Technologie

Smartfony z łącznością 5G już w przyszłym roku, Qualcomm zaczyna ofensywę

Kamil Pieczonka
Smartfony z łącznością 5G już w przyszłym roku, Qualcomm zaczyna ofensywę
Reklama

Mogłoby się wydawać, że sieci 5G to jeszcze śpiew przyszłości, który na dobrą sprawę przy ciągłym rozwoju technologii LTE, nie jest nam jeszcze potrzebny. Innego zdania jest jednak Qualcomm, który jako jeden z prekursorów i twórców tego standardu, nie zamierza czekać. Korzystając z faktu, że specyfikacja 5G została już sfinalizowana, firma ogłosiła z kim w najbliższym czasie będzie pracować nad jej wdrożeniem, a lista ta jest dosyć długa.

Żeby móc w pełni korzystać ztechnologii 5G, potrzebna jest współpraca zarówno operatorów telekomunikacyjnych jak i producentów urządzeń, głównie smartfonów. Qualcomm, który zamierza skorzystać na miliardach USD wydawanych przez te firmy, ogłosił dzisiaj współpracę z popularnymi producentami smartfonów oraz kilkunastoma telekomami z całego świata. Testy technologii 5G będą odbywać się jeszcze w tym roku, a pierwsze komercyjne sieci i smartfony powinny pojawić się na rynku już w 2019 roku.

Reklama

Wśród producentów smartfonów brakuje wielkiej trójki

Lista partnerów wśród producentów smartfonów jest imponująca, ale brakuje na niej trzech największych graczy. Mowa o Samsungu, Apple oraz Huawei. Wszystkie te firmy posiadają własne układy typu SoC i pracują lub współpracują z innymi nad własnymi modemami 5G. Samsung ma już nawet gotowy chip bazujący na Exynosie, Apple zamierza współpracować z Intelem, który też w zeszłym roku pokazał własny modem 5G, a Huawei stworzy prawdopodobnie własne rozwiązanie.

Nie zmienia to jednak faktu, że lista firm współpracujących z amerykańskim gigantem i tak robi wrażenie. Jest ich aż 18, a są to między innymi: Asus, HMD Global (Nokia), HTC,  LG, NETGEAR, OPPO, Sony Mobile, vivo, Xiaomi oraz ZTE. Jak wynika ze slajdu opublikowanego poniżej, wszyscy Ci producenci będą chcieli pokazać swoje urządzenia z modemem X50 już w przyszłym roku. Może to być całkiem ciekawy rok, bo X50 nie obsługuje sieci 4G/3G, stąd też będzie musiał być montowany jako dodatkowy chip z własnymi antenami do odbioru sygnału 6 GHz i fal milimetrowych (do 50 GHz). Otwarte pozostaje pytanie jak wpłynie to na konstrukcje smartfonów.


Jednocześnie Qualcomm ogłosił też listę operatorów telekomunikacyjnych, z którymi będzie jeszcze w tym roku współpracował podczas testów sieci 5G. Amerykańska firma będzie dostarczać modemy X50 do urządzeń testowych, jakich będą używali operatorzy. Mowa tu nie tylko o smartfonach, ale także o innego rodzaju sprzęcie telekomunikacyjnym pokroju stacjonarnych modemów/routerów czy komputerów. Na liście operatorów znaleźli się najwięksi gracze na rynku chińskim oraz amerykańskim, a także europejscy giganci obecni także w Polsce - Orange oraz T-Mobile.


Jakie korzyści przynosi sieć 5G?

Szczerze powiedziawszy, patrząc na to jak rozwija się technologia LTE, gdzie teoretycznie będziemy mogli osiągnąć nawet prędkości rzędu 1 Gbps, to trudno jest mi się zmusić do wyczekiwania na 5G. Owszem, w ramach tego standardu transfery docelowo mogą osiągnąć nawet 10 Gbps, a przy tym modemy korzystające z tej technologii mają potrzebować mniej energii. Ale tak po prawdzie, mało kto w domu posiada stacjonarne łącze szybsze niż 500 Mbps, nie mówiąc już o jego wykorzystaniu. Tym bardziej ciężko jest zauważyć sens 1 Gbps w smartfonie czy tablecie.

Warto jednak pamiętać o tym, że sieć 5G to nie tylko wyższe transfery. Przede wszystkim to znacznie mniejsze opóźnienia, które mogą być zredukowane nawet do wartości rzędu 4 ms. A to ma już znaczenie, szczególnie biorąc pod uwagę pomysły jakie mają różne firmy zajmujące się rozwojem tego standardu. Mowa tu przede wszystkim o Internecie Rzeczy (IoT) czy autonomicznych pojazdach. Do tego w ramach sieci 5G poszczególne urządzenia będą mogły komunikować się bezpośrednio między sobą, bez pośrednictwa masztu telefonicznego. Dzięki temu, między innymi na drogach ma być znacznie bezpieczniej, gdyż wszystkie pojazdy będą mogły wymieniać informacje między sobą, znacznie szybciej niż dotychczas.

Reklama

źrodło: Anandtech

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama