Mobile

Słuchawki Intela zmontują ścieżkę dźwiękową dla Twojego treningu i... życia

JR
Jan Rybczyński
3

Jeszcze w podstawówce chodził mi po głowie pomysł na ścieżkę dźwiękową dla mojego życia. Tak jak w filmie, kiedy w spokojnych momentach muzyka robi się spokojna, a w dynamicznych, dynamiczna, podkreślając nastrój, dodając tempa akcji. Kiedyś radziłem sobie sam, puszczając szybkie kawałki wychodząc n...

Jeszcze w podstawówce chodził mi po głowie pomysł na ścieżkę dźwiękową dla mojego życia. Tak jak w filmie, kiedy w spokojnych momentach muzyka robi się spokojna, a w dynamicznych, dynamiczna, podkreślając nastrój, dodając tempa akcji. Kiedyś radziłem sobie sam, puszczając szybkie kawałki wychodząc na rower i melancholijne, kiedy byłem w taki nastroju. Teraz może zadbać o to technologia.

Dwa dni temu Tomasz Krela opisywał urządzenie tego typu - Jalapeño. Wielkim plusem Jalapeño jest to, że dostosowuje muzykę bardzo precyzyjnie do tego co aktualnie robi użytkownik, dosłownie modyfikując ścieżkę dźwiękową w trakcie jej odtwarzania. W teorii daje to najbliższy efekt do ścieżki dźwiękowej z filmów sportowych i gier. W praktyce ma szereg minusów. Po pierwsze jest bardzo mało uniwersalne - w tej konkretnej wersji działa tylko na snowboardzie. Nie jestem pewien czy nie wymaga specjalnego przygotowania ścieżki dźwiękowej przed zastosowaniem jej w Jalapeño. No i wreszcie efekt na razie budzi zastrzeżenia. Mam nadzieję, że zostanie to udoskonalone przed finalną produkcją, ale na demonstracyjnym filmiku ścieżka dźwiękowa brzmi trochę jak przypadkowe, poszarpane sample. Ty nie mniej pomysł uznałem za bardzo ciekawy, zbliżający mnie do realizacji marzeń z wczesnej młodości.

W tym momencie wkracza Intel z produktem zaprezentowanym na CES 2014, który ma podobne cele jak Jalapeño, ale realizuje je w inny sposób. Mianowicie są to słuchawki, które dzięki wbudowanym czujnikom monitorują tętno użytkownika, podobnie jak robią różnego rodzaju zegarki i innego rodzaju przyrządy dla sportowców. Na bazie tętna dobierana jest odpowiednia muzyka. Im spokojniejsze tętno, tym muzyka spokojniejsza, im tętno szybsze, tym bit agresywniejszy.

Słuchawki nie modyfikują słuchanego utworu, tylko na bieżąco układają playlistę, tak aby kolejny utwór odpowiadał biometrycznym wskaźnikom naszego organizmu, z tego względu soundtrack może nie będzie tak precyzyjnie dopasowany jak w Jalapeño, za to pozbawiony nienaturalnych zniekształceń, poszarpania i innych niechcianych efektów - w końcu na muzyce znają się przede wszystkim jej twórcy - muzycy. Zastosowanie jest również znacznie bardziej uniwersalne i nie ogranicza się ani do konkretnego sportu, ani do sportu w ogóle. W końcu na nasze tętno ma wpływ znacznie więcej czynników poza wysiłkiem fizycznym, chociażby stres, strach, ale także radość, śmiech itp.

Ktoś powie, że można samemu przygotować sobie playlistę do biegania, jak robiłem to 15 lat temu. Oczywiście, że można i wciąż polecam ten sposób, bo to doskonałe urozmaicenie dla treningu. Jednak słuchawki Intela zapewniają bez wątpienia dokładniejsze dopasowanie muzyki do sytuacji, której nie da się przewidzieć zawczasu. Można na przykład ustawić docelowy puls dla konkretnych ćwiczeń, a słuchawki monitorując go pomogą go utrzymać. Dodatkowo, dla mnie istotną kwestią w tym wypadku jest fakt niespodzianki - nie wiem jaka będzie następna piosenka, bo nie układałem playlisty. To może być coś, czego dawno nie słuchałem, albo nawet zapomniałem, że mam w telefonie, ale jednocześnie będzie pasować do sytuacji. Tak jak w filmie, kiedy nie wiem jak będzie wyglądała ścieżka dźwiękowa, ale wiadomo, że będzie na swoim miejscu.

Warto dodać, że słuchawki nie wymagają dodatkowego zasilania, poza tym z gniazda słuchawkowego. Monitor tętna został opracowany przy współpracy z Valencell, autora technologii PerformTek, a więc telefon z podłączonymi słuchawkami może spokojnie zastąpić monitor serca zakładany w postaci zegarka. O resztę, jak podejrzewam, zadba mobilna aplikacja.

Słuchawki są jedną z wielu propozycji technologii, którą możemy nosić na sobie, jakie zaprezentował Intel na CES 2014. Wearable Technology będzie bez wątpienia ważnym trendem 2014 roku. Chętnie przetestowałbym takie urządzenia w praktyce.

Zdjęcia i informacje pochodzą z materiałów Intela.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

sportIntelsłuchawki