Smartfony

Smartfon z Androidem pod choinką? Te aplikacje zainstaluj najpierw

AL
Albert Lewandowski
53

Jedną z przyjemniejszych chwil w naszym życiu jest odpakowywanie prezentów. Szczerze mówiąc, dla wielu osób to bardzo ważny element świątecznej tradycji – nawet w przypadku urządzeń elektronicznych, proces zdzierania folii oraz otwierania pudełka należy do przyjemnych. Nie bez powodu unboxingi cieszą się taką popularnością. Jeżeli niedawno dostałaś/dostałeś swój smartfon z Androidem, podpowiadamy, jakie aplikacje warto na nim od razu zainstalować.

Android Pay

Android Pay

Jeżeli tylko nasz smartfon oferuje NFC, warto pobrać na niego Android Pay. Dzięki temu będziemy mogli płacić naszym telefonem gdziekolwiek będziemy, należy jednak pamiętać o tym, że usługą tą musi wspierać również nasz bank.

BLIK

Blik

Alternatywnie warto sprawdzić również polskiego BLIKa. Podobnie jak Android Pay umożliwia wykonywanie płatności mobilnych, ale nie wymaga do działania NFC.

Dysk Google

Dysk Google

Obecnie znaczenie chmury zwiększyło się. Możliwość zapisu w niej naszych zdjęć, filmów oraz innych plików jest nieoceniona – sam nie wyobrażam już sobie bez niej cyfrowego życia. Moim zdaniem najwygodniejszym rozwiązaniem z tej kategorii pozostaje Dysk Google. Bezpłatnie otrzymujemy 15 GB, co w zupełności wystarczy i pozwoli nam łatwo udostępniać, np. fotografie znajomym. Działa szybko i bezproblemowo.

Feedly

Feedly

Żyjemy w epoce informacyjnej, więc o nadmiar wiadomości nie musimy się nawet specjalnie starać. Tu z pomocą może przyjść właśnie ta aplikacja. W łatwy sposób wybieramy w niej interesujące nas źródła oraz przyporządkowujemy je do stworzonych przez nas kategorii. Nie tylko pozwala oszczędzić czas, ale również łatwo znaleźć coś, co nas zainteresuje.

Gmail

Gmail

Aplikacja, którą zapewne już macie na swoich smartfonów, pozwalająca wysyłać maile. Nie tylko oferuje szeroki wachlarz opcji, ale również pracuje się z nią nadzwyczaj przyjemnie.

Instagram

Instagram

Jeżeli lubicie oglądać cudze zdjęcia oraz chwalić się własnymi, koniecznie musicie pobrać Instagrama. Ten portal społecznościowy nie bez powodu stał się jednym z najpopularniejszych na całym świecie, w dodatku da się w nim również edytować zdjęcia, aczkolwiek w niewielkim stopniu.

Mapy Google

Google Maps

Pozycja obowiązkowa, jeżeli kiedykolwiek planujecie używać nawigacji pieszej lub samochodowej, bądź po prostu chcielibyście poszukać w swojej okolicy dobrej restauracji albo stacji benzynowej. Nie bez powodu właśnie ta aplikacja jest w swoim segmencie najchętniej pobierana. Oferuje wysokiej jakości algorytm wyznaczania trasy, można w niej znaleźć ogrom informacji oraz opinii na temat różnych miejsc, nawet dowiedzieć się, ile trzeba poczekać na realizację naszego zamówienia w lokalu. Tym jest ciekawsze, że od pewnego czasu można zapisywać wybrane regiony do pamięci telefonu, chociaż ta funkcja działa gorzej niż w Here WeGo.

Messenger

Messenger

Doskonale znany program do komunikowania się ze znajomymi. Warto go pobrać ze względu na ogromną liczbę użytkowników, jednak należy pamiętać o wysokim poborze energii. Jeżeli jesteście w stanie przeżyć bez dymków czatów, polecam gorąco pobrać znacznie mniej zasobożerny Messenger Lite.

OLX

OLX

Dobrze mieć na swoim telefonie wgląd do najnowszych ofert na tym portalu aukcyjnym. Z poziomu przeglądarki obsługuje się go znacznie mniej wygodnie, więc pobranie programu to zdecydowanie dobry pomysł.

Przeglądarka PDF Google

Przeglądarka Pdf od Googla

Z plikami w popularnym formacie PDF możemy spotkać się stosunkowo często. Właśnie tak są zapisywane dokumenty z regulaminami, niektóre ebooki czy artykuły naukowe – dobrze, aby nasz telefon dał sobie z nimi radę. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że ten program poradzi sobie na każdym urządzeniu, również tym słabszym. Do tego oferuje m.in. możliwość wyszukiwania konkretnej frazy w tekście.

Rider

Rider

Lepiej mieć na swoim telefonie jakieś gry niż nie. Rider to wyjątkowo przyjemny tytuł, który będzie działał płynnie na wszystkich urządzeniach, a do tego pozwala na szybką rozgrywkę, chociaż spokojnie da się spędzić przy nim znacznie więcej. Do tego wszystkiego wyróżnia się minimalistyczną, przyjemną dla oka grafiką.

SkyCash

Sky Cash

Trzeba korzystać z dobrodziejstw, które daje nam technologia. Dzięki niej możemy ułatwić swoje życie. Dzięki SkyCash zakup biletów w komunikacji czy w parkomatach nie będzie już nam się kojarzył z szukaniem drobnych oraz poszukiwaniem upragnionego biletomatu. Moim zdaniem praktyczne narzędzie na co dzień.

Snapseed

Snap Seed

Skoro większość z nas ma smartfon, to nic dziwnego, że liczba osób zainteresowanych fotografią diametralnie się zmieniła w ciągu ostatnich lat. Sztuka w tym wszystkim polega nie tylko na zrobienie odpowiedniego zdjęcia. Ważna jest również jego późniejsza edycja, a do tego idealnie nada się właśnie Snapseed. Kolejna aplikacja od Google w zestawieniu, jednak moim zdaniem zasługuje na wyróżnienie ze względu na mnogość opcji, trybów oraz ciekawych funkcji, jak np. regulacja perspektywy. W sumie na telefonie trudno by było wymagać bardziej rozbudowanego narzędzia.

Spotify

Spotify

Zycie bez muzyki byłoby pomyłką – dokładnie tak powiedział Fryderyk Nietzche. W myśl tego niemieckiego filozofa zajmiemy się teraz absolutnie najpopularniejszą aplikacją do streamingu muzyki, w której znajdziemy prawie nieskończoną bibliotekę utworów. Co więcej, da się jej używać również bezpłatnie i wtedy będziemy musieli słuchać również reklam. Wersje Premium kosztuje 19,99, natomiast pakiet rodzinny dla pięciu osób to 29,99 złotych. Jest to tym ciekawsza oferta, że często zdarzają się znaczne obniżki. Za tym programem przemawia również możliwość używania z poziomu komputera oraz świetnie działający system proponowania kolejnych piosenek.

Gboard

Gboard

Sam konfigurację każdego smartfona zaczynam od pobrania alternatywnej klawiatury ze Sklepu Play. Najczęściej wybieram Gboard, ponieważ wyróżnia się świetnie działającym słownikiem oraz umożliwia błyskawiczne wprowadzanie tekstu. Opcjonalnie można zainteresować się TouchPalem czy SwiftKey.

Tricky Test 2

Tricky Test 2

Druga już gra w tym zestawieniu. Co czyni ją wyjątkową? Poziom trudności, który wymaga od nas przede wszystkim zastanowienia się – ta propozycja pozwoli wytężyć rozum oraz dobrze się przy tym bawić.

Word

Word

Sporadycznie może nastąpić taka sytuacja, że będziemy musieli szybko coś napisać. Nie mam tu na myśli krótkiej notatki, a coś dłuższego. Możemy posiłkować się aplikacją od notek, wiadomości SMS czy innymi komunikatorami, ale nic nie zastąpi wtedy porządnego edytora tekstu. Program Microsoftu na smartfony jest całkowicie darmowy. Działa bardzo dobrze, w dodatku pozwala na synchronizację plików z naszym kontem Outlook/Hotmail, dzięki czemu dostęp do naszych tworów możemy mieć potem z dowolnego urządzenia.

YouTube

YouTube

YouTube nie trzeba nikomu przedstawiać, więc dodaję go tu, abyście na pewno nie zapomnieli go zainstalować, chociaż w większości modeli jest od razu po wyjęciu z pudełka.

Bogaty wybór

Smartfony dają nam nieograniczone możliwości. W Sklepie Play znajdziemy naprawdę dużo aplikacji, którymi warto się zainteresować, ale warto pamiętać na początek o kilku najważniejszych, dzięki czemu będziemy mogli wykorzystać potencjał naszego urządzenia.

Jakie programy dla Was są obligatoryjne na każdym Waszym sprzęcie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile