Mobile

Wysuwane kamerki to już przeżytek. Teraz nadszedł czas na... wysuwane głośniki stereo

Krzysztof Rojek
Wysuwane kamerki to już przeżytek. Teraz nadszedł czas na... wysuwane głośniki stereo
6

Czy we współczesnych smartfonach jest jeszcze miejsce na innowacje? Sony wyraźnie zdaje się sądzić, że owszem.

Wiele osób z naszej redakcji nieco tęskni za czasami, kiedy to rynek smartfonów był bardziej różnorodny, nie stanowił wariacji na temat tego samego designu oraz nie był przepełniony submarkami tego samego brandu. Niedawno poruszyłem ten temat przy okazji naprawdę polskiego smartfona, zrobił to też Paweł gdy wspominał czasy świetności jak HTC czy LG. Jednym z powodu dominacji chińskich producentów, oprócz oczywiście ceny, jest ich zdolność do innowacji. W ciągu ostatnich lat to właśnie pomysły rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni w dużej mierze napędzały rozwój branży smartfonów. Jak się okazuje - niektórzy producenci chcieliby wrócić na należne im miejsce. Jednym z nich jest Sony, które oprócz kinowych proporcji ekranu 21:9 chce do telefonów wprowadzić kolejną nowość - wysuwane głośniki.

 Sony Xperia będzie miała wysuwane głośniki

Niedawno do bazy danych WIPO (World Intellectual Property Office) wpłynął patent od Sony, sugerujący możliwy wygląd ich kolejnego smartfona. Dzięki LetsGoDigital możemy podziwiać, jak nowy design mógłby wyglądać i działać.

Jak widzimy, pomysł zakłada umieszczenie na dole i górze smartfonu prowadnic, z których wysuwałyby się dwa jednakowe głośniki. Jedyną różnicą pomiędzy nimi byłoby to, że górny posiadałby wyciętą przestrzeń na kamerę do selfie. Tutaj też mamy pokazane, w jaki sposób mogłyby one działać, w zależności od tego, co aktualnie robimy na telefonie. W trakcie rozmowy wysuwałyby się oba (choć mam nadzieję, że tylko dla trybu głośnomówiącego), podczas selfie - tylko ten w którym znajduje się kamera. Przy słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów ponownie mielibyśmy dźwięk z obu źródeł.

Sam rozmiar głośników nie oznacza jeszcze, że będą one dobre, bądź chociażby lepsze niż w innych telefonach. Tak samo, jak liczba megapikseli nie definiuje jakości aparatu. Dlatego z oceną tego pomysłu należy wstrzymać się do czasu pojawienia się urządzenia na rynku, choć już teraz ciężko powstrzymać się od porównania ich do głośników z Razer Phone 1 i 2. Jestem bardzo ciekawy, jak Sony poradzi sobie z konstrukcją takiego urządzenia, jak będzie z jego trwałością i jak firma wkomponuje głośniki w design nowych Xperii.

Może nie będzie to funkcja, która sprawi, że flagowce Japończyków wrócą na topowe miejsca list sprzedaży, ale miło słyszeć, że mają oni jeszcze kilka pomysłów w zanadrzu.

Źródło: LetsGoDigital

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu