Technologie

Będzie porządek z hulajnogami, czy kolejne zagrożenie dla pieszych?

Kamil Pieczonka
Będzie porządek z hulajnogami, czy kolejne zagrożenie dla pieszych?
Reklama

Segway-Ninebot zaprezentował podczas wczorajszej konferencji nową elektryczną hulajnogę - KickScooter T60, która może zainteresować przede wszystkim firmy wynajmujące tego typu pojazdy. Jej największą zaletą jest fakt, że może sama wrócić do miejsca ładowania, niezależnie od tego gdzie zostanie pozostawiona.

Hulajnogi elektryczne to z pewnością bardzo modny temat w tym roku. Przez kilka miesięcy w Polsce swoje wypożyczalnie uruchomiło kilka firm takich jak Lime czy Hive, a kolejne rozważają wejście na nasz rynek. W wielu aglomeracjach można spotkać urządzenie gotowe do wypożyczenia, ale również i te porzucone, często na chodnikach, w krzakach czy nawet w zbiornikach wodnych. To spory problem nie tylko dla samych operatorów, ale również dla pieszych. Nie wspominam już nawet o kwestii poruszania się taką hulajnogą po chodniku, bo wzbudza to sporo kontrowersji. Chińsko-amerykański Segway-Ninebot może mieć rozwiązanie na część z tych problemów, pytanie tylko czy nie wygeneruje w ten sposób kolejnych?

Reklama

Segway-Ninebot KickScooter T60

Jak informuje Reuters KickScooter T60 będzie w stanie samodzielnie wrócić do miejsca ładowania. Hulajnoga wyposażona w 3 koła będzie półautonomiczna. Dzięki zdalnej komunikacji z chmurą producenta będzie w stanie sama poruszać się po ulicy. Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania wydajnego procesora i wielu czujników na samym urządzeniu, ale testy w przestrzeni miejskiej są dopiero planowane. Urządzenie ma wejść do masowej sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku, a jego cena będzie oscylować w okolicach 1400 USD. To znacznie więcej niż typowe urządzenia dostępne w wypożyczalniach, które kosztują od 100 do 300 USD. Będzie to pewnie miało spory wpływ na ich popularność


Wstępne zainteresowanie testami tych urządzeń wyraziły Uber oraz Lyft. Potencjalnie tego typu hulajnoga może generować spore oszczędności dla operatorów. Obecnie wyładowane i porzucone urządzenia muszą zebrać pracownicy firmy, naładować i odstawić do punktu wypożyczania. To generuje dodatkowe, wcale nie takie małe koszty. Autonomiczna hulajnoga początkowo będzie z pewnością wzbudzać konsternację na ulicy poruszając się bez kierowcy, ale pewnie niedługo jak taki widok nam spowszednieje. Segway-Ninebot jest bardzo zdeterminowany aby urządzenie odniosło sukces i pewnie zaoferuje operatorom znacznie lepszą cenę. Segway-Ninebot tylko w 2018 roku sprzedał ponad 1,6 mln elektrycznych hulajnóg.

źródło zdjęć: Reuters

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama