Pierwotnie misja Crew-1 miała wystartować dzisiaj w nocy, ale z powodu pogody, która opóźniła dotarcie na miejsce barki Just Read The Instruction, start przełożono o nieco ponad 24 godziny. Jeśli pogoda dopisze, to Falcon 9 z 4 astronautami na pokładzie statku Crew Dragon wystartuje o 1:27 w poniedziałek, 16 listopada.
Aktualizacja #2, 17.11.2020, 9:00:
Zgodnie z planem Crew Dragon zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzisiaj nad ranem. Cały lot przebiegł bez zakłóceń, a załoga w świetnych humorach dołączyła do obecnych już na stacji trzech astronautów z USA i Rosji. Ich wspólna praca nad projektami badawczymi potrwa około pół roku. Przez cały ten czas Crew Dragon będzie dokował na ISS. Za kilka tygodni na stacji pojawi się też druga kapsuła Dragon, tym razem transportowa. Będzie to jednak pojazdy nowego typu, zbudowany na bazie załogowego statku i tym razem będzie już sam dokował do ISS (wcześniej był dokowany "ręcznie" przez specjalne ramie).
Aktualizacja #1, 16.11.2020, 7:45:
Jak już pewnie wiecie, Crew Dragon (który przyjął nazwę Resilience) z sukcesem wystartował o 1:27 czasu polskiego i jest obecnie w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Sam start odbył się bez żadnych problemów i zgodnie z planem. SpaceX zdołało również odzyskać pierwszy człon rakiety Falcon 9, który bezpiecznie wylądował na barce Just Read The Instruction na Oceanie Atlantyckim około 540 km od wybrzeża Florydy. W trakcie lotu pojawiły się małe problemy z układem podgrzewania paliwa dla silników SuperDraco ale udało się je rozwiązać i obecnie lot odbywa się bez komplikacji. Można go śledzić poniżej.
Pierwsza operacyjna misja prywatnym statkiem
Crew Dragon startował do tej pory 3 razy. Pierwsza była bezzałogowa misja testowa, w trakcie której statek na kilkanaście godzin zadokował do ISS i bezpiecznie powrócił na Ziemię. Później był test systemów bezpieczeństwa, które pozwalają odłączyć kapsułę od rakiety Falcon 9 w razie jakichkolwiek anomalii. Wreszcie pod koniec maja mieliśmy testową misję załogową, której analiza zakończyła się pełnym sukcesem kilka tygodni temu. Wynikiem tych prac jest pierwsza operacyjna misja, która wystartuje dzisiejszej nocy i potrwa pół roku.
Crew-1 będzie misją wyjątkową z kilku powodów. Po raz pierwszy kapsuła tego typu zabierze na ISS za jednym zamachem aż 4 osoby (w Sojuzie mieści się tylko 3 astronautów). W tym wypadku będą to Mike Hopkins - dowódca, Victor Glover - pilot, Shannon Walker - specjalista oraz Soichi Noguchi, astronauta z japońskiej agencji JAXA. Wszyscy spędzą na ISS około pół roku w ramach kolejnej amerykańskiej zmiany, która zostanie zastąpiona na wiosnę przyszłego roku, również przy pomocy kapsuły Crew Dragon. Co ciekawe w misji Crew-2 ma być wykorzystana ta sama rakieta nośna co dzisiaj, o ile oczywiście uda się ją odzyskać. Booster oznaczony numerem B1061 odbędzie dzisiaj swój dziewiczy lot. Będzie to 99. lot rakiety Falcon 9.
Co ciekawe, gdyby udało się wystartować dzisiaj nad ranem to lot na ISS trwałby tylko 8,5 godziny. Doug Hurley oraz Bob Behnken podczas testowej misji potrzebowali na to ponad 19 godzin. Start dzisiejszej nocy sprawi, że lot na ISS będzie jeszcze dłuższy - potrwa około 27 godzin. Dokowanie planowane jest we wtorek o 5:00 nad ranem czasu polskiego. Jak już wspominałem, start planowany jest na poniedziałek o 1:27 czasu polskiego, czyli za około 8 godzin. Transmisja rozpocznie się około 4 godziny przed startem, wtedy uzupełnię wpis o link do streamu na YouTube.
Plan misji Crew-1
Tak będą wyglądały ostatnie godziny przed i po godzinie startu - T, czyli 1:27 czasu polskiego w poniedziałek, 16 listopada.
- T – 2h 55 minut – załoga dociera na miejsce startu
- T – 2h 35 minut – Astronauci zajmują miejsce w kapsule Crew Dragon na szczycie rakiety Falcon 9
- T – 2h 15 minut – fotele w kapsule przechodzą do pozycji startowej, astronauci są w pozycji leżącej, bliżej ekranów sterowania
- T – 1h 55 minut – obsługa naziemna zamyka właz w kapsule i opuszcza miejsce startu
- T – 45 minut – podjęta zostaje decyzja czy zaczynamy tankowanie rakiety Falcon 9
- T – 37 minut – system awaryjnego odłączenie kapsuły od rakiety zostaje uzbrojony
- T – 35 minut – rozpoczyna się tankowanie pierwszego stopnia Falcona 9
- T – 16 minut – rozpoczyna się tankowanie drugiego stopnia rakiety
- T – 7 minut – rozpoczyna się chłodzenie silników
- T – 5 minut – Dragon przechodzi na wewnętrzne zasilanie
- T – 1 minuta – Dragon przejmuje odliczanie do startu i dokonywane są ostatnie testy wszystkich układów
- T – 3 sekundy – uruchomione zostają silniki Falcona 9
- T – START
- T + 58 sekund – Max-Q – Dragon poddany jest najwyższemu obciążeniu mechanicznemu podczas wznoszenia
- T + 2 minuty 30 sekund – główne silniki zostają zatrzymane, po 4 sekundach pierwszy człon odłącza się od kapsuły
- T + 2 minuty 36 sekund – startuje silnik drugiego członu rakiety Falcon 9
- T + 8 minut 43 sekundy – silnik drugiego członu zostaje wyłączony
- T + 9 minut 22 sekundy – pierwszy człon rakiety Falcon 9 ląduje na barce na Oceanie Atlantyckim
- T + 12 minut – Dragon odłącza się od drugiego członu rakiety
- T + 12 minut 46 sekund – rozpoczyna się sekwencja otwierania „nosa” skrywającego port dokujący
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu