Bezpieczeństwo w sieci

Jednym kliknięciem zaszyfruj swoje pliki, Gmaila, Messengera i Slacka

Grzegorz Ułan
Jednym kliknięciem zaszyfruj swoje pliki, Gmaila, Messengera i Slacka
Reklama

Bezpieczeństwo i prywatność w sieci, to rzeczy, na które coraz częściej zwracamy uwagę. Wszechobecna inwigilacja sprawia, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam ją ograniczyć. Szyfrowane komunikatory to już dziś standard, ale jeśli chcemy szyfrować jednocześnie wiadomości email, wysyłane pliki czy wiadomości na messengerze na desktopie, to już jest mały problem. Idea, by zapewnić to wszystko użytkownikom indywidualnym czy przedsiębiorcom, przyświecała twórcom aplikacji Seald, którzy to udostępnili narzędzie dla użytkowników Windowsa i Mac OS, które jednym kliknięciem szyfruje pliki lub wysyłane wiadomości.

Szyfrowanie plików na dysku

Seald to aplikacja instalowana na komputerach z systemem Windows i Mac OS, która po zainstalowaniu dodaje rozszerzenie do Chrome (wkrótce Firefox), dzięki czemu pracując w przeglądarce, możemy bez problemu szyfrować wiadomości i emaile, wysyłane do znajomych.

Reklama

Dodatkowo, w zasobniku systemowym pojawia się mały programik, w którym możemy szyfrować pliki, wystarczy przeciągnąć do niego wybrany dokument i wskazać znajomego z listy kontaktów, który będzie mógł go odszyfrować i otworzyć na swoim urządzeniu.

Szyfrowanie wiadomości w przeglądarce

W przypadku przeglądarki, możemy szyfrować wiadomości na poczcie email na Gmailu, Outlooku czy w komunikatorach typu Messenger, na stronach Facebooka, Slacka itp. Wystarczy zaznaczyć cały tekst lub fragment tekstu, który chcemy zaszyfrować, wskazać znajomego odbiorcę, którego mamy w kontaktach i wysłać zaszyfrowaną już wiadomość.



Aktualnie, zarówno nadawca jak i odbiorca muszą mieć zainstalowaną aplikację, ale jak piszą na stronie FAQ, ma to się wkrótce zmienić.


Bezpieczeństwo w Seald

Na serwerach Saeld nie ma możliwości odczytania zaszyfrowanych wiadomości czy plików, trafiają tam tylko zaszyfrowane klucze wiadomości, które odszyfrować można jedynie kluczem prywatnym, a te zapisywane są tylko lokalnie na urządzeniach użytkowników. Komunikacja z serwerem odbywa się standardem TLS, wykorzystują przy tym algorytmy RSA-4096/OAEP-MGF1(SHA1) oraz RSA-4096 / PSS-MGF1 (SHA256) i AES-256/CBC 16bits IV + HMAC-SHA256. Dla przejrzystości projektu, wkrótce ma być udostępniony kod źródłowy aplikacji.

Reklama

W przyszłości planują też wypuszczenie wersji dla Linuksa, iOS i Androida. Obecnie trwają beta testy, jak chcecie wziąć w nich udział, wystarczy zgłosić się na ich stronie. Ja dostałem zaproszenie prawie natychmiast. Po zainstalowaniu aplikacji dostaniecie też możliwość wysłania pięciu zaproszeń dla swoich znajomych. W darmowej wersji dostępna jest podstawowa funkcjonalność, czyli szyfrowanie nieograniczonej liczby plików i wiadomości. Płatna wersja natomiast, przewidziana jest dla większych zespołów z dodatkowymi funkcjami dla administratorów, ułatwiającymi pracę w grupie.

Oceniając samo narzędzie, działa bez problemu i szybko. Szyfrowanie pliku 211 MB zajęło mu kilkanaście sekund, przy mniejszych plikach odbywa się to błyskawicznie. Przydatne na pewno będzie dla osób, które chcą korespondować ze swoim wąskim gronem znajomych czy współpracowników szyfrowanym kanałem, no i których zdołają przekonać do zainstalowania takiej aplikacji.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama