Apple

Śmietnik na Maku? Mam dla Was fajną i darmową aplikację sprzątającą

PW
Paweł Winiarski
14

OSX nie jest w czołówce systemów zostawiających na dyskach śmieci. Co nie znaczy oczywiście, że ich tam nie ma. Niezależnie od tego, czy to dysk systemowy, zewnętrzny, karta pamięci czy pendrive. Szukacie lekkiej i darmowej aplikacji do sprzątania? W takim razie sprawdźcie CleanMyDrive 2. CleanMy...

OSX nie jest w czołówce systemów zostawiających na dyskach śmieci. Co nie znaczy oczywiście, że ich tam nie ma. Niezależnie od tego, czy to dysk systemowy, zewnętrzny, karta pamięci czy pendrive. Szukacie lekkiej i darmowej aplikacji do sprzątania? W takim razie sprawdźcie CleanMyDrive 2.

CleanMyDrive 2 to ulepszona i odświeżona wersja aplikacji czyszczącej od firmy MacPaw, którą powinniście znać z innego produktu - wszechstronnego CleanMyMac. CleanMyDrive 2 jest darmowe, a jego zadani to czyszczenie dysków z niepotrzebnych plików, za czym idzie zwolnienie miejsca. Niepotrzebnych - na przykład ukrytych plików systemowych, które chociażby przy kartach SD mogą wpływać na ich wydajność.

CleanMyDrive 2 dostał nowy interfejs, możliwość sprawdzania statystyk dysków, przenoszenia plików przy pomocy aplikacji oraz automatycznego czyszczenia dysków ze śmieci w trakcie ich wysuwania. Jak to działa w praktyce?

Aplikację znajdziecie w AppStorze, po jej zainstalowaniu ikona wyląduje w launchpadzie i górnym pasku, w formie małej ikony w okolicach baterii/zegara. Po jej kliknięciu wysunie się okno z listą dysków, w tym wszystkich podłączonych na USB urządzeń magazynujących dane i kart pamięci znajdujących się w czytniku. Każdy z napędów posiada kolorowy pasek z wyszczególnionym rodzajem plików, ilością wolnego miejsca i ikoną do szybkiego wysunięcia. Program potrzebuje naszej zgody na dostęp do dysków, kiedy już jej udzielicie, napędy zostaną zeskanowane w poszukiwaniu śmieci. We wspomnianym oknie wyświetli się informacja o braku śmieci lub różowa ikona „oczyść”.

Czyszczenie przebiega szybko i co ważne, działa na takie pliki, jak OS X service files (.Spotlight-V100, .DS_Store) czy pliki Windows service files (Thumbs.db, pliki kosza). Raczej wątpię żeby ktokolwiek bawił się w ich ręczne usuwanie. Świetną opcją jest automatyczne wysuwanie napędów po wprowadzeniu komputera w stan uśpienia. Zdarzyło mi się już uszkodzić pliki na pendrive po zamknięciu pokrywy. Choć oczywiście nie jest to regułą - staram się jednak wysuwać zewnętrzny dysk przed usypianiem swojego Maka.

Szczególnie przypadło mi do gustu wysuwanie dysków z poziomu CleanMyDrive 2, przy częstym zostawianiu plików na Biurku mam bowiem problem ze zlokalizowaniem ikon podłączonych dysków, kart i pendrive’ów. No i najważniejsze - CleanMyDrive 2 oferuje funkcjonalność płatnych aplikacji. A przypomnę, że jest darmowe. Pobierzcie, sprawdźcie i podejrzewam, że nie będziecie chcieli usuwać jej z systemu. Nie zauważyłem również, by program w jakikolwiek sposób wpływał na wydajność systemu.

CleanMyDrive znajdziecie tu. Miłych porządków.

grafika: Close-up image of woman hands typing and writing massages on laptop... w serwisie Shutterstock

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

appstore