Technologie

Idą chłody - będzie smog. Zaopatrz się w dobrą aplikację "smogową"

Jakub Szczęsny
Idą chłody - będzie smog. Zaopatrz się w dobrą aplikację "smogową"
23

Jak co roku - na początku charakteryzującego się niższymi temperaturami sezonu grzewczego podnosi się temat smogu. Nie bez przyczyny - Polska należy do niechlubnej czołówki krajów, w których natężenie tego zjawiska w miastach oraz miejscach o niekorzystnym położeniu geograficznym jest największe. Wszystko to dzieje się również z powodu emisji szkodliwych związków przez gospodarstwa domowe.

W Polsce występuje smog typu londyńskiego, związany w mniejszym stopniu z ruchem ulicznym, a najbardziej nasilany przez produkty uboczne spalania paliw stałych. Kotły centralnego ogrzewania zasilane węglem lub drewnem, często przestarzałe lub eksploatowane w niewłaściwy sposób to zasadniczo najwięksi winowajcy, razem z ich gospodarzami w kontekście smogu. Aczkolwiek, warto również odnieść się do warunków atmosferycznych, które również są odpowiedzialne za powstawanie tego zjawiska.

Jesień to z reguły okres wzmożonych opadów - to akurat zjawisko pozytywnie wpływające na jakość powietrza. Spadający deszcz jest w stanie związać szkodliwe związki w powietrzu i te wraz z nim opadają na ziemię. Podobnie jest z silnymi wiatrami - te pozwalają na przemieszczenie się zanieczyszczeń powodując ich mniejszą koncentrację. Problem robi się głównie w zimie - kiedy to często mamy do czynienia z niskimi temperaturami, bezwietrzną i bezopadową pogodą. Wtedy też najmocniej eksploatujemy piece na paliwo stałe - niestety częstą praktyką jest palenie śmieciami, podkładami kolejowymi oraz innymi materiałami, które nie powinny znaleźć się w kotle. Poza aplikacją przyda się także oczyszczacz powietrza.

Jak zmierzyć jakość powietrza... smartfonem?

Smartfon nie służy bezpośrednio do mierzenia jakości powietrza - możemy go jednak wyposażyć w aplikacje - usługi pozwalające na sprawdzenie aktualnych informacji dotyczących zanieczyszczeń. W tego typu programy powinny zaopatrzyć się osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego. Ale nie tylko, bo również alergicy, osoby starsze, dzieci także powinny unikać zanieczyszczeń. Zasadniczo - nawet dla zdrowego człowieka znacznie przekroczone normy w zakresie jakości powietrza są zwyczajnie groźne i mogą doprowadzać do chorób.

Kanarek (Android)

Aplikacja Michała Tajcherta, jednego z popularniejszych polskich deweloperów to zdecydowanie najlepsza według mnie aplikacja pozwalająca na szybki odczyt informacji o jakości powietrza ze stacji pomiarowych. Program Kanarek może pochwalić się bogatą bazą miejsc, z których pozyskiwane są dane i jednocześnie - możliwe są do ustawienia alerty dotyczące nie tylko konkretnych lokalizacji, ale także rodzajów zanieczyszczeń. Miły dla oka interfejs i sporo możliwości personalizacji - Kanarek to taka aplikacja, którą po prostu warto mieć.

Kanarek - pobierz dla systemu Android

Jakość powietrza w Polsce (Android / iOS)

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stworzył własną aplikację dedykowaną jakości powietrza w Polsce. Jest to "Jakość powietrza w Polsce" - program przeznaczony na platformy iOS oraz Android. Nieco uboższy niż Kanarek, ale zdecydowanie wygrywa z nim pod kątem większej dostępności. O ile posiadacze urządzeń z iOS z Kanarka w ogóle nie skorzystają, tak już osoby korzystające z iPhone'ów - tak samo jak wielbiciele zielonego robocika pobiorą bez problemu program stworzony przez GIOŚ.

Jakość powietrza w Polsce - pobierz dla systemów: Android | iOS

Smog jest niebezpieczny. Warto wiedzieć, czy powietrze którym oddychamy jest odpowiedniej jakości

Zaproponowane przez nas aplikacje z pewnością na to pozwalają. Różne raporty wskazują, że zanieczyszczenia powietrza, skutkujące następnie smogiem znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory - nie tylko układu oddechowego. Co więcej, rokrocznie z powodu tego zjawiska chorują setki tysiące osób, a resorty zdrowia w wielu państwach notują ogromne koszty związane z leczeniem pacjentów narażonych na działanie szkodliwych związków. Zachęcamy także do refleksji nad tym - czym palimy w piecach i... jak palimy. W wielu przypadkach - modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, przejście na ogrzewanie gazowe (ze sprawną termą charakteryzującą się wewnętrzną komorą spalania) również jest niezłym sposobem na zmniejszenie szkodliwych emisji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu