15

Speakable Textareas – wprowadzaj treść głosem w całym internecie!

Jeszcze kilkanaście lat temu wprowadzanie treści głosem uznawane było za wymysł scenarzystów science-fiction. Technologia poszła jednak do przodu i to zarówno od strony programowej, jak i sprzętowej – dzisiejsze procesory nie mają problemu z przetwarzaniem dźwięku w poszukiwaniu wypowiedzianych słów. Od pewnego czasu Google udostępnia w Androidzie możliwość wprowadzania treści za pomocą głosu. Jeden z […]

Jeszcze kilkanaście lat temu wprowadzanie treści głosem uznawane było za wymysł scenarzystów science-fiction. Technologia poszła jednak do przodu i to zarówno od strony programowej, jak i sprzętowej – dzisiejsze procesory nie mają problemu z przetwarzaniem dźwięku w poszukiwaniu wypowiedzianych słów. Od pewnego czasu Google udostępnia w Androidzie możliwość wprowadzania treści za pomocą głosu. Jeden z programistów postanowił wdrożyć API tej usługi od Google jako javascript działający… w całym internecie!

Twórca skryptu użytkownika Speakable Textareas, Josh M, działał z prostych pobudek – złamał rękę, a że wprowadza bardzo duże ilości tekstu, bardziej opłacało mu się napisać prosty user-script niźli męczyć się z bólem ręki podczas pisania tekstów na klawiaturze.

Po instalacji skryptu, przy każdym polu tekstowym na dowolnej stronie pojawi się ikona mikrofonu znana z usług głosowych Google’a. Po jej kliknięciu mamy możliwość użycia naszego głosu, który zostanie następnie zamieniony w tekst. Skrypt działa tylko w przeglądarce Chrome i obsługuje jedynie język angielski (a przynajmniej tak mi się wydaje po przetestowaniu).