Polska

Stanowisko Wykopu na temat zarzutów Wiadomości24.pl

Grzegorz Marczak
Stanowisko Wykopu na temat zarzutów Wiadomości24.pl
34

Wczoraj pisałem o sprawie artykułu jaki ukazał się w serwisie dziennikarstwa obywatelskiego wiadomosci24.pl na temat wykorzystywania i pasożytnictwa polskich agregatorów treści takich jak wykop.pl, wyczaj.to oraz sfora.pl. Dzisiaj dostałem od Michała Białka (szef marketingu na wykop.pl) ich ofic...

Wczoraj pisałem o sprawie artykułu jaki ukazał się w serwisie dziennikarstwa obywatelskiego wiadomosci24.pl na temat wykorzystywania i pasożytnictwa polskich agregatorów treści takich jak wykop.pl, wyczaj.to oraz sfora.pl.

Dzisiaj dostałem od Michała Białka (szef marketingu na wykop.pl) ich oficjalne stanowisko i jednocześnie odpowiedz na zarzuty stawiane przez redaktora naczelnego wiadomości24.pl. Odpowiedz wykopu pozostawię bez komentarza ponieważ nie znam się na aspektach technicznych działania Gemius Traffic ani też zasady zliczania przez ten system statystyk serwisów internetowych (inna sprawa, że ostatni akapit sugeruje, że tak naprawdę nie chodzi o ramkę czy o statystyki lecz o zupełnie coś innego).

Odpowiedz Wykop.pl - pisownia oryginalna:

Wszystkie skrypty zliczające ruch, takie jak Google Analytics czy Gemius Traffic, zliczają wejścia na stronę, niezależnie od tego czy użytkownik jest przekierowany z Wykopu "przez ramkę" czy bez niej. Również adserwery zliczają kolejne odsłony oraz kliknięcia w reklamy na stronach właścicieli treści. Ruch z Wykopu może być monetyzowany podobnie jak z każdego innego serwisu. Średnia liczba przekierowań z linka, który dostał się na stronę główną Wykopu, to około 20 tys. osób, to są osoby, które zobaczą reklamę znajdującą się na stronie, do której linkujemy. To właśnie dlatego współpracuje z nami tak wielu wydawców, jak Rzeczpospolita, Przekrój, a także serwisy takie jak Youtube (własność Google).

Ramka została wprowadzona jako udogodnienie dla naszych użytkowników, które miało na celu ułatwienie wykopywania/głosowania na dany artykuł bezpośrednio na stronie z jego treścią. Jak wynika z naszych badań duża część Wykopowiczów, właśnie poprzez ramkę ocenia znalezisko, co zwiększa liczbę głosów/wykopów, a przez to także częstotliwość publikacji na stronie głównej Wykopu.

Warto zauważyć, że nazywanie przez redaktora naczelnego Wiadomości24 Wykopowiczów i Wykopu "przestępcami" jest delikatnie mówiąc... nieodpowiedzialne. W naszej ramce, która zajmuje bardzo małą część ekranu, nie wyświetlamy żadnych reklam! Nie zarabiamy na treściach innych serwisów ani nie modyfikujemy ich. To tak jakby ktoś uważał, że Microsoft łamie prawo, ponieważ wyświetla strony poprzez swoją przeglądarkę Internet Explorer. Takie ramki stosują również wielkie serwisy międzynarodowe jak choćby wyszukiwarka grafiki Google, StumbleUpon.com (należący do eBay), czy Facebook.

Całej sprawie pikanterii dodaje fakt, iż redakcja serwisu jeszcze niedawno próbowała "usilnie" promować artykuły z W24, zasypując nimi Wykop. Gdy kolejne nasze próby przekonania redaktora naczelnego Pawła Nowackiego, że tego typu działania psują dobre imię jego serwisu okazały się bezowocne - zdecydowaliśmy się zablokować spamerskie konta. Krótko po tym wydarzeniu pojawia się w/w artykuł. To chyba mówi samo za siebie...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wiadomosci24.plwykop.pl