodać kolejny moduł.

T-woW - “Events from every angle” - T-woW to kolejne ciekawe rozwiązanie, prezentowane przez Igora Jovcevskiego i Daniela Veljanowskiego. To jedyne takie oprogramowanie/wirtualna platforma do zapisu video, dzięki której można w czasie rzeczywistym tworzyć nagranie video pochodzące z różnych urządzeń jednocześnie. Platforma identyfikuje nagrania pochodzące z tego samego eventu i łączy je w taki sposób aby uchwycić najciekawsze momenty z różnych kamer jednocześnie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie “social video”, dzięki któremu różne osoby będą w stanie tworzyć ciekawe nagrani video z jednego miejsca jednocześnie. Cały proces odbywa się automatycznie dzięki specjalnej i unikalnej technologii do przechwytywania obrazu bez konieczności ingerencji użytkownika.

Impetius - “Accessible 3D creativity and customization of the future” -Impetus reprezentowane przez Anastasie Fedchenko i Alexandra Fedorko. To projekt oferujący wysokiej jakości drukowanie 3D dla wszystkich, bez względu na to czy jest to osoba prywatna czy firma. W skład projektu wchodzi 3D market i platforma “cloud-manufacturing”. System jest tak zaprojektowany aby zapewnić klientom innowacyjne narzędzia i rozwiązania aby mogli oni powołać swoje pomysły do życia w jednym miejscu.

Homee - “Your smart living assistant” - Homee prezentowany przez Jochena Schollinga i Waldemara Wundera. To pomysł, który ma ulepszyć nasz komfort życia i unowocześnić nasze mieszkania. Obecnie w naszych domach do sieci mamy podłączone jedynie urządzenia medialne - telewizor czy komputer. Homee oferuje możliwość podłączenia również światła, ogrzewania czy zamków, tak aby umożliwić nam sterowanie naszym domem na odległość.

Spotlo - “Real-time communication for your website”. Spotlo - to jedyny polski startup, który brał udział w finale konkursu. Startup był reprezentowany przez Przemka Cholewe i Jakuba Nowaka. Spotlo to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala na dzielenie się przeglądaną w danym czasie treścią na stronie internetowej podczas rozmowy telefonicznej, czatu tekstowego lub video. Spotlo może być zintegrowany z dowolną strona w mniej niż 5 minut, nie wymaga ściągania dodatkowych pluginów, aplikacji czy dodawania kolejnych linijek kodu i działa w 100 procentach w przeglądarce internetowej. Rozwiązanie to jest “lekkie” i nie powoduje wiekszego transferu danych niż normalna sesja strony internetowej, czym w zasadzie bije każde konkurencyjne rozwiązanie na głowę.

Spotlo jest przeznaczone głównie do rozwiązań e-commerce, ale dzieki swojej elastyczności może być używane wszędzie tam gdzie wartościowa jest bezpośrednia komunikacja z klientem.

Brickflow - “Shared playground for multimedia storytelling” - Brickflow - Peter Langmar i Mihaly Borbely. Ciekawa platforma z innowacyjnymi rozwiązaniami służąca do agregowania treści z kanałów social media: Instagramu, Twittera, YouTube i innych. Dzięki niej możecie stworzyć swoją osobista historię automatycznie w jednym miejscu. Do podstawowych funkcji Brickflow można zaliczyć: Tworzenie i agregowanie treści w jednym miejscu, gromadzenie treści z kanałów social media, tworzenie spersonalizowanej historii wraz z innymi użytkownikami, czy dzielenie się interaktywnymi slajdami.

Janus-Device - “Cloud-enabled secure mobile device” - Janus-Device - Jan Tietjen i Martin Schulte. To urządzenie działające jako prywatny i bezpieczny hotspot, przez który można łączyć się z internetem poprzez ogólnie dostępne publiczne hotspoty. Urządzenie zapewnia zabezpieczony dostęp do internetu tworząc “bezpieczną strefę” dla Twojego urządzenia przy wykorzystaniu szyfrowania połączenia w chmurze.

Friendly Roaming - “Telecomunications and multimedia across Europe for business and travel” - Friendly Roaming - Emilia Silivestru. To usługa dla posiadaczy telefonów na kartę i abonament, którzy nie chcą płacić wyższych rachunków za korzystanie z telefonu i internetu w czasie podróży. Usługa ma zapewnić wykorzystanie lokalnych cen obowiązujących w kraju do którego się udamy przez okres naszego w nim pobytu. Przy wykorzystaniu aplikacji zostanie nam przypisany tymczasowy lokalny numer, ale z zachowaniem oryginalnego numeru, dzięki czemu będziemy mieli również dostęp do informacji, z których korzystamy wyłącznie w naszym kraju. Przykładowo, jeśli pewne treści są blokowane w kraju, w którym się znajdujemy a są dostępne w naszym kraju, my będziemy mieli do nich dostęp poprzez nasze urządzenie bez względu na to gdzie obecnie się znajdujemy.

CalMix - “Enriching communication by all means” - CallMix - Attila Vadasz i Dr.Laszlo Gyorgypal. Dzięki tej usłudze będziemy w stanie nawiązywać i odbierać rozmowy na każdym znajdującym się w pobliżu nas ekranie, na tablecie, telewizorze czy komputerze. Rozmowy biznesowe mogą być zintegrowane z emailem, dokumentami czy stroną internetową. Wszystkie rozmowy mogą być bogatsze przez dodanie do nich zdjęć, video czy treści ze stron internetowych i kanałów social media.Rewolucyjne rozwiązanie, które staje w szranki z innymi video czatami dodając kolejne łatwe w obsłudze rozwiązania, których - przynajmniej jak na razie nie mają konkurenci.

Six-Dot - “Easier life for visually impaired people” - Six-Dot - Buket Celic i Onur Unal. Serwis ma za zadanie wspierać ludzi niewidomych w wykonywaniu różnych czynności samodzielnie i przy wsparciu sieci społecznościowej. Dzięki serwisowi będą oni w stanie komunikować się łatwo również z innymi niewidomymi. System będzie wysyłać notyfikacje w czasie rzeczywistym informując użytkowników o wszystkim czego w danej chwili potrzebują. Dzięki tej aplikacji niewidomi będą mogli pełniej zaangażować się w relacje międzyludzkie i aktywniej uczestniczyć w życiu socjalnym.

Medical Concierge - “24/7-accessible, affordable and quality health care using ICTs” - Medical Concierge - startup z Ugandy reprezentowany przez Dr. Davisa Musinguzi i Dr. Johna Marka Bwanika. Jest to innowacyjny system opieki medycznej oraz kanał komunikacyjny. Wykorzystuje model freemium dla call centre dostępnego dla wszystkich potrzebujących 24/7 w cenie połączenia lokalnego. System ma za zadanie stworzenie infrastruktury “Doktor-Na-Telefon” i zarządzanego przez sieć mobilnego ambulatorium, które ma za zadanie umożliwić wszystkim potrzebującym serwisu opieki medycznej na który mogą sobie pozwolić, a który będzie oferował wysoki standard. Projekt to nie tylko call-centre z lekarzami przy telefonie, ale również system ambulansów, które byłyby w stanie działać jako mobilny szpital i w razie nagłej potrzeby, która nie mogłaby zostać “załatwiona przez telefon” wysyłano by je z pomocą. Ten projekt był bardzo rozbudowany i ciekawy do zrealizowania, jednak dużym problemem byłoby w tym przypadku zbudowanie odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej.

To wszystkie projekty, które brały udział w finale Telekom Innovation Contest organizowany przez Deutsche Telekom. Jak myślicie, czy wygrał właściwy projekt? Jeśli nie zgadzacie się decyzją jurorów, to napiszcie w komentarzach dlaczego i który projekt według was powinien dzierżyć laur zwycięstwa. Czekam na wasze opinie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu