10

Seagate Multi Actuator. Na rewolucję w dyskach twardych nigdy nie jest za późno

dysk seagate
Dyski HDD od wielu lat oddają pole SSD w temacie wydajności. A przecież to równie istotny czynnik jak pojemność. Nowy pomysł Seagate może to jednak zmienić.

Tradycyjne dyski talerzowe nadal są chętnie wykorzystywane w zastosowaniach domowych i profesjonalnych ze względu na swoją dużą pojemność przy stosunkowo atrakcyjnej cenie. W temacie ich prędkości zmiany były ostatnio symboliczne. I tu pojawia się Seagate Multi Actuator.

Wystarczą dwa zestawy głowic

Pomysł jeden go z wiodących producentów „twardzieli” może się okazać przełomowy. Dotychczas wszystkie głowice odczytujące i zapisujące dane umieszczone były na jednym ramieniu. Każda z nich musiała więc grzecznie czekać na swoją kolej. Seagate stwierdził, że przy większej ilości talerzy jest wystarczająco dużo miejsca na to, by na jednej osi obrotu umieścić dwa niezależne siłowniki z głowicami. Pozwala to na nawet dwukrotne zwiększenie wydajności (a raczej ilości wykonywanych operacji) dysku, bez ograniczania jego pojemności. Animacja Seagate jest wręcz hipnotyzująca.

 

Nad podobnymi pomysłami pracowano już wcześniej, ale wydaje się, że dopiero Seagate’owi udało się wymyślić rozwiązanie nadające się do komercjalizacji. A więc odpowiednio niezawodne i w sensownej cenie. Co ciekawe, dysk z technologią Multi Actuator to w pewnym sensie macierz RAID 0 zintegrowana w obrębie jednego napędu. Każdy z dwóch zestawów głowic tak naprawdę działa osobno, lecz w systemie będą one widoczne jako jeden dysk. Chociaż ostateczne rozwiązanie techniczne przyjęte przez producenta przyjdzie nam poznać dopiero za jakiś czas. Oczywiście znając rozwiązania takie jak RAID 0 (czy również karty graficzne w SLI) wiemy, że dwie równolegle pracujące jednostki nie zawsze dają wzrost wydajności o 100%. Wydaje się jednak, że każdy wzrost prędkości odczytu i zapisu danych z dysku HDD przyjęlibyśmy z otwartymi ramionami.

Rozwiązanie Seagate w pierwszej kolejności skierowane jest do centrów danych. I to do tego typu urządzeń będą przeznaczone pierwsze modele dysków w nie wyposażonych. Raczej nie uda się zminiaturyzować systemu Multi Actuator do rozmiarów pozwalających na wciśnięcie do laptopa. Ale już 3,5 calowy dysk tego typu do desktopa wydaje się być w zasięgu ręki.

Źródło: Seagate