SpaceX

SpaceX szykuje prywatną misję w tym roku, lot na orbitę można wygrać w loterii

Kamil Pieczonka
2

Zaledwie kilka dni temu Axiom Space potwierdziło, że w 2022 roku wyśle na orbitę cztery prywatne osoby, które spędzą 8 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a raptem dzisiaj SpaceX chce zrobić podobną rzecz jeszcze w tym roku, tylko tym razem bez dokowania do ISS.

Tak zaczyna się kosmiczna turystyka

Axiom Space swoją misję organizuje również przy współpracy ze SpaceX, bo lot na ISS odbędzie się na pokładzie kapsuły Crew Dragon. Oprócz pilota z Axiom, którym jest były astronauta Michael López-Alegría, na pokładzie znajdzie się jeszcze trzech klientów firmy, którzy za taką przyjemność zapłacą po 55 milionów USD. Koszt jest wysoki, bo obejmuje nie tylko sam lot, ale również 8 dni pobytu na stacji kosmicznej, za który również trzeba zapłacić. Misja Ax-1 wystartuje jednak najwcześniej w styczniu 2022 roku. Nieco szybciej, bo pod koniec bieżącego roku na orbitę (ale bez dokowania do ISS) poleci misja Inspiration4.

Pomysłodawcą i sponsorem tego lotu jest Jared Isaacman, 37-letni milioner, założyciel firmy Shift4 Payments, który chce w ten sposób nie tylko spełnić swoje marzenie, ale zrobić też coś dobrego. Isaacman ma licencję pilota, która pozwala mu na zasiadanie za sterami samolotów cywilnych i wojskowych, ale od lat chciał również polecieć na orbitę. SpaceX mu to umożliwi, za bliżej nieokreśloną w tej chwili kwotę, a sam Isaacman zaprosi do tego trzy kolejne osoby. Jedno miejsce będzie można wygrać w loterii, pod warunkiem, że jesteście obywatelami USA.

Misja Inspiration4 ma zwrócić uwagę na to jak ludzie potrafią czynić dobro, dlatego sam Jared przekaże 100 mln USD na pomoc dla szpitala dziecięcego St. Jude Children’s Research Hospital, a jedną osobę która z nim poleci wybierze ze wszystkich, którzy ofiarują na rzecz szpitala przynajmniej 10 USD. W ten sposób chce zebrać przynajmniej kolejne 200 mln USD, które przyczynią się do poprawy jakości leczenia i opieki nad małymi pacjentami. Druga osoba została już wybrana, jej personaliów jeszcze nie znamy ale jest też w jakiś sposób związana z samym szpitalem, a czwartym członkiem załogi będzie przedsiębiorca, który wygra konkurs zorganizowany przez Shift4 Payments, firmę Isaacmana.

SpaceX planuje kilka misji załogowych

Jeśli wszystkie powyższe plany dojdą do skutku, podobnie jak misja dla NASA planowana na wiosnę i jesień 2021, to może okazać się, że na przestrzeni kilkunastu miesięcy, SpaceX wyśle na orbitę aż 5 kapsuł Crew Dragon. To nie lada wyczyn, a przecież to dopiero początek. Kilka miesięcy temu głośno było o tym, że Tom Cruise ma polecić na ISS i nakręcić częściowo w przestrzeni kosmicznej swój nowy film. Daty tej misji jeszcze nie znamy. Można też oczekiwać, że pojawi się znacznie więcej chętnych, aby podobnie jak w trakcie misji Inspiration4, spędzić na orbicie 2-4 dni w stanie nieważkości, okrążając całą planetę co 90 minut i napawając się jej widokiem. Przy rakietach i kapsułach wielorazowego użytku, ceny "biletów" mogą bardzo szybko spaść do "atrakcyjnych" poziomów, przynajmniej dla tej bogatszej części społeczeństwa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu