Nauka

Nieoczekiwane znalezisko w Drodze Mlecznej. Czegoś takiego się nie spodziewano

Jakub Szczęsny
Nieoczekiwane znalezisko w Drodze Mlecznej. Czegoś takiego się nie spodziewano
Reklama

Nowe badania przeprowadzone za pomocą Teleskopu Horyzontu Zdarzeń znowu nas zaskoczyły. Naukowcy z zespołu Harvard & Smithsonian odkryli skomplikowane i silne pola magnetyczne rozchodzące się spiralnie od krawędzi supermasywnej czarnej dziury Sagittarius A*, ukrytej w samym sercu Drogi Mlecznej.

Wyniki badań opublikowano w The Astrophysical Journal Letters. Można już teraz mówić o pewnym przełomie, ponieważ po raz pierwszy obrazują strukturę pola magnetycznego wokół Sgr A* w świetle spolaryzowanym. Tym samym otrzymaliśmy potwierdzenie, że pola magnetyczne mogą być kluczowym elementem w interakcjach czarnych dziur z otaczającym je środowiskiem.

Reklama

Analiza w świetle spolaryzowanym umożliwia zrozumienie struktury i siły pól magnetycznych wokół czarnej dziury. Wyniki badań sugerują, że silne pola magnetyczne są powszechne w przypadku czarnych dziur, to zaś prowadzi nas do dalszych pytań dotyczących ich roli i wpływu na otoczenie.

Naukowcom udało się zarejestrować silne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury.

Jak wygląda analiza pół magnetycznych czarnych dziur w świetle spolaryzowanym?

Naukowcy wskazują, że jest ono kluczowe dla analizy struktury pola magnetycznego wokół tych obiektów. Dzięki specjalnej strukturze plazmy otaczającej czarną dziurę astronomowie są w stanie analizować światło spolaryzowane, co umożliwia uzyskanie informacji o jej polu magnetycznym. Tym samym jesteśmy w stanie dowiedzieć się więcej na temat takich procesów, jak akrecja, czy wystrzeliwanie dżetów.

Trzeba jednak wiedzieć, że uzyskanie obrazów czarnych dziur w taki sposób stanowi niemałe wyzwanie techniczne. Sgr A* jest obiektem o zmiennym zachowaniu, co sprawia, że ów proces jest jeszcze bardziej skomplikowany. Pierwszy taki obraz Sgr A* wymagał intensywnej pracy ze strony zespołu badawczego. Naukowcom udało się ponadto wychwycić istotne różnice między Sgr A* a inną zbadaną czarną dziurą, M87*. Mimo wszystko, obie czarne dziury wykazują podobną strukturę polaryzacji, co sugeruje pewne uniwersalne cechy wokół czarnych dziur.

W miarę, jak badania dotyczące obrazowania czarnych dziur będą coraz bardziej zaawansowane — możemy spodziewać się nowych możliwości naukowców. Planowane rozszerzenia Teleskopu Horyzontu Zdarzeń mogą umożliwić tworzenie filmów z Sgr A* w czasie rzeczywistym, co pozwoli naukowcom ustalić inne cechy dotyczące tej czarnej dziury. Natomiast bardzo istotna jest misja Black Hole Explorer, która będzie mieć na celu rozszerzenie obserwacji czarnych dziur w kontekście przestrzeni kosmicznej — bliżej i lepiej, niż kiedykolwiek.

Wszystko to pozwala nam jeszcze bliżej zapoznać się z charakterystyką czarnych dziur i doprowadzą nas zapewne do kolejnych przełomów z nimi związanych. Czarne dziury są wyjątkowymi obiektami w kosmosie — również dlatego, że wiemy o nich stosunkowo mało i wykraczają one poza granice ludzkiego rozumienia nie tylko za sprawą swojej potęgi. Trudno wyobrazić sobie, co znajduje się poza horyzontem zdarzeń — być może dzięki tym badaniom, kiedyś wreszcie się tego dowiemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama