Moje przemyślenia

Smartfon jako skaner 3D? Wystarczy odpowiednia nakładka na obiektyw!

MK
Marcin Kamiński
6

Firma Spatial Vision and Design po kilku latach prac nad swoim projektem PhoneScope 3D, wreszcie ujawnia konkretne szczegóły i co więcej – poszukuje wsparcia i finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter. O jakim produkcie mowa? O specjalnej nakładce na telefon komórkowy iPhone, która pozwoli...

Firma Spatial Vision and Design po kilku latach prac nad swoim projektem PhoneScope 3D, wreszcie ujawnia konkretne szczegóły i co więcej – poszukuje wsparcia i finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter. O jakim produkcie mowa? O specjalnej nakładce na telefon komórkowy iPhone, która pozwoli nam na wykonywanie precyzyjnych skanów obiektów 3D.

PhoneScope 3D to tak naprawdę aplikacja mobilna i działającą z nią nakładka na obiektyw telefonu komórkowego. Co warte uwagi, doczepiany na obudowę smartfona moduł oprócz specjalnego konwertera, powiększającego obraz aż pięciokrotnie, posiada również jasno świecące diody LED, doświetlające skanowany obiekt i poprawiające tym samym finalny efekt.

Do budowy nakładki wykorzystano wysokiej jakości materiały – polerowaną stal nierdzewną i anodyzowane aluminium. Szkło w soczewce zaprojektowano tak, aby równomiernie rozprowadzało światło wpadające przez obiektyw. Efekt? Naprawdę wysokiej jakości skany 3D obiektów tak małych jak monety, fragmenty banknotów czy kwiatów. Przykładowy skan prezentowany w trójwymiarze możecie obejrzeć sami pod tym adresem internetowym. Biorąc pod uwagę fakt, że zdjęcie wykonano z wykorzystaniem popularnego iPhone’a, rezultaty są naprawdę imponujące.

Co interesujące, w połączeniu ze specjalnym oprogramowaniem na komputery stacjonarne skany wykonane z pomocą nakładki i aplikacji PhoneScope 3D można z powodzeniem konwertować i wykorzystywać przy druku 3D.

Oprogramowanie PhoneScope 3D obecnie dostępne jest na system Windows. W kwietniu lub maju nadchodzącego roku 2013 spodziewać można się debiutu edycji przeznaczonej na komputery z zainstalowanym systemem OSX. Cena? Korzystając z przedpremierowego zamówienia w serwisie Kickstarter wydamy 39 dolarów amerykańskich, przy czym cena ta zawiera już koszt nakładki na obiektyw.

Według mojej opinii mobilny skaner 3D w formie aplikacji na telefon komórkowy to produkt jedynie dla wybranej grupy zainteresowanych tematem osób, jednak pokazujący, jak kolejne technologie stają się dla nas bardziej dostępne. Wygląda na to, że już niebawem może wystarczyć zwykły iPhone i drukarka 3D, aby być w stanie multiplikować przedmioty...

Źródło: TechCrunch

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneMobileKickStarter