Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Elon Musk pokazał oficjalne zdjęcie skafandra ciśnieniowego SpaceX!

MH
Marcin Hołowacz
38

Elon Musk zaprezentował oficjalne zdjęcie swojego skafandra ciśnieniowego (tzn. projektowanego przez SpaceX), który po pierwsze wygląda niesamowicie fajnie, a po drugie nie jest niczym nowym…

Zacznijmy od tego, że podobne fotki i wizualizacje krążyły po sieci już znacznie wcześniej, poniżej przykład:

Wątek na reddicie z jednym z przecieków.

Była również oficjalna pokazówka prototypu w VOGUE, która widnieje w miniaturce dla tego wpisu.

Mniejsza o przecieki... skafander wygląda świetnie!

To oczywiście kwestia gustu, natomiast moim zdaniem ten skafander transportowy wygląda świetnie! Podobno Musk kładł ogromny nacisk na kwestie wyglądu i mimo, iż jest to najtrudniejsza z dróg, zależało mu na połączeniu stylu i funkcjonalności. Właśnie dlatego milioner miał zatrudnić legendarnego designera kostiumów z uniwersum Marvela, Jose Fernandeza.

Co ciekawe sam Fernandez nie miał wcześniej styczności z branżą kosmiczną (no kto by pomyślał) i był przekonany, że zlecenie dotyczące skafandrów będzie związane z  jakimś filmem. Jednak gdy designer został poproszony o zaprojektowanie hełmu, który następnie został pokazany Elonowi Muskowi, okazało się to być najlepiej ocenionym projektem i Jose Fernandez razem z Muskiem spędził pół roku na dopracowywaniu ostatecznego wyglądu skafandrów ciśnieniowych dla SpaceX. Fajna anegdotka, która pokazuje jak ekscentryczny magnat finansowy wnosi powiew świeżości do branży… nawet pod względem fajnego wyglądu, czyli czegoś, co mogłoby się wydawać mniej istotną kwestią.

http://www.instagram.com/p/BYIPmEFAIIn/?taken-by=elonmusk

Dziś możemy zobaczyć finalną wersję skafandra, który nie jest tylko atrapą! To prawdziwa, funkcjonalna wersja, która została przetestowana w próżni, a dokładniej mówiąc, jak to napisał Musk na Instagramie, została poddana „double vacuum pressure” czyli na mój chłopski rozum: dwukrotności ciśnienia, które występuje naturalnie w przestrzeni kosmicznej - próżnia nie oznacza absolutnego braku jakichkolwiek cząsteczek, po prostu jest ich bardzo, bardzo mało.

Na spacer kosmiczny się w tym nie udasz, przykro mi

Pokazany skafander posłuży np. astronautom znajdującym się w załogowych wersjach statków kosmicznych Dragon, w których ludzie z NASA już w przyszłym roku będą odbywać podróże na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Gwarantuje to ochronę w przypadku kiedy z jakiegoś powodu kapsuła ulegnie dekompresji. Nie oznacza to jednak, że skafandry są przeznaczone do odbywania spacerów kosmicznych. Być może kiedyś zostaną wykorzystane np. podczas załogowych lotów na Marsa, ale do spacerowania po jego powierzchni również należałoby zaprojektować skafandry przeznaczone specjalnie do tej czynności (do spacerowania po Marsie).

Z jednej strony szkoda, że nie da się zrobić super uniwersalnego kombinezonu (Iron Man?), który będzie się doskonale sprawdzał we wszystkich warunkach, a z drugiej strony… im więcej fajnie wyglądających projektów najróżniejszych wariantów skafandrów… tym lepiej. No właśnie, Musk na pewno za jakiś czas zaprezentuje więcej szczegółów, a kiedyś pewnie zobaczymy jeszcze inne wersje „kosmicznych ubrań” od SpaceX. Może wtedy dla odmiany zaprojektuje je jakiś spec z DC Universe?

Źródło 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: