Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Mobile

Sprawdź jakie dane gromadzą o tobie aplikacje z Clueful App

KM
Kamil Mizera
5

Kwestia bezpieczeństwa i prywatności użytkowników internetu to wciąż spory problem. Będąc coraz aktywniejszymi w Sieci pozostawiamy po sobie coraz więcej informacji i udostępniamy je coraz większej liczbie podmiotów. Ale nie tylko internet wyciąga od nas prywatne informacje. Każdy, kto ma smartfona...

Kwestia bezpieczeństwa i prywatności użytkowników internetu to wciąż spory problem. Będąc coraz aktywniejszymi w Sieci pozostawiamy po sobie coraz więcej informacji i udostępniamy je coraz większej liczbie podmiotów. Ale nie tylko internet wyciąga od nas prywatne informacje. Każdy, kto ma smartfona i korzysta z mobilnych aplikacji musi liczyć się z tym, że zasysają one sporą ilość danych od nas, co jest o tyle niebezpieczne, że często nawet nie przykładamy do tej kwestii należytej uwagi.

Korzystając na co dzień z dziesiątków aplikacji nie dostrzegamy nawet, jakimi informacjami potrafimy się z nimi dzielić. Zdarzają się również takie przypadki, że aplikacje potrafią pobierać konkretne dane bez dania o tym znać użytkownikowi. Często też nie zwracamy uwagi na to, jakie uprawnienia dajemy nowym aplikacjom. Dlatego czasami warto na chwilę się zatrzymać i zobaczyć, na co się godzimy.

Pomóc w tym może Clueful App. Strona ta jest internetowym odpowiednikiem aplikacji, którą swego czasu można było zobaczyć w AppStore, nim Apple ją stamtąd usunęła. Clueful App pozwala na wyszukanie danej aplikacji oraz sprawdzenie, jakich informacji od nas ona żąda i jakie dane jej udostępniamy. Wystarczy wpisać jej nazwę w wyszukiwarce i następnie wybrać odpowiednią pozycję. Strona pokaże nam, po jakie dane aplikacja sięga oraz co to oznacza.

Clueful App to na razie niestety webowa proteza istniejącej wcześniej aplikacji i jej baza produktów jest wciąż dość skromna. Brakuje mi również jakiejś formy rankingu aplikacji najbardziej łasych na prywatne dane.  Ale bez wątpienia warto od czasu do czasu zajrzeć tutaj i zobaczyć na co się godzimy pobierając i instalując daną aplikację. Twórcy aplikacji wprawdzie zapowiadają próbę powrotu do AppStore, ale będzie im raczej ciężko, zwłaszcza, że w nowym iOSie ma znaleźć się podobna funkcja, dzięki której będzie można zarządzać aplikacjami.

Fota

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMobileiOS