Tablety

Sprawdziłem Firefoksa Metro Preview. Mozilla się postarała - wygląda ekstra!

Tomasz Popielarczyk
Sprawdziłem Firefoksa Metro Preview. Mozilla się postarała - wygląda ekstra!
8

To było do przewidzenia, że prędzej czy później zobaczymy wysyp przeglądarek internetowych w wersji dla Windows 8. Pierwszy był oczywiście IE10, potem cichaczem Google wprowadziło pełnoekranowego Chrome, a teraz przyszła kolej na Mozillę. Fundacja nie poszła jednak na łatwiznę i zbudowała od podstaw...

To było do przewidzenia, że prędzej czy później zobaczymy wysyp przeglądarek internetowych w wersji dla Windows 8. Pierwszy był oczywiście IE10, potem cichaczem Google wprowadziło pełnoekranowego Chrome, a teraz przyszła kolej na Mozillę. Fundacja nie poszła jednak na łatwiznę i zbudowała od podstaw interfejs Firefoksa dla Modern (Metro) UI. Efekt mnie bardzo pozytywnie zaskoczył.

Firefox Metro (czy jak kto woli, z Microsoftem na czele, Modern) Preview zadebiutował wraz z najnowszym wydaniem w kanale nightly przeglądarki. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to jeszcze wersja pozbawiona błędów i nieskazitelnie działająca na każdym sprzęcie. Przykładowo u mnie nie działała rolka myszy, a każdorazowe wpisanie adresu i wciśnięcie klawisza enter skutkowało kilkusekundowym zwieszeniem się aplikacji. Niemniej wszystkie inne czynności przebiegały bezproblemowo, co już jest jakimś sukcesem.

Przejdźmy jednak od razu do sedna, czyli opinii o nowym Firefoksie. A jest co opiniować, bo wizualnie do całkowicie odmieniony program z minimalistycznym interfejsem wpasowującym się idealnie w realia Windows 8. Przeglądarka działa oczywiście w trybie pełnoekranowym. Pasek adresu umieszczono standardowo - przy górnej krawędzi. Tuż obok znalazło się jedynie miejsce na przycisk odświeżania i plus do otwierania nowych kart. Wszystko ma odpowiednio duże rozmiary, żeby obsługa za pomocą ekranu dotykowego nie sprawiała żadnych problemów.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wysuwa się dolny pasek z narzędziami. Znajdziemy tutaj m.in. polecenie wywołujące ekran ustawień, przyciski do zmiany rozmiaru witryny, dodawania jej do ulubionych oraz przypinania do ekranu start. Ponowne kliknięcie prawym przyciskiem wywołuje natomiast panel z miniaturami otwartych stron. Wszystko wygląda bardzo estetycznie i myślę, że trafi w gusta niejednego użytkownika.

Wygląd wyglądem, ale przeglądarka ma działać i to możliwie najszybciej. Jak pod tym względem wypada Firefox Metro Preview? Pod maską znajdziemy tutaj wszystko to, co zaimplementowano w Firefoksie 18, więc, wydawać by się mogło, żadnych niespodzianek nie będzie. Dla pewności wykonałem jednak dwa proste benchmarki - SunSpider oraz V8. Jak możecie zobaczyć poniżej wersja Metro Preview na wypadła gorzej od tej uruchomionej w trybie normalnego okienka w benchmarku V8, ale znacznie ją wyprzedziła w teście Sunspider. Dla upewnienia zmierzyłem wydajność kilkukrotnie i za każdym razem wyniki wyglądały podobnie. Podejrzewam jednak, że zanim otrzymamy ostateczne stabilne wydanie, programiści fundacji wyeliminują te różnice.

Firefox Metro Preview zapowiada się ciekawie. Na pewno Mozilla pokazała więcej niż Google, który przeniósł jedynie interfejs do trybu pełnoekranowego. Jeszcze bardziej okazale prezentują się funkcje, które Mozilla zapowiada w specjalnie przygotowanym dokumencie PDF. Wśród nich warto wyróżnić chociażby integrację z systemową wyszukiwarką. Myślę, ze wraz z Windowsem 8 wojna przeglądarek przeniesie się na nowy grunt. Mozilla już się do tego starcia przygotowuje, grając na zasadach Microsoftu. W Google póki co chyba jeszcze nikt specjalnie się nie przejał Metro (Modern) UI i niewykluczone, ze kalifornijski gigant pójdzie w zupełnie inną stronę odcinając się od tego ascetycznego interfejsu. Rezultaty tych wszystkich działań zilustrują za kilka(naście) miesięcy statystyki. I wtedy okaże się czy wysiłek Mozilli nie poszedł na marne oraz, czyje decyzje były bardziej słuszne.

Nowego Firefoksa możecie pobrać ze strony Mozilli.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu