Sony

Widziałem nowe telewizory Sony - robią wrażenie. Firma pokazała też fajne głośniki 3D

Paweł Winiarski
Widziałem nowe telewizory Sony - robią wrażenie. Firma pokazała też fajne głośniki 3D
6

Sony przedstawiło swoje tegoroczne telewizory na targach CES, jednak dopiero teraz sprzęty dotarły do Polski. Miałem okazję przyjrzeć się im z bliska.

Cognitive Processor XR w nowych telewizorach Sony - LED 8K Bravia XR, OLED 4K i LED 4K

Jeśli zastanawialiście się co jeszcze można poprawić w telewizorach, to kolejne firmy mają całkiem sporo nowych pomysłów. Jednym z nich jest nowy "mózg" w tegorocznej linii telewizorów Sony. Nazwano go "Cognitive Processor XR" i w założeniu ma naśladować działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania obrazu i dźwięku. Jak zapewne słyszeliście, człowiek podczas oglądania świata nieświadomie skupia swoją uwagę na pewnych punktach i zadaniem nowego procesora w telewizorach Sony jest naśladowanie tego zachowania. Analizuje on kompleksowo szereg elementów, dostosowując obraz do tego jak chcielibyśmy go widzieć. Jest to więc sztuczna inteligencja, tylko trochę lepsza i bardziej zaawansowana niż ta, do której przywykliśmy. Tyle teorii, jak wygląda praktyka?

Widząc prezentację z targów CES zastanawiałem się ile z tych obietnic o inteligentnej obróbce obrazu przez nowy procesor w telewizorach Sony przełoży się na faktyczne efekty. Jak to mówią - papier przyjmie wszystko, a rzeczywistość to zweryfikuje. I wiecie co? Różnica jest nie tyle zauważalna, co konkretna. Procesor faktycznie dobrze wiedział gdzie skieruje się wzrok widza i odpowiednio podbił ten fragment kadru. Lepiej go doświetlił, wyciągnął więcej szczegółów, subtelnie podbił kolorystykę. Widziałem tylko przykładowe fragmenty materiałów i ciężko jednoznacznie ocenić jak będzie to wyglądać podczas seansu serialu czy filmu, ale nawet w takich warunkach robiło wrażenie. Nie jest to może rewolucja w świecie telewizorów, ale na pewno ewolucja, która pozwoli jeszcze bardziej cieszyć się z oglądanego materiału. I jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, przyglądając się tym samym materiałom na dwóch telewizorach zastanawiałem się, dlaczego starszy model nie obrobił w ten sam sposób sceny. Ale zaznaczę, że tę różnicę widać przede wszystkim przy bezpośrednim porównaniu i zapewne nie będzie ona tak oczywista kiedy ktoś postawi sobie po prostu nowy telewizor Sony w domu.

Udało mi się sprawdzić jedynie obraz, ale układ Cognitive Processor XR to również ustalanie położenie źródła dźwięku i dostosowanie go do obrazu na ekranie telewizora. Dodatkowo porocesor jest w stanie przekształcić każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D.

Nie znaczy to oczywiście, że nowy procesor w topowych modelach telewizorów jest jedynym, co pokazuje Sony w swoich nowych produktach. Tak wygląda nowa linia telewizorów oraz obecnych w nich nowości na 2021 rok:

Nowe modele telewizorów Sony na 2021 rok

OLED MASTER Series A90J (modele 83″, 65″ i 55″) oraz OLED A80J (modele 77″, 65″ i 55″)

  • Cognitive Processor XR
  • XR OLED Cotnrast oraz XR Triluminos Pro
  • XR Motion Clarity
  • Platforma Bravia Core
  • Platforma Google TV
  • obsługa Apple AirPlay 2 i HomeKit
  • tryb Netflix Calibrated oraz IMAX Enchanced
  • system Calman Ready oferujący precyzyjną kalibrację ustawień obrazu.
  • technologia interpolacji XR 4K, czyli upscaling z 2K do 4K
  • zgodność z funkcjami standardu HDMI 2.1
  • Acoustic Surface Audio+, czyli kinowy dźwięk przestrzenny z dokładnie rozmieszczonymi źródłami
  • obsługa Dolby Vision HDR i Dolby Atmos
  • technologia Ambient Optimalization

LED 8K MASTER Series Z9J (modele 85″ i 75″)

Znajdzie się w nich między innymi:
  • Cognitive Processor XR
  • panel Full Array LED z technologiami XR Triluminos Pro, XR Contrast Booster i interpolacji XR 8K
  • XR Motion Clarity, które zanalizuje dane by zapewnić płynność akcji i jasny, wyraźny obraz
  • X-Wide Angle
  • Acoustic Multi Audio odpowiedzialne za kinowy dźwięk przestrzenny z precyzyjnie rozmieszczonymi źródłami
  • platforma Bravia Core
  • platforma Google TV
  • obsługa Apple AirPlay 2 i HomeKit
  • współpraca z Alexa i Asystentem Google
  • osłabiająca odblaski technologia X-Anti Reflection
  • zgodność z funkcjami standardu HDMI 2.1
  • obsługa Dolby Vision HDR i Dolby Atmos
  • technologia Ambient Optimalization
  • tryb Netflix Calibrated oraz IMAX Enchanced
  • system Calman Ready oferujący system precyzyjnej kalibracji ustawień obrazu.

Nowy procesor oraz wiele z wymienionych wyżej funkcji i technologii znajdziemy również w telewizorach z serii LED 4K X95J (modele 85″, 75″ i 65″) oraz LED 4K X90J (modele 75″, 65″, 55″ i 50″).

Zapowiedziano również nowe telewizory LED 4K X85J (modele 85″, 75″, 65″, 55″, 50″ i 43″) i LED 4K X81J (75″) i X80J (modele 65″, 55″, 50″ i 43″), w których znajdziemy między innymi:

  • Procesor 4K HDR Processor X1 z technologią Object-based HDR remaster
  • 4K X-Reality Pro przetwarzające każdy piksel w celu zwiększenia wyrazistości oraz system zaawansowanej redukcji zakłóceń
  • panel o natywnej częstotliwości 50 Hz
  • zgodność z cechą standardu HDMI 2.1 (eArc
  • głośniki X-Balanced Speaker
  • technologię Ambient Optimalization
  • platformę Google TV
  • obsługę Apple AirPlay 2 i HomeKit
  • obsługę systemów Dolby Vision HDR i Dolby Atmos
  • współpracę z Alexa i Asystentem Google

Zapowiedziano również nowy telewizor LED HD W800 32" napędzany Bravia Engine i działający pod kontrolą Android TV.

Muszę przyznać, że najbardziej ciekawi mnie nowy procesor Cognitive Processor XR i jak faktycznie poradzi sobie z analizą oraz dokładnym ustalaniem źródła dźwięku. Szczególnie, że według zapewnień Sony nawet dźwięk zarejestrowany w stereo, będzie przez procesor przerabiany na dźwięk przestrzenny 5.1 - ciekawe jak zadziała to na przykład ze starszymi filmami na płytach, które nie otrzymały dedykowanej ścieżki 3D.

Nowy serwis VOD - Bravia Core

Jak zauważyliście przy nowych telewizorach pojawiło się "Bravia Core".  To projekt nowego serwisu VOD dedykowanego posiadaczom telewizorów z rodziny Bravia XR na 2021 rok. W katalogu usługi znajdują się zarówno filmy z katalogu Sony Pictures jak i innych studiów filmowych i jest tego sporo. Nie do końca jasny jest jeszcze system kupowania/wypożyczania materiałów, na razie zauważyłem kupony otrzymywane wraz z zakupem nowego telewizora (5 lub 10 kuponów), wiem natomiast, że usługa nie trafi na konkurencyjne platformy, dodatkowo będzie na razie ograniczona do wspomnianej wyżej serii telewizorów Bravia XR - i tu chodzi o moc procesora do obróbki materiałów. Dlaczego? Otóż Bravia Core działa w standardzie nazwanym przez Sony Pure Stream. Umożliwia on przesyłanie filmów z prędkością do 80 Mb/s, czyli nieporównywalnie więcej niż w klasycznym VOD (dla porównania chwalone za jakość AppleTV to 40 Mb/s). Bravia Core zaoferuje obsługę HDR10 oraz DTS Digital 5.1.

Nowe głośniki Sony SRS-RA5000 i SRS-RA3000 wyglądają trochę jak golarka elektryczna, ale grają świetnie

Sony wprowadziło do oferty dwa nowe bezprzewodowe głośniki przeznaczone do domu - SRS-RA5000 i SRS-RA3000. Oba sprzęty zaprojektowano tak, by odtwarzać materiały nagrane w 3D, ale również emulować trzeci wymiar na normalnych nagraniach. Sala pokazowa nie była może idealnym miejscem do odsłuchu, ale faktycznie po włączeniu dedykowanej opcji dało się zauważyć różnicę. Najchętniej sprawdziłbym to na ulubionych płytach żeby zobaczyć, czy faktycznie chciałbym takiego algorytmu używać.

Głośniki RA5000 i RA3000 są ponadto oparte na technologiach Immersive Audio Enhancement i 360 Reality Audio, dzięki którym wypełniają pomieszczenie wszechobejmującym, relaksującym dźwiękiem. Rozchodzi się on poziomo i pionowo, tworząc rozległą strefę optymalnego brzmienia. Oba nowe modele umożliwiają reprodukcję utworów 360 Reality Audio z oferty współpracujących serwisów muzycznych[1]. Utwory takie zawierają dane o rozmieszczeniu dźwięków w przestrzeni, pozwalają więc całkowicie otoczyć słuchacza dźwiękami. Z kolei unikatowy algorytm Immersive Audio Enhancement firmy Sony pozwala przekształcać 2-kanałowe nagrania stereo w taki sposób, by dźwięk wypełniał całe pomieszczenie i zapewniał słuchaczowi jeszcze lepsze wrażenia.


Głośniki zwracają swoją uwagę wyglądem. Są specyficzne - przypominają nieco golarkę elektryczną, ale jednocześnie są zaprojektowane i wykonane tak, że powinny bardzo dobrze wpasować się do ładnych, eleganckich wnętrz. Podoba mi się, że Sony postanowiło zaprojektować bardziej stylowy głośnik, myślę że może nie będzie najpopularniejszy w ich ofercie, ale zaspokoi oczekiwania klientów, którzy szukają nieco bardziej wyszukanych projektów. Bo, jak to w przypadku głośników Sony bywa - grają świetnie i te modele nie są wyjątkiem.

Głośnik RA5000 ma dodatkowo atest Hi-Res Audio pozwala więc na odtwarzanie nagrań o wysokiej rozdzielczości.

Głośniki RA5000 i RA3000 mają funkcję kalibracji dźwięku, która dostosowuje brzmienie do warunków pracy. Przytrzymanie przycisku Immersive Audio Enhancement na modelu RA5000 rozpoczyna szczegółową kalibrację, której wynikiem jest optymalizacja dźwięku pod kątem konkretnego pomieszczenia. Korygowanie dźwięku z głośnika RA3000 wykonywane jest automatycznie podczas słuchania utworów. Aby ponowić kalibrację, na przykład po przeniesieniu głośnika do innego pomieszczenia, wystarczy go włączyć.

Na pokazie widziałem również nowy model małych, kompaktowych głośniczków - Extra Bass SRS-XB13. Sprzęty wyglądają dość uroczo, mają fajną kolorystyka i - jak zapewnia producent - wytrzymałą obudowę. Głośnik spełnia normę IP67, można więc bez strachu zabrać go na dwóch czy na basen. Całkowicie naładowana bateria wystarcza na maksymalnie 16 godzin pracy. Sprzęt jest głośny i jak na taką konstrukcję ma zaskakująco mocny, który udało się osiągnąć dzięki połączeniu membrany biernej i pełnozakresowego głośnika. Całość dodatkowo napędza cyfrowy procesor Sound Diffusion Processor, który rozszerza zasięg emisji.

SRS-XB13 obsługuje technologię szybkiego łączenia Google Fast Pair. Sprawdzałem, działa to sprawnie, a dodam, że nie jestem fanem parowania urządzeń przy pomocy klasycznego łączenia Bluetooth.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu