Mobile

Sony Xperia Z1 Compact doczekała się godnego konkurenta!

Tomasz Krela
Sony Xperia Z1 Compact doczekała się godnego konkurenta!
13

Przez wiele czasu narzekałem, a wręcz czasami przeklinałem producentów smartfonów, robiących ze swoich klientów idiotów, wmawiając im, że wersje „mini” ich flagowych produktów to rzeczywiście urządzenia o takim samym potencjale możliwości jedynie w bardziej kompaktowym opakowaniu. W rzeczywistości w...

Przez wiele czasu narzekałem, a wręcz czasami przeklinałem producentów smartfonów, robiących ze swoich klientów idiotów, wmawiając im, że wersje „mini” ich flagowych produktów to rzeczywiście urządzenia o takim samym potencjale możliwości jedynie w bardziej kompaktowym opakowaniu. W rzeczywistości wszystkie wersje „mini” to wydmuszki lub wykastrowane wersje smartfonów, nawiązujące tylko stylistycznie do flagowych modeli urządzeń. Tak było do czasu Sony Xperii Z1 Compact, która rzeczywiście posiada wszelkie atuty swojego starszego brata, zamknięte w poręczniejszej obudowie. Teraz Z1 Compact doczekała się godnego konkurenta – Sharpa mini SHL24.

Najnowszy smartfon z serii Aquos, pochodzący od Sharpa, to naprawę ciekawe urządzenie, którego sercem jest procesor Qualcomm Snapdragon 800, którego cztery rdzenie są taktowane częstotliwością 2,2 GHz. Procesor ma do dyspozycji 2 GB pamięci RAM. Japoński smartfon został wyposażony m.in. w moduł aparatu fotograficznego o rozdzielczości 13,1 megapiksela (f/1.9). To, co jednak rzuca się w oczy, to bryła oraz wyświetlacz telefonu.

Smartfon Sharp mini SHL24 został wyposażony w ekran o przekątnej 4,5 cala. Oczywiście dla niektórych osób przydomek mini dla takich wielkości może być nadużyciem. Jednak chyba trzeba przywyknąć powoli do tego, że co bardziej kreatywne firmy zaczynają nazywać ekrany o przekątnej 5 cali jako „mini”. Jednak przekątnej 4,5 cala znacznie bliżej do miana “mini” niż 5 calowym smartfonom. Ekran IGZO posiada rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, co za tym idzie uzyskano bardzo wysoki współczynnik PPI, wynoszący aż 489.

Sharpa będzie trudno pomylić z innym smartfonem z uwagi na bardzo kompatkowe wymiary oraz rzucającą się w oczy, bardzo wąską ramkę otaczającą telefon. Dzięki temu smartfon nie odbiega znacząco od wymiarów iPhone’a 5s, do którego wszyscy porównują ten smartfon. Sharp, o wymiarach 124 x 63 x 9,9 mm i ważący 115 gramów, to ciekawe urządzenie, które jest odporne również na wilgoć oraz kurz, co ma gwarantować posiadanie certyfikatu IP57.

Rekapitulując Sharp stworzył bardzo ciekawe urządzenie, którego ekran stanowi aż 75% przedniej obudowy smartfona. W dodatku całość dopełnia bardzo wydajny procesor oraz odpowiedni zasób pamięci RAM. Czego chcieć więcej? No może dwóch rzeczy. Po pierwsze, by ten smartfon, wspierający łączność LTE był dostępny na polskim rynku. Niestety marka Sharp nie jest obecna w naszym kraju, a chwilowo informacje na temat dystrybucji tego modelu dotyczą tylko Japonii. Po drugie urządzenie ma kosztować 590 dolarów amerykańskich. Nie jest to mało, jednak dostajemy za to topowe podzespoły w urządzeniu o poręcznych wymiarach. Czy warto? Jak pokazuje sukces Sony Xperia Z1 Compact warto tworzyć takie urządzenia, a klienci jak się wydaje, są spragnieni tego typu smartfonów. Czas, by inni poszli tą drogą, traktując cały temat poważnie, a nie mydląc oczy swoim potencjalnym klientom.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu