Startups

Newsbeat przeczyta Ci codzienną prasówkę

Tomasz Krela
Newsbeat przeczyta Ci codzienną prasówkę
5

Od czego zaczynamy dzień? Zapewne część z nas od kawy, czy herbaty, wypijanej przy śniadaniu. Dawniej do tego obrazka dodalibyśmy czytanie gazety. Obecnie znacznie częściej oglądamy telewizję, słuchamy radia lub robimy poranną prasówkę z użyciem komputera, tableta, czy smartfona. Dzięki aplikacji Ne...

Od czego zaczynamy dzień? Zapewne część z nas od kawy, czy herbaty, wypijanej przy śniadaniu. Dawniej do tego obrazka dodalibyśmy czytanie gazety. Obecnie znacznie częściej oglądamy telewizję, słuchamy radia lub robimy poranną prasówkę z użyciem komputera, tableta, czy smartfona. Dzięki aplikacji Newsbeat robienie porannej prasówki może być znacznie bardziej wygodne.

Newsbeat to aplikacja mobilna, stworzona dla smartfonów z systemem iOS oraz Android. Aplikacja ta byłaby kolejnym zwyczajnym agregatorem newsów, gdyby nie fakt, że w jej przypadku nie służy ona do czytania newsów na ekranie urządzenia mobilnego. Oczywiście możemy to robić, ale jej głównym celem jest przeczytanie nam wiadomości, pochodzących z 700 serwisów internetowych, z których Newsbeat dostarcza treści.

Aplikacja ta ma stworzyć dla użytkownika coś na wzór spersonalizowanej stacji radiowej, której będziemy słuchali podczas śniadania, w drodze do pracy, czy ćwicząc na siłowni. Pomysł jest bardzo prosty i w zasadzie banalny, jednak chyba nikt nie stworzył podobnej aplikacji. Powód jest jeden - forma audio prezentowanych treści stawia wysokie wymagania.

W aplikacji możemy określić, jaka tematyka wiadomości, w jakim stopniu nas interesuje. Na podstawie tego oraz słów kluczy, jakie wskażemy, Newsbeat przygotuje dla nas poranną audycję informacyjną. Gdy dana wiadomość nas nie interesuje, mamy możliwość pominięcia jej. Natomiast algorytm aplikacji na tej podstawie będzie starał się dobrać jak najciekawsze treści, którymi będziemy mogli się podzielić również z naszymi znajomymi.

Największym wyzwaniem w tego typu projekcie jest to, jak zapewnić odpowiednią jakość nagrań. Co prawda newsy dobierane są również tak, by nie były dłuższe niż 1,5 minuty podczas słuchania. Twórcy Newsbeat wybrali dwutorową drogę. Z jednej strony korzystają z syntezatora mowy, który czyta newsy, na szczęście jest on na całkiem dobrym poziomie – ale nie da się nie odczuć, że słuchamy komputerowego głosu. Jednak, co trzeba oddać na plus i zaznaczyć, najważniejsze i najpopularniejsze wiadomości są czytane przez aktorów.

Newsbeat to ciekawe rozwiązanie, oferujące stworzenie dedykowanej stacji radiowej, w której odsłuchamy najważniejszych i najciekawszych wiadomości, pochodzących z internetu. Aplikacja na HTC One X działa całkiem dobrze, posiada pewne braki w płynności działania, ale są to niewielkie niedociągnięcia. Jednak największym wyzwaniem będzie zapewnienie i rozwijanie wysokiej jakości syntezatora mowy tak, by nie odstraszał od korzystania z tego produktu. Jak można się było domyślić, aplikacja oferuje jedynie angielską wersję językową, przez co nie będzie to rozwiązanie dla wszystkich. Niemniej wato zainstalować i sprawdzić na własnej skórze ten zupełnie nowy pomysł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu