Apple

Skróty klawiszowe dla macOS Sierra, które warto znać

Kamil Świtalski
13

Komputery Apple od lat szczycą się intuicyjnością. Owszem, może na klawiaturze znajdziemy nowe klawisze i po latach pracy na Windowsie pierwsze chwile mogą wypaść dość obco. Ale dość szybko orientujemy się, że to tylko (mylne) pierwsze wrażenie. Dzisiaj chciałbym wam zaprezentować kilka, w mojej opinii, przydatnych skrótów klawiszowych, które wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Przenoszenie / wycinanie plików na macOS

To że w dużej mierze funkcję przycisku CTRL na komputerach Mac przejął Command — prawdopodobnie doskonale wiecie. Zgodnie z tradycją ⌘Command+C odpowiada za polecenie kopiuj⌘Command+V — wklej. A co z wycinaniem plików? Czegoś takiego tutaj nie uświadczymy, bo Apple rozwiązuje ten problem nieco inaczej. By przenieść plik możemy go albo przeciągnąć między oknami w Finderze, albo skorzystać z polecenia kopiuj — i przy wklejaniu korzystamy ze skrótu ⌘Command+⌥Option+V.

Podgląd plików na macOS

Otwieranie plików to rzecz dość angażująca i wymagająca uruchomienia aplikacji. Albo wczytania przez otwartą już aplikację. Jeżeli zaś tylko chcemy szybko przejrzeć zdjęcia, czy nawet pliki tekstowe — w wielu przypadkach możemy skorzystać z podglądu, który ukryty jest pod klawiszem Spacja. Zatem aby zobaczyć co to za grafika bez konieczności uruchamiania aplikacji — wystarczy po zaznaczeniu pliku wcisnąć Spację i możemy ją obejrzeć z poziomu Findera.

Przełączanie się między aplikacjami na macOS

Jeżeli ubolewacie nad brakiem opcji szybkiego przełączania się między aplikacjami, z którego nagminnie zwykliście korzystać na komputerach z Windowsem to spokojnie — i tutaj wszystko jest na miejscu. Z tą tylko różnicą, że tym razem nie skorzystamy ze skrótu Alt+Tab, a ⌘Command+Tab. Zamiast przenosić się do kolejne aplikacji (w prawo), możemy powrócić do poprzedniej — w tym celu skorzystamy ze skrótu  ⌘Command+⇧Shift+Tab. Ciekawym skrótem jest też ⌘Command+~ — za pośrednictwem tej kombinacji można łatwo przełączać się między oknami w obrębie tej samej aplikacji i jest niezwykle przydatne, gdy mamy aktywowanych np. kilka okien w przeglądarce.

Szybkie wprowadzanie znaków specjalnych

Kilka skrótów do znaków specjalnych, które regularnie ludzie przeklejają z innych aplikacji, albo korzystają ze specjalnych znaków wstawiania. A jeżeli chcielibyście szybko wprowadzić symbol waluty Euro, znak trademark, copyright czy wielokropek na macOS — można to zrobić bez zbędnych kombinacji. Wystarczy użyć tych skrótów klawiszowych!

 • ⌥Option+2 — ™
 • ⌥Option+3 — €
 • ⌥Option+6 — §
 • ⌥Option+R — ®
 • ⌥Option+; — …
 • ⌥Option+[ — „
 • ⌥Option+⇧Shift+[ — ”
 • ⌥Option+⇧Shift+R — £

Jak szybko wstawić emoji na macOS?

Nie, nie trzeba emoji poszukiwać w komunikatorach, ani głęboko w ustawieniach. Wystarczy wywołać okno ⌘Command+⌃Control+Spacja i już można sprawnie wprowadzić emoji na macOS w dowolnym polu tekstowym!

skróty klawiaturowe w MacOS

Ekspresowe wyszukiwanie z oknem Spotlight

Maci mają co najmniej kilka szybkich opcji dostępu do aplikacji. Launchpad i skróty w Docku to najpopularniejsze z nich, ale nie zapominajmy o sprawnie działającym wyszukiwaniu Spotlight. Możemy je wywołać ikonką w prawym górnym rogu, ale jeszcze sprawniej zrobimy to korzystając ze skrótu klawiszowego ⌘Command+Spacja!

skróty klawiaturowe w MacOS

Jak zresetować komputer z macOS?

Jeżeli z jakiś powodów nie możecie skorzystać z tradycyjnej drogi do ponownego uruchomienia komputera, to miejcie na uwadze, że można to zrobić za pomocą skrótów klawiszowych. w tym celu wystarczy wcisnąć ⌘Command+⌃Control+Klawisz zasilania.

Ważne skróty dla macOS, których nie obejdziecie

O ile właściwie do wszystkich powyższych akcji można bez większego problemu dojść przeklikując się przez systemowe okienka, to takiego samego komfortu nie ma dla skrótów związanych z uruchamianiem komputera. A te pozwalają na wiele przydatnych akcji — a poniżej wybrałem te, moim zdaniem, najważniejsze. Aby uzyskać opisany efekt, klawisze trzeba nacisnąć niezwłocznie przy ponownym uruchamianiu / włączaniu komputera Apple.

 • ⇧Shift — włączy system w trybie bezpiecznym;
 • ⌥Option — automatycznie przejdzie do menadżera uruchamiania, z poziomu którego możemy wybrać dysk startowy;
 • — będzie bootował komputer z włożonego dysku optycznego lub pendrive'a;
 • D — aktywuje program do sprawdzania poprawności działania sprzętu;
 • ⌥Option+D — aktywuje program do sprawdzania poprawności działania sprzętu przez internet;
 • ⌘Command+R — skorzysta z funkcji odzyskiwania systemu;
 • ⌘Command+⌥Option+R — skorzysta z funkcji odzyskiwania systemu przez internet;
 • ⌘Command+⌥Option+P+R — zeruje pamięć NVRAM.

Podsumowując

Powyżej zebrałem, w mojej opinii, najciekawsze i niekoniecznie oczywiste skróty klawiszowe, z których sam często korzystam na Macu. Są to działania, które pozwalają mi nieco usprawnić pracę na komputerze.

Wiem, że lwia część tzw. power-userów zna większość tych sztuczek i korzysta z nich na co dzień, ale doskonale wiem, że część z nich wcale nie jest tak oczywista, jak wielu z nich może się wydawać.

Pełną listę skrótów klawiszowych dostępnych na komputerach Apple znajdziecie w oficjalnej pomocy technicznej: tu, tu i tu. Polecam też zapoznać się z naszym poradnikiem, w którym podajemy różne warianty robienia screenów na komputerach Mac.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

macosmacos sierra