Android

Smartfon nieśmiertelny? Na to wygląda. HTC HD2 właśnie otrzymał… Androida Lollipop

Tomasz Popielarczyk
Smartfon nieśmiertelny? Na to wygląda. HTC HD2 właśnie otrzymał… Androida Lollipop
51

Niewiele jest takich smartfonów jak HTC HD2. A może nie ma ani jednego? Urządzenie, które zadebiutowało na rynku w listopadzie 2009 roku z Windowsem Mobile 6.5 przez minione pięć lat działało pod kontrolą Firefoksa OS, Ubuntu Touch, Windowsa RT, Windowsa Phone, a także Androida. Przy czym ten ostatn...

Niewiele jest takich smartfonów jak HTC HD2. A może nie ma ani jednego? Urządzenie, które zadebiutowało na rynku w listopadzie 2009 roku z Windowsem Mobile 6.5 przez minione pięć lat działało pod kontrolą Firefoksa OS, Ubuntu Touch, Windowsa RT, Windowsa Phone, a także Androida. Przy czym ten ostatni był tutaj dostępny w wielu odsłonach - ostatnio w wersji 4.4 KitKat. Na tym jednak nie koniec, bo właśnie na HTC HD2 uruchomiono Lollipopa.

HTC HD2 to dowód na siłę i możliwości ruchu niezależnych programistów, a jednocześnie wspaniała wizytówka dla forum XDA Developers, gdzie tego typu perełki właśnie się rodzą. Sam smartfon nie jest jakoś szczególnie naszpikowany technologią, choć w momencie swojej premiery był niewątpliwie mocnym sprzętem. Jego sercem jest procesor Qualcomma z zegarem 1 GHz (jednordzeniowy, rzecz jasna) oraz GPU Adreno 200. Wspiera go niecałe pół gigabajta pamięci RAM. To wszystko dopełnia duży jak na tamte czasu, ale nie robiący dziś dużego wrażenie wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala.

Deweloperowi macs18max udało się na urządzeniu uruchomić Androida Lollipop, co, biorąc pod uwagę wiek urządzenia, wydawało się wręcz nierealne. Nie jest jednak tak kolorowo, jakby mogło się wydawać, bo póki co działa jedynie wyświetlacz i dźwięk, a pozostałe elementy jak moduły łączności czy aparat wymagają jeszcze przystosowania. Prace jednak trwają. Całość oparto na CyanogenModzie 12, a zatem jest to build Androida w wersji 5.0.2. Bazuje on na kernelu 3.0.101. Nie zdziwię się wcale, gdy zobaczę w pełni działającego Lollipopa na HTC HD2 zanim jeszcze niektóre smartfony z 2014 roku otrzymają go oficjalnie.

Nie jest to pewnie ostatnie osiągnięcie, jeśli chodzi o ten model. Deweloperzy znają go już na wylot i pewnie będą dalej pracowali nad kolejnymi systemami. Niebawem Windows Phone 10 i tutaj również możemy się spodziewać starań programistów. To niesamowite, że smartfon z 2009 roku ciągle ma takie wsparcie i przyciąga tak liczne grono programistów. Jestem pod dużym wrażeniem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu