Apple

Skróty klawiszowe dla macOS Sierra, które warto znać

Kamil Świtalski
Skróty klawiszowe dla macOS Sierra, które warto znać
13

Komputery Apple od lat szczycą się intuicyjnością. Owszem, może na klawiaturze znajdziemy nowe klawisze i po latach pracy na Windowsie pierwsze chwile mogą wypaść dość obco. Ale dość szybko orientujemy się, że to tylko (mylne) pierwsze wrażenie. Dzisiaj chciałbym wam zaprezentować kilka, w mojej opinii, przydatnych skrótów klawiszowych, które wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Przenoszenie / wycinanie plików na macOS

To że w dużej mierze funkcję przycisku CTRL na komputerach Mac przejął Command — prawdopodobnie doskonale wiecie. Zgodnie z tradycją ⌘Command+C odpowiada za polecenie kopiuj⌘Command+V — wklej. A co z wycinaniem plików? Czegoś takiego tutaj nie uświadczymy, bo Apple rozwiązuje ten problem nieco inaczej. By przenieść plik możemy go albo przeciągnąć między oknami w Finderze, albo skorzystać z polecenia kopiuj — i przy wklejaniu korzystamy ze skrótu ⌘Command+⌥Option+V.

Podgląd plików na macOS

Otwieranie plików to rzecz dość angażująca i wymagająca uruchomienia aplikacji. Albo wczytania przez otwartą już aplikację. Jeżeli zaś tylko chcemy szybko przejrzeć zdjęcia, czy nawet pliki tekstowe — w wielu przypadkach możemy skorzystać z podglądu, który ukryty jest pod klawiszem Spacja. Zatem aby zobaczyć co to za grafika bez konieczności uruchamiania aplikacji — wystarczy po zaznaczeniu pliku wcisnąć Spację i możemy ją obejrzeć z poziomu Findera.

Przełączanie się między aplikacjami na macOS

Jeżeli ubolewacie nad brakiem opcji szybkiego przełączania się między aplikacjami, z którego nagminnie zwykliście korzystać na komputerach z Windowsem to spokojnie — i tutaj wszystko jest na miejscu. Z tą tylko różnicą, że tym razem nie skorzystamy ze skrótu Alt+Tab, a ⌘Command+Tab. Zamiast przenosić się do kolejne aplikacji (w prawo), możemy powrócić do poprzedniej — w tym celu skorzystamy ze skrótu  ⌘Command+⇧Shift+Tab. Ciekawym skrótem jest też ⌘Command+~ — za pośrednictwem tej kombinacji można łatwo przełączać się między oknami w obrębie tej samej aplikacji i jest niezwykle przydatne, gdy mamy aktywowanych np. kilka okien w przeglądarce.

Szybkie wprowadzanie znaków specjalnych

Kilka skrótów do znaków specjalnych, które regularnie ludzie przeklejają z innych aplikacji, albo korzystają ze specjalnych znaków wstawiania. A jeżeli chcielibyście szybko wprowadzić symbol waluty Euro, znak trademark, copyright czy wielokropek na macOS — można to zrobić bez zbędnych kombinacji. Wystarczy użyć tych skrótów klawiszowych!

  • ⌥Option+2 — ™
  • ⌥Option+3 — €
  • ⌥Option+6 — §
  • ⌥Option+R — ®
  • ⌥Option+; — …
  • ⌥Option+[ — „
  • ⌥Option+⇧Shift+[ — ”
  • ⌥Option+⇧Shift+R — £

Jak szybko wstawić emoji na macOS?

Nie, nie trzeba emoji poszukiwać w komunikatorach, ani głęboko w ustawieniach. Wystarczy wywołać okno ⌘Command+⌃Control+Spacja i już można sprawnie wprowadzić emoji na macOS w dowolnym polu tekstowym!

Ekspresowe wyszukiwanie z oknem Spotlight

Maci mają co najmniej kilka szybkich opcji dostępu do aplikacji. Launchpad i skróty w Docku to najpopularniejsze z nich, ale nie zapominajmy o sprawnie działającym wyszukiwaniu Spotlight. Możemy je wywołać ikonką w prawym górnym rogu, ale jeszcze sprawniej zrobimy to korzystając ze skrótu klawiszowego ⌘Command+Spacja!

Jak zresetować komputer z macOS?

Jeżeli z jakiś powodów nie możecie skorzystać z tradycyjnej drogi do ponownego uruchomienia komputera, to miejcie na uwadze, że można to zrobić za pomocą skrótów klawiszowych. w tym celu wystarczy wcisnąć ⌘Command+⌃Control+Klawisz zasilania.

Ważne skróty dla macOS, których nie obejdziecie

O ile właściwie do wszystkich powyższych akcji można bez większego problemu dojść przeklikując się przez systemowe okienka, to takiego samego komfortu nie ma dla skrótów związanych z uruchamianiem komputera. A te pozwalają na wiele przydatnych akcji — a poniżej wybrałem te, moim zdaniem, najważniejsze. Aby uzyskać opisany efekt, klawisze trzeba nacisnąć niezwłocznie przy ponownym uruchamianiu / włączaniu komputera Apple.

  • ⇧Shift — włączy system w trybie bezpiecznym;
  • ⌥Option — automatycznie przejdzie do menadżera uruchamiania, z poziomu którego możemy wybrać dysk startowy;
  • — będzie bootował komputer z włożonego dysku optycznego lub pendrive'a;
  • D — aktywuje program do sprawdzania poprawności działania sprzętu;
  • ⌥Option+D — aktywuje program do sprawdzania poprawności działania sprzętu przez internet;
  • ⌘Command+R — skorzysta z funkcji odzyskiwania systemu;
  • ⌘Command+⌥Option+R — skorzysta z funkcji odzyskiwania systemu przez internet;
  • ⌘Command+⌥Option+P+R — zeruje pamięć NVRAM.

Podsumowując

Powyżej zebrałem, w mojej opinii, najciekawsze i niekoniecznie oczywiste skróty klawiszowe, z których sam często korzystam na Macu. Są to działania, które pozwalają mi nieco usprawnić pracę na komputerze.

Wiem, że lwia część tzw. power-userów zna większość tych sztuczek i korzysta z nich na co dzień, ale doskonale wiem, że część z nich wcale nie jest tak oczywista, jak wielu z nich może się wydawać.

Pełną listę skrótów klawiszowych dostępnych na komputerach Apple znajdziecie w oficjalnej pomocy technicznej: tu, tu i tu. Polecam też zapoznać się z naszym poradnikiem, w którym podajemy różne warianty robienia screenów na komputerach Mac.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

macosmacos sierra