Świat

Skrypty w Google Apps

Grzegorz Marczak
Skrypty w Google Apps
13

Google testuje nową funkcję dla Google Apps. Będzie nią możliwość tworzenia własnych skryptów które pomogą nam zautomatyzować naszą pracę z aplikacji. W tej chwili skrypty testowane są na arkuszu kalkulacyjnym Google (funkcja ta nie jest jeszcze publicznie dostępna). Z przykładów jakie zostały pokaz...

Google testuje nową funkcję dla Google Apps. Będzie nią możliwość tworzenia własnych skryptów które pomogą nam zautomatyzować naszą pracę z aplikacji. W tej chwili skrypty testowane są na arkuszu kalkulacyjnym Google (funkcja ta nie jest jeszcze publicznie dostępna). Z przykładów jakie zostały pokazane widać, że będziemy mogli automatyzować zadania związane z czytaniem danych, zmianą wartość w komórkach, formatowaniem danych. Dzięki skryptom zyskamy też nowe możliwości takie jak wysyłanie maila z arkusza kalkulacyjnego lub też wprowadzanie skryptem zapisów do naszego googlowskiego kalendarza.Ponieważ nie jestem programistą tak więc nie będę mógł skorzystać z tej nowej funkcjonalności (chyba, że będzie można nagrywać skrypty tak jest jest to w MS Excel?), natomiast mam nadzieję, że powstaną jakieś ciekawe katalogi z gotowymi do użycia skryptami czy też wręcz z małymi aplikacjami jakie przy ich pomocy powstaną.

Google ma też zamiar w przyszłości wprowadzić możliwość importowania skryptów z MS Excel dzięki czemu może pomóc w migracji zaawansowanych arkuszy kalkulacyjnych do swoich programów. Czy dzięki temu produkt Google stanie się bardziej atrakcyjny dla końcowego użytkownika? - nie sądzę. Wydaje mi się, że funkcjonalność skryptów będzie przeznaczona bardziej dla osób zajmujących się integracją aplika (warto pamiętać, że skrypty będą działać ze wszystkim aplikacjami google), na czym oczywiście docelowo skorzystają też użytkownicy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu