Technologie

Sprzedaż pamięci NAND spadła o 23,8%, w ślad za tym również ceny

Kamil Pieczonka
Sprzedaż pamięci NAND spadła o 23,8%, w ślad za tym również ceny
1

Pierwszy kwartał 2019 roku nie był dobry dla producentów pamięci NAND, które stosowane są między innymi w smartfonach i dyskach SSD. Co prawda popyt zazwyczaj maleje na początku roku, ale spadki są silniejsze niż przewidywania. Co więcej, według analityków ten stan rzeczy utrzyma się również w 2. kwartale, a to może oznaczać dalszy spadek cen.

Tracą wszyscy, ale Samsung nadal liderem

Spadek przychodów o blisko 1/4 to sporo, w pierwszym kwartale na rynek trafiły pamięci o wartości 10,8 mld USD, to spadek 2,6 mld USD w stosunku do ostatniego kwartału 2018 roku. Co ciekawe w większości przypadków spadła tylko wartość sprzedaży, wielkość mierzona pojemnością pamięci została niemal na tym samym poziomie. Oznacza to, że za spadek przychodów odpowiada niższa cena obecnie oferowanych produktów.

Nie jest to jednak tylko kwestia optymalizacji procesu produkcji. Główną przyczyną niższych cen jest mniejszy popyt ze strony producentów smartfonów i komputerów. To jednak nic nadzwyczajnego na tym bardzo sezonowym rynku. Analitycy spodziewają się, że popyt nieco się poprawi w drugiej połowie roku, ale ceny pamięci NAND nie powinny rosnąć, a mogą nawet dalej spadać.

Największy spadek przychodów w 1. kwartale 2019 roku odnotował SK Hynix, który zaliczył zjazd o 36%. 26% stracił Western Digital, a 25% Samsung, który jednak pozostał liderem z blisko 30% udziałem w rynku. Całkiem nieźle poradziła sobie Toshiba, która jest na drugim miejscu z 20% udziałem w rynku, który w przez pierwsze 3 miesiące tego roku nawet nieco wzrósł.

Spadek cen dysków SSD zahamował

Tych spadków nie widać jednak za bardzo w sklepach. Najtańsze modele dysków SSD dotarły już chyba do ściany i od kilku miesięcy nie chcą być tańsze. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku dysków z wyższej półki. Samsung 970 Evo Plus potaniał w ostatnich miesiącach o około 10%. Inny popularny model, ADATA SX8200 Pro zaliczył nieco wyraźniejszy spadek ceny, model M.2 o pojemności 512 GB można już kupić za 370 PLN, jeszcze w styczniu było to około 440 PLN. Drastycznych zmian cen w najbliższej przyszłości trudno się spodziewać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu